Přípojka vody
Dobrý den, chtěli bychom Vás požádat o radu, jak bychom se měli z pohledu platné legislativy ČR zachovat jestliže chceme donutit dodavatele tepla a TUV k vybudování vlastní přípojky pitné vody pro provoz výměníkové stanice (dále jen VS).
V současnosti naše společenství hradí veškeré zálohy za pitnou vodu související i s provozem VS vodárnám, tj. veškerou TUV dodávanou dodavatelem tepla a TUV všem odběratelům připojených na VS v našem domě. Pouze jeden ze odběratelů platí našemu společenství měsíční zálohy za vodné&stočné, ostatní zaplatí při ročním vyúčtování za teplo a TUV (půjčujeme jim na rok zdarma peníze). Dosavadní jednání s dodavelem tepla ohledně zřízení vlastní přípojky pitné vody a s tím související i vlastní řízení administrace plateb za vodu nevedou k dohodě (dodavetel tepla by zálohy za vodné&stočné požadoval po jednotlivých odběratelích TUV). Dodavetel je ochoten zřídit vlastní přípojku pokud dojde k podpisu, pro společenství nevýhodné, nové nájemní smlouvy.
Další skutečnosti nutné k posouzení stávající situace:
- VS, která je v současné době majetkem dodavatele tepla a TUV (technologie VS je budoucím předmětem soudního sporu o určení vlastnictví se stávajícím dodavatelem tepla, dnes ve stavu hledání zkušeného právního zastoupení) je umístěna ve společných částech domu.
- VS zásobuje teplem a TUV, mimo našeho domu, další objekty.
- Dodavatel má uzavřeny dvě kupní smlouvy na dodávku a odběr tepla a TUV (ve smlouvě není řešena přípojