Proč nás nutí investovat do měřičů
Zajímalo by mě, proč musíme mít měřiče na radiátorech, které stejně nic nezměří. Je to absolutně zbytečná investice, která se vrátí pouze plísní v bytě, protože se přestane větrat a čekáním ve svetru a ponožkách, že soused třeba zatopí a já se ohřeju. Hrůza!!! Náš panelák má svou vlastní nízkotlakou teplovodní kotelnu na tuhá paliva, veškeré náklady včetně oprav, revizí, platu zaměstnance – topiče rozpočítáváme dle plochy bytu pro otop, odsouhlasili jsme si to, máme to tak uvedeno i ve Stanovách SVJ. Topíme kdy je potřeba, teplem neplýtváme a jsme spokojeni. (To se ovšem nedá říci o centrálním vytápění – topí pouze v topnou sezonu ať je teplo nebo zima… i když je třeba zatopit někdy mimo topnou sezonu je ale naopak nezajímá, a to vše za drahý peníz.) Proč nás tedy nutí mít v bytech měřiče. Pokud někdo znáte cestu ze začarovaného kruhu, poraďte prosím, jak se vyhnout měřičům a neporušit zákon. Díky
V dome s jedním zdrojem tepla a více než třemi byty jsou tyto indikátory povinné
Adam nemá pravdu. Indikátory nejsou povinné ve všech domech. Vyhláška stanoví povinnost pouze pro ty domy, ve kterých se provádí rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na společnou přípravu teplé vody v domě. Pokud dodavatel dodává službu nebo energii přímo jednotlivým odběratelům v domě na základě dvoustranných smluv podle zákona o cenách, nejde o rozúčtování a povinnost k instalaci čehokoliv nevzniká.
Jde jen o to jaké smlouvy uzavře SVJ s každým vlastníkem jednotky v domě. Viz zákon č.458/2000 Sb. § 78 odst. 1. Viz také http://www.eru.cz/…adene-dotazy. Chytrému napověz, hloupého nakopni …
Upozorňuji ale, že tuto mezeru se snaží zákonodárci uzavřít, zejména probíhající novelizací zákona č. 67/2013 Sb. a s tím spojenou změnou vyhlášky č. 372/2001 Sb.. Musíme si počkat na konečné znění příslušných předpisů. Teprve pak bude možné vyhodnotit právní stav.
lake
Pane Horký, píšete zde nesmysl. Samozřejmě, že SVJ může být dodavatelem tepla. To nijak nesouvisí s otázkou zda SVJ podniká či nepodniká. Není jasné, proč to spojujete dohromady.
Podle zákona č.458/2000 Sb. energetický zákon platí:
458/2000 Sb. § 2 (2) (…) dodavatelem tepelné energie [je] fyzická či právnická osoba dodávající tepelnou energii jiné fyzické či právnické osobě; dodavatelem může být výrobce, distributor a rovněž vlastník nebo společenství vlastníků zajišťující tepelnou energii jako plnění poskytované s užíváním bytů či nebytových prostorů nebo k technologickým účelům, (…). |
lake
Díky za super odpověď, jestli tomu dobře rozumím, SVJ jako dodavatel sepíše s vlastníky bytů smlouvu na dodání služby – tepelné energie, kde bude uvedeno za jakých podmínek bude účtováno teplo (z čeho se skládá celková kalkulace) a tak jako např. máme smlouvu od ČEZ na odběr elektriky a 1× za rok dostaneme vyúčtování a Fa za elektriku, tak na základě této smlouvy dostanou vlastníci – odběratelé vyúčtování Fa za teplo, ve které budou veškeré náklady a kalkulace uvedeny. Při vyúčtování služeb 1× za rok se vlastníkům bytů sdělují skutečné náklady a následně výdaje na další rok, teď by měli 1× za rok řádné vyúčtování užívání bytu a služeb spojených s užíváním bytu (výtah, elektrika společných prostor…) a 1× za rok jako odběratelé tepelné energie extra vyúčtování. Jestli jsem to dobře pochopila a šlo by to takhle udělat, bylo by to super. Směla bych Vás požádat případně o návrh textu smlouvy. Děkuji
Jen tak mimochodem, vy máte ve Vašem SVJ uzavřené smlouvy s vlastníky jednotek na odběr elektrické energie ve společných prostorách? !?!?!
SVJ jako firma má uzavřenou smlouvu na elektrickou energii, s vlastníky ne a na co taky. O smlouvě na tepelnou energii uvažujeme pouze proto, abychom nemuseli do jednotlivých bytů instalovat měřáky a mohli i nadále účtovat teplo dle metrů pro otop. Proto se ptám, zda to tak jde udělat.
Nejde to tak udělat, je to čirý nesmysl. Proto jsem Vám poněkud ironicky položil otázku, zda máte uzavřeny smlouvy s vlastníky za EE ve společných prostorách. Samozřejmě nemáte. Tak na základě čeho byste chtěla uzavírat smlouvy o „dodávce“ tepelné energie s vlastníky jednotek? Vždyť se principiálně jedná o totéž. SVJ má z titulu zákona postavení správce společné věci neboli správce cizího majetku, nic víc, nic míň.
Pokud vám teplo dodává externí firma ze systémnu CZT,pak se instalace „měřáků“ těžko vyhnete, jedině tuto povinnost můžete ignorovat a čekat, zda o vás někdo nepoví SEIce. Máte-li vlastní kotelnu, pak zcela čisté, legální řešení existuje. Právě proto – přemýšlejte :-)
Tak nechť SVJ zajišťuje pro dům tepelnou pohodu, a za tím účelem ať si nakupuje teplo, které samo v rámci této činnosti spotřebuje, čili vlastníkům nic (teplo) nerozúčtovává a tím indikátory být nemusejí, jak tuto možnost zde nastínil lake.
Dobrý den, pokud jsem si správně vyložila zákon o energetice. SVBJ které nemá dálkové vytápění a má ve stanovách úpravu o rozúčtování tepla na plochu. Také má plnohodnotný meřič na vstupu (tedy plynoměr) nemá povinnost mít měřiče nápomocné k rozúčtování tepla. Tedy je to čistě na rozhodnutí SVBJ. U dalkově vytápěných domů je to tedy již povinností, takto jsem zákon pochopila já.
pokud má dům jeden společný zdroj tepla a nemá každý byt svůj kalorimetr, pak je nutné osadit radiátory indikátory tepla. Je jedno jestli je výtopna kilometr daleko nebo má dům vlastní kotel.
V našem domě mají všechny jednotky jeden společný zdroj (Pražskou teplárenskou), ale jedna jednotka má krom toho navíc další vlastní dálkové vytápění (též z Pražské teplárenské) a navíc vytápění elektrické.
Co myslíte – máme povinnost instalovat tajemné krabičky nebo ne?
Dobrý den,
na základě čeho se tak domníváte?
předmětný zákon uvádí:
(4) Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek
jsou dále povinni
a) vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími
a
registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům v rozsahu
stanoveném prováděcím právním předpisem; konečný uživatel je
povinen
umožnit instalaci, údržbu a kontrolu těchto přístrojů
a vyhláška stanoví kromě technických detailů výjimku „4) Odstavce 1 až 3 /pozn.: § 7a vyhlášky/ se nevztahují na případy, kdy se neprovádí rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na společnou přípravu teplé vody v domě. “
Tedy dle mého názoru se nerozlišuje vlastní zdroj tepla vs. vnější zdroj tepla.
G.X.
Poslední komentáře