prohlášení vlastníka-je vůbec platné??
Dobrý den, mám následující dotaz : Stal jsem se novým předsedou výboru sjv a dávám dohoromady doklady. Narazil jsem na podivnou skutečnost a nevím zda je to v pořádku. Náš bytový dům byl pův. ve vlastnictví místn. úřadu. Ten, jako pův. majitel, podal prohlášení vlastníka na pův. budovu, které je nyní na katastru. Následně uzavřel stavební smlouvu a nechal vystavět na střeše přístavbu-další byty. Nyní je na katastru prohlášení původního vlastníka na původní budovu bez nástavby a dále nějaká smlouva o zhotovení nástavby, ve které jsou nové byty specifikovány. Nemělo by být náhodou vyhotoveno nové prohlášení vlastníka-tedy SJV, které zahrnuje kompletní popis nové budovy i s přistavěnými byty? Jako nový vlastník budovy jsme žádné nové prohlášení nedávali, přestože došlo ke změně celé stavby a přístavbě nových bytů i částí společných prostor. Měli bychom to podle nějakého předpisu učinit? Nyní tam jsou vlastně doklady od starého vlastníka. není to chyba?
Zřejmě se jedná o smlouvu a výstavbě, která nahrazuje Prohlášení vlastníka. Anonymousové jsou žádáni, aby se podepisovali alespoň na konci příspěvku.
Dobrý den, nechápu jak může smlouva o výstavbě nahrazovat prohlášení vlastníka? Co když v průběhu stavby dochází k úpravě projektu a různým změnám? Platným dokumentem je snad až kolaudační rozhodnutí ne? A navíc ani jeden dokument není vložen stávajícím vlastníkem, tj. SVJ. Jsem laik, ale toto nechápu.
Anonymous, nyní Vláďa
Vážený pán Vláďa,
pokud dojde ke změnám při výstavbě/realizaci projektu, což je běžné, tak se vkládají/zapisují do KÚ změny: Změna č.1 Smlouvy o výstavbě, Změna č.2 …, atd.; obdobně se tak děje u Prohlášení vlastníka.
Běžně se s tím setkáváme při správě domů u nové výstavby.
Matějka
Smlouva o výstavbě nenahrazuje prohlášení vlastníka. Jde o dva různé dokumenty, kterými vlastník prokazuje žádost o zápis jednotky do katastru. Zda katastrální úřad bude při vkladu jednotky vyžadovat rovněž kolaudační rozhodnutí, záleží na obsahu smlouvy o výstavbě a na uvážení katastrálního úřadu.
Obdobnou funkci plní i další dokumenty podle § 5 ZoVB:
- dohoda spoluvlastníků budovy,
- rozhodnutí soudu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví,
- dohoda o vypořádání společného jmění manželů,
- rozhodnutí soudu o vypořádání společného jmění manželů.
A mimochodem, SVJ není stávajícím vlastníkem.
lake
Vážený pane „lake“,
nastudujte prosím zákon č.72/1994 Sb., v platném znění, §18 odst.1 a další: "Smlouva o výstavbě musí obsahovat zejména
- název katastrálního území, parcelní číslo pozemku, na kterém bude stavba prováděna, podle údajů katastru nemovitostí3) a úpravu práv k němu,
- číslo jednotky včetně jejího pojmenování a umístění v domě, určení rozsahu podlahové plochy jednotky, jejího příslušenství a vybavení a určení, který ze stavebníků bude vlastníkem příslušné jednotky,
- určení společných částí domu, které budou společné vlastníkům všech jednotek, a určení společných částí domu, které budou společné vlastníkům jen některých jednotek,
- stanovení spoluvlastnického podílu na společných částech domu, přičemž velikost spoluvlastnického podílu se řídí vzájemným poměrem velikosti podlahové plochy jednotek k celkové ploše všech jednotek v domě (§ 8 odst. 2),
- způsob správy domu a pozemku, zejména určení, které záležitosti budou vyhrazeny společnému rozhodování, kdo spoluvlastníky domu zastupuje navenek, jakým způsobem se zástupce ustanovuje a na jakou dobu,
- způsob financování stavebních nákladů, výše a splatnost příspěvků, popřípadě rozsah a způsob ocenění vlastní práce stavebníků,
- pravidla pro přispívání spoluvlastníků domu na náklady spojené se správou, údržbou a opravami společných částí domu jako celku po dokončení výstavby."
Smlouva o výstavbě má stejnou váhu/právní moc jako Prohlášení vlastníka a plně jej nahrazuje.
(Zase něco, s čím jste se nesetkal?)
Matějka
Dle PravniRadceIhned „Náležitosti smlouvy o výstavbě jsou do značné míry obdobné jako náležitosti prohlášení vlastníka budovy, což je logické vzhledem k obdobným účinkům, které tyto listiny způsobují“.
SVJ není vlastníkem budovy. To je jasné. Ale, kdo dává podnět na KÚ při změně podílů a počtu jednotek? Zřejmě investor stavebních prací na stávající budově. Investor je též garantem správných výměr, ty ale prokazatelně má, až z kolaudačního rozhodnutí. A to vždy, bez možnosti jiné volby na KÚ. Takže vaše odpověď je tak trochu na půl žerdi. Mimochodem smlouva o výstavbě a následné stavební povolení musí obsahovat souhlas stávajících vlastníků jednotek. Takže není možné, aby někdo dopředu nevěděl, že v budoucnu se budou měnit podíly na spol.částech domu. Jana1
Jano,
Katastrální úřad nemá žádný důvod bavit se s investorem stavebních prací. Jak jste k tomuto názoru došla? Mícháte dohromady vklad do katastru a stavební řízení.
Změny v katastru iniciuje
- vlastník stavby,
- správce konkursní podstaty,
- soud.
lake
Ale nic nemíchám, jen upozorňuji. Můžete mi laskavě sdělit, s kým se teda KÚ baví, když né s investorem? Nebo snad vidíte rozdíl mezi vlastníkem a investorem? Jana1
Paní Jano, k Vaší otázce sděluji, že mezi vlastníkem a investorem skutečně vidím zásadní rozdíl:
Investor je osoba, která investuje svůj kapitál za účelem zisku v budoucnu. Zakoupíte-li si akcie nebo obligace, nebo zafinancujete stavbu bytového domu, stanete se investorem. To vás ovšem neopravňuje dožadovat se na katastrálním úřadu, aby byty nebo pozemky byly zapsány do vašeho vlastnictví!
Stavebník je osoba, která (podle stavebního zákona) provádí stavbu. Stavebník nemusí být vlastníkem budoucí stavby. Jedná se stavebním úřadem, avšak na katastrálním úřadě se s ním bavit nebudou.
Vlastník je osoba, která něco vlastní. Vlastní-li nemovitost, je na katastrálním úřadu vítán: žádosti o vklad podávají osoby, jejichž majetková práva mají být tímto vkladem dotčena.
Katastr tedy přijme návrh od prodávajícího, kupujícího, od dárce, obdarovaného, od oprávněného nebo povinného z věcného břemene, od zástavního dlužníka nebo zástavního věřitele, atd.
lake
Děkuji za podnětné odpovědi. Holt jsem začátečník. Pochopil jsem, že SVJ je podivný kočkopes-viz třeba moje mylná představa o svj jako vlastníkovi budovy. Není zbytí musím si přečíst ten zákon 74. Ale přezevšechno mám stále nejasnosti : zjistil jsem např. že ve smlouvě o výstavbě nástaveb nejsou vůbec uvedeny balkony v nástavbách. To je snad chyba jako brno ne? A co teď? Psát po 5letech po kolaudaci doplněk smlouvy o výstavbě na KÚ? Trochu kocourkov ne? Doufám, že alespoň v kolaudačním rozhodnutí ty balkony budou. Ještě ho nemám musím na stav. úřad. A co když tam nebudou? Co potom? Fakt maglajs.
Poslední komentáře