Přístup k bytovému rozvaděči umístěného ve společných prostorách
Zdravím všechny,
současný stav:
- rozvaděč (vč. elektroměru a hl. jističe) je na společné chodbě v patře, kde je jen jediný byt
- vlastník rozvaděč znepřístupnil – dveře zamkl.
- ve zprávě o revizi elektro je tato skutečnost uvedena v závadách s tím, že revizi zde nebylo možno provést (vlastní kontrola elektroinstalace, plomby, dotažení svorek, černý odběr, …)
PS: Připínám fotku – je pouze ilustrační, je s jiného patra s více byty a netýká se daného rozvaděče.
Co s tím:
- jak na vlastníka, aby rozvaděč zpřístupnil
- např. v případě pojistné události se pojišťovna může z plnění vyvinit a/nebo je zkrátit
Díky předem za tipy. Předseda SVJ
že ten, kdo někomu způsobí škodu, je povinen ji poškozenému nahradit. V tomto případu způsobil dotyčný škodu vašemu SVJ tím, že znemožnil provedení revize. Na Vašem místě bych postupoval následovně. Napsal bych vlastníkovi dopis s tím, že se dopustil protiprávního jednání a způsobil tak SVJ škodu tím, že znemožnil provedení revize. Která se proto bude muset opakovat. Dále bych jej vyzval k tomu, aby rozvaděč uvedl do původního stavu s tím, že pokud jej do původního stavu neuvede, provede to SVJ na jeho náklady.
Uzamčení elektroměru může mít odběratel dovoleno od distributora, domnívám se.
Je otázka, zda pan předseda upozornil vlastníka na na plánovanou revizi a nutnost odemčení jeho elektroměru. Pokud ne, tak nemůže spravedlivě požadovat vícenáklady.
Pane Jardo, mýlíte se. Co si snad dohodl odběratel s distributorem je bezvýznamné. To si určitě pletete s rozvaděčem u rodinného domku.
Rozvaděč uvnitř domu rozděleného na jednotky je společné technické zařízení. O něm jednotlivý vlastník jednotky nerozhoduje! Není ani povinností SVJ upozornit vlastníka jednotky na plánovanou revizi společného elektrického rozvodu. V tom se také mýlíte.
A pokud ten vlastník neoprávněně uzamkl společnou skříň rozvaděče, měl se ihned postarat, aby o tom SVJ vědělo a aby dostalo klíč. Je zřejmé, že to neudělal.
Justitianus
Ok, vycházel jsem ze stavu, kdy bylo uvedeno, že rozvaděč je jen pro jeho byt, a předpokládal jsem půdní nástavbu a v takových situacích je možné, že si odběratel vybudoval vlastním nákladem a pak nemusí nutně platit vaše verze. Nebo se pletu?
Pokud odběratel není majitelem rozvaděče, jak asi plyne, jinak by v něm nebyla konána společná revize, pak máte pravdu, že musí zpřístupnit – třeba odemčením anebo poskytnutím klíče. Je to o lidské dohodě.
je přívodní kabel společnou částí domu a revizní technik potřebuje přístup pokud má provést měření a revizi.
Úvodem: Fotku jste nepřidal. Nicméně podle vašeho popisu nejde o bytový rozvaděč! Ten je nejspíše umístěný úplně jinde a nepodléhá pravidelným revizím.
- První tip: pokud si nedovedete poradit s těmito banálními situacemi, nevykonávejte funkci předsedy. Zřejmě nejste schopen péče řádného hospodáře podle § 159 zákona č. 89/2012 Sb..
- Druhý tip: pokud vlastník jednotky znemožnil revizi společného elektrického zařízení, bude nutné dokončit revizi jindy. Vícenáklady vymáhejte na tomto vlastníkovi.
- Obdobný postup nastane, pokud v budoucnu skříň rozvaděče opět znepřístupní: zavolat zámečníka a náklad dát tomuto vlastníkovi k úhradě.
(V praxi může nastat problém s určením konkrétní osoby která svévolně zamkla skříň rozvaděče, pokud se sama nepřizná, nejlépe v přítomnosti dalšího svědka.)
Justitianus
„pokud vlastník jednotky znemožnil revizi společného elektrického zařízení, bude nutné dokončit revizi jindy. Vícenáklady vymáhejte na tomto vlastníkovi.“
Z dotazu neplyne, že vlastník revizi znemožnil. V dotazu není uvedeno, že byl snad byl vlastník k umožnění revize vyzván. Máte nadměrně bujnou fantazii, pane Justitiane. Doporučujete vymáhaní namísto domluvy. S tím nelze souhlasit. Zamykání skříně je rozumné a obvyklé.
