Přizdění společné chodby v paneláku

Vložil Jaroslav Pícha (bez ověření), 12. Září 2014 - 22:18 ::

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, .. u nás v domě si nyní jeden ze sousedů chce připojit část společné chodby. Chodba se tím výrazně zmenší a znepřístupní se jeden přístup na schodiště. Tj. nebude se moc obejít výtah. V domě nemáme na chodbě okna, proto s touto stavbou a záborem společných prostor nesouhlasím. Ale bylo mi vysvětleno, že nyní stačí, když soused získá stavební povolení od místního úřadu, na kterém mu stačí tichý souhlas (bez námitek) 3/4 všech obyvatel objektu a potom mu prý na schůzi SVJ odhlasujeme možnost pronájmu. Jak jsem na internetu zjistil, zákon č. 72/1994 Sb byl novým občanským zákoníkem zrušen, není třeba na stavební úpravy měnící vnitřní uspořádání domu nutný souhlas všech vlastníků bytů a dle nového občanského zákoníků Shromáždění může hlasovat (pravděpodobně min. 3/4 hlasů) prakticky o čemkoliv. Přijde mi to dost nefér, jelikož zábor chodby se týká nejbližších sousedů a zbývajícím 90% několikavchodového panelového komplexu je to úplně jedno a pod nátlakem na schůzi ruku zvednou PRO.
Je kromě soudního řízení – ohražení se proti přehlasování – nějaká možnost se v tomto případě ohradit? Máte s tím někdo zkušenost? Hasičům je zahrazení jednoho přístupu na schodiště také jedno .. v domě nemáme okna, tedy ani jak chodby vyvětrat.

Děkuji Vám moc za rady,

Jaroslav Pícha, Praha 4

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 13. Září 2014 - 6:47

    Napsal jste: „Jak jsem na internetu zjistil, zákon č. 72/1994 Sb byl novým občanským zákoníkem zrušen, není třeba na stavební úpravy měnící vnitřní uspořádání domu nutný souhlas všech vlastníků bytů a dle nového občanského zákoníku …“

    Nějak si to všechno pletete. Nový občanský zákoník s tím přece nemá vůbec nic společného. Kdo Vám tvrdí takový nesmysl?

    Pohádky o stavebním povolení jsou také nesmyslem. Někdo si zřejmě plete soukromoprávní oprávnění s veřejnoprávním povolením. To jsou přece dvě různé věci: bez toho prvního nemůže nastat to druhé.

    Vlastnické právo a tedy i vztahy mezi vlastníky jednotek(1994) vznikly podle zákona č. 72/1994 Sb. v době před nabytím účinnosti NOZ. Tyto právní vztahy se i nadále řídí podle dosavadních právních předpisů, k tomu viz ustanovení § 3063 NOZ, které to říká výslovně. Není tedy pravda, že by se na vzájemné vztahy nějak dal použít NOZ.

    Navíc je k tomu v NOZ jednoznačně uvedeno přechodové ustanovení:

    89/2012 Sb.
    (2) Není-li dále stanoveno jinak, řídí se ustanoveními tohoto zákona i právní poměry týkající se práv osobních, rodinných a věcných; jejich vznik, jakož i práva a povinnosti z nich vzniklé přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se však posuzují podle dosavadních právních předpisů.

    Práva a povinnosti vlastníka jednotky ke společnému majetku jsou věcná práva a povinnosti, na které se vztahuje § 3028. Podle dosavadních právních předpisů se tedy bude i nadále posuzovat rozhodování vlastníků jednotek(1994) o majetku v jejich spoluvlastnictví. K tomu se použije příslušné ustanovení ZoVB, i když tento zákon byl zrušen:

    72/1994 Sb. § 11
    (5) K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby6) a o změně stavby7) je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek. Jde-li o modernizaci, rekonstrukci, stavební úpravy^7a) a opravy společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek. Ustanovení zvláštních právních předpisů^7) tím nejsou dotčena.

    Podle ustanovení § 11 odst. 5 ZoVB platí, že k přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby a o změně stavby je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek. Ke změně účelu užívání z otevřeného prostoru „chodby“ na uzavřenou místnost „komora“ či „sklad“ je tedy nutný souhlas všech. Změna vnitřního uspořádání společné části domu vyžaduje také souhlas všech. Takže je to jednoznačné.

    Z uvedeného pravidla existuje výjimka, kdy postačuje souhlas tří čtvrtin všech vlastníků jednotek. Podle ustanovení § 11 odst. 5 ZoVB věta druhá platí, že tato výjimka se uplatní pouze v případě, jsou-li zároveň (neboli kumulativně) splněny tyto dvě podmínky:

    1. nemění se vnitřní uspořádání domu;
    2. nemění se velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu.

    Takový případ však nenastal (šlo by například o opravy domu či zateplení). Ve Vašem případě nelze zákonnou výjimku použít.

    Ohledně odsouhlasení stavebních úprav se tedy ostatní pokoušejí tahat Vás za nos. Váš nesouhlas nelze obejít, budete-li hájit svá práva. Vaše nesouhlasné stanovisko může být překonáno jedině rozhodnutím soudu – pokud soud shledá, že jde o zneužití Vašeho vlastnického práva na újmu druhých (http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1993-2#cl11).

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".