připomínkové řízení
Dobrý den, nemáte někdo ponětí, zda existuje lhůta, kterou dát vlastníkům k připomínkovému řízení? Děkuji
Neexistuje právní předpis, který by definoval „připomínkové řízení“ v soukromoprávní sféře. Pokud něco takového hodláte zavést, pak doporučuji: jedině přes stanovy SVJ. Jinak by se jednalo o projev libovůle, bez jakýchkoliv spolehlivých pravidel hry.
Poskytuje-li se druhé straně lhůta (k čemukoliv), měla by být přiměřená. Co je „přiměřené“ bude soud rozhodovat případ od případu. Mohl by vyjít například ze znění NOZ:
89/2012 Sb. § 1211 Návrh musí obsahovat alespoň návrh usnesení, podklady potřebné pro jeho posouzení nebo údaj, kde jsou uveřejněny, a údaj o lhůtě, ve které se má vlastník jednotky vyjádřit. Neurčí-li stanovy delší lhůtu, platí, že lhůta činí patnáct dní. |
lake
Ten dotaz je nejasný, nicméně o problému lze diskutovat. Připomínkové řízení je nástroj pro kolektivfní tvorbu nějakého finálního dokumentu. Připominkové řízení pro tvůrce dokumentu je práce „navíc“, neboť návrh je třeba zpracovat, distribuovat, připomínky vyhodnotit a akceptované zapracovat. V SVJ by mohl aplikovat buď výbor nebo ext. správce. Je smyslplné aplikovat jen tehdy, pokud o předmětu dokumentu jak tvůrce tak připomínkující mají srovnatelné znalosti a podmínky pro posouzení (domovní řád, program schůze,…). V opačném případě přípomínky budou tvořit převážně nesplnitelná přání („modré nebe“) a zhotoviteli přibude jen starost zdůvodňovat proč ten či onen návrh nelze akceptovat. Proto nedávám připomínkovat plány finanční, údržby a opravy, kdy pro posouzení je třeba mít k dispozici účetní data nebo posuzovat potřebnost akcí v širších souvislostech. O předpisu lhůty nevím nic, soudím že je to v režii zhotovitele dokumentu a měl by stanovit dobu „přiměřenou“.
Poslední komentáře