„Obdobný postup nastane, pokud v budoucnu skříň rozvaděče opět znepřístupní: zavolat zámečníka a náklad dát tomuto vlastníkovi k úhradě.“
Nabádáte k úmyslnému poškozování cizí věci a úmyslnému navyšování nákladů, když k dosažení cíle volíte neúčelný a nehospodárný postup. Přečtěte si trestní zákoník. Svévole a naschvály jsou zakázány.
Usměrňovač
Jestliže je Právnická osoba SVJ/resp.její statutární orgán ze zákona odpovědný za správu domu dle § 1189 (zkuste si ho vyhledat) a vlastník jednotky je povinen jednat dle § 1183,tak se v tomto konkrétním případě,kdy se jedná o revizi elektrorozvodů na společných částech domu,
Tazatel uvádí:
"rozvaděč (vč. elektroměru a hl. jističe) je na společné chodbě v patře, kde je jen jediný byt
vlastník rozvaděč znepřístupnil – dveře zamkl.
ve zprávě o revizi elektro je tato skutečnost uvedena v závadách s tím, že revizi zde nebylo možno provést (vlastní kontrola elektroinstalace, plomby, dotažení svorek, černý odběr, …)"
nemůže se ze strany statutárního orgánu při odstranění(zpřístupnění sp.částí) zámku na rozváděči,který tam někdo neoprávněně umístil, v žádném případě jednat o „svévoli či naschvál“.Ba právě naopak, statutární orgán jedná v takovém případě s péčí řádného hospodáře dle § 159 a veškeré více náklady, jdou za vlastníkem jednotky,který má tento protiprávní zásah do společných částí domu, na svědomí!
Přeji Vám hezký den.JaVa
„nemůže se … v žádném případě jednat o „svévoli či naschvál““
Svévolí a naschválem je úmyslné navyšování nákladů a vyrážení zámku tam, kde je na místě zdvořilá žádost o zpřístupnění skříně nebo o zapůjčení klíče za účelem provedení revize.
SVJ má povinnost jednat hospodárně. V zákoně o vlastnictví bytů to bylo uvedeno výslovně, z občanského zákoníku to lze dovodit.
Můžete nám prosím objasnit.Proč by měl statutární orgán „zdvořile žádat“ někoho,kdo svévolně a hlavně protiprávně zasahoval do společných částí domu!Svévolně je uzamkl/ znepřístupnil, čímž porušil BP,neboť v případě jakékoliv havárie, nebude možné inkriminovanou větev odpojit a zabránit tak možnému úrazu el.proudem? O neumožnění revize společného el.zařízení nemluvě!Revizní technik nevydá revizní zprávu a nechá nezrevidované el.zařízení ,jehož bezpečnou provozuschopnost nemůže osvědčit, vypnout nebo přímo odpojit a bude po „zdvořilosti“!
Přeji hezký den.JaVa
Jakou konkrétní větev myslíte? Odpojit nepůjde pouze byt dotyčného který si zamkl svůj elektroměr.
Ale pokud se chci podívat do zamknutého rozváděče, tak především použijí nejprve ústa, poté tužku a papír, a až poté násilí.
Samozřejmě může také, pokud se ukáže neochota vlastníka zpřístupnít, vlastníka vyzvat k doložení revizní zprávy, vlastník bude moci ve vlastní režii provést revizi patrně jim vlastněného rozváděče
Já o voze a Vy o koze.:-)Zřejmě jste nepochopil, znění § 1189.Pokud by byl rozváděč vlastníka jednotky,tak proč by měla jeho revizi zajišťovat právnická osoba SVJ, to přece není v její pravomoci?Nebo snad je?
Přeji Vám hezký večer.JaVa
Javo, Jako bys nevěděla, že v 90% SVJ se řeší revize plynu i v bytech na spotřebiči. Všichni vědí, že to není v kompetenci SVJ, ale všichni rádi to na SVJ nechají…
My se tady můžeme špičkovat o tom, jak perfektně známe zákony, ale šedá je teorie, zelený je strom života, kdo to řekl?
Podle původního dotazu, kdy předseda neví, jak zpřístupnít, bych se vůbec nedivil… přitom obvykle stačí jen zazvonit, požádat… Tohle je naprostá banalita vs parkoviště a milionový výdaj
„Proč by měl statutární orgán „zdvořile žádat““
Základy lidské komunikace Vám měla objasnit Vaše matka ve věku okolo čtyř let. Teď už je asi pozdě, když navrhujete vyrazit zámek.
který je společnou částí domu bez souhlasu ostatních vlastníků a vědomí správce, tedy SVJ je úmyslné a svévolné jednání, které přináší navyšování nákladů. Vlastník má také své povinnosti.
Poslední komentáře