Prohlášení vlastníka - byt jako společná část domu (a proč)

Vložil Jan Vavrečka, 20. Červenec 2009 - 13:12 ::

Vážení zkušenější kolegové,

Připravujeme u nás prohlášení vlastníka (PV). Naše bytové družstvo spravuje mimo jiné 8 nájemných bytů, ke kterým nevniká nikomu žádné nájemní právo. (Majetek všech.) Pokud v PV určíme tyto byty za jednotky, zůstanou ve správě nástupnického družstva a nebudou se počítat do nutného majetkového vyrovnání s odstupujícími členy družstva do SVJ (vypořádací podíl). – Taková trošku okrádačka zájemců o byt do OV setrvavšími členy družstva.

Napadlo nás (dokud jako „ještě družstevníci“ toto můžeme zařídit většinou svých hlasů) v PV neurčit tyto byty za jednotky a nechat je ve statutu společných částí domu. Tím spadnou pod správu SVJ (a tedy i všech zůstavších družstevníků) a vše bude spravedlivé.

Pohlížíme přitom již spíše na novelu zákona, protože v době realizace by měla již platit tato nová právní úprava. Z dikce zákonů nám nevyplývá, že každý byt a nebytový prostor musí být nutně a bezpodmínečně deklarován jako jednotka v PV? Souhlasíte s tímto názorem, respektive se závěrem, že i byt a nebytový prostor, může být v PV jako jednotka „opomenut“ a proto je statutárně společnou částí domu?

Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 20. Červenec 2009 - 21:20

    Pane Vavrečko,
    píšete, že družstvo je správcem bytů. Není tedy jejich vlastníkem? Pak se zmiňujete o nástupnickém družstvu. To by byl druhý subjekt, právní nástupce prvního družstva a bude vykonávat správu těch bytů? Co uděláte s tím prvním družstvem? Musíte prodat majetek, vypořádat podíly, provést likvidaci.
    Pak tam bude ještě SVJ ...
    Řešení s byty jako společnými částmi domu je sice objevné, ale nejeví se mi jako dobrý nápad.
    Doporučil bych pouze jedno: prosím, nepřipravujte prohlášení vlastníka. Přenechte tuto vysoce odbornou činnost někomu, kdo pro vaše budoucí společenství připraví prohlášení se všemi detaily tak, aby obsahovalo vše potřebné. Špatné prohlášení vlastníka je zdrojem obrovských a neřešitelných potíží do budoucna pro všechny vlastníky.
    Můžete si k tomu v diskusích najít příspěvky pana Matějky, který se touto problematikou zabývá velmi podrobně.

    lake

    Vložil Jan Vavrečka, 21. Červenec 2009 - 8:14

    Děkuji,

    samozřejmě, že B-Družstvo nyní vlastní oněch 8 bytů. PV určitě připraví odborníci, ale na základě našich některých specifikovaných požadavků. Vycházím však již z návrhu novely zákona, která o nástupnickém BD nehovoří a pokud členové současného BD odstupují (do SVJ) – zůstává asi původní bytové družstvo (zmenšuje se), přitom mu zůstává celý tento majetek (8 bytů) ve vlastnictví. Novela zákona vůbec neupravuje „nástupnické bytové družstvo“, tedy ani jako nový právní subjekt. Bohužel my se již musíme v přípravě potýkat s textem předpokládané novelizace zákona.

    Byty jako společné části domu – se samozřejmě změnou PV dají na jednotky následně převést, ale až ve chvíli, kdy budou pod správou SVJ, do níž přejdou jako „společné části domu“ ze zákona.

    Chápu že to je právně složité, obzvláště při nutnosti adaptovat dobré znalosti současného stavu věcí v kontextu nové právní úpravy.

    Vložil lake, 21. Červenec 2009 - 9:32

    Pane Vavrečko,
    nikoliv, věc není právně složitá. Avšak vy či vaši kolegové ji pravděpodobně tak zmotávají, že tento propletenec prvního a druhého družstva je pro mne nepochopitelný. Domívám se, že termín "nástupnické družstvo" nenaleznete v českém právním řádu. Družstvo mohou jeho členové poslat do likvidace s tím, že zbylá aktiva (peněžní prostředky na účtě) se rozdělí členům podle výše základního vkladu. Na likvidaci počítejte s dobou dva roky, nejméně. Mezitím může vzniknout jiné družstvo, které ovšem s tím likvidovaným nebude mít žádnou spojitost a nebude mít ani majetek. Nechápu důvod tohoto postupu.
    Pak rovněž nechápu, proč hovoříte o tom, že členové "odstupují do SVJ". Pouze velmi nepředvídavá osoba by po nabytí vlastnictví bytu ukončila své členství v družstvu, které je vlastníkem osmi bytů. Jen pro zajímavost: kdo Vám takto radí? Je to některý z členů představenstva současného družstva?
    Radili jste se s právníkem?

    lake

    Vložil ivo6 (bez ověření), 20. Červenec 2009 - 14:15

    Nejak nerozumim tomu „majetek vsech“. Tech 8 bytu asi vlastni druzstvo, ne? ivo6

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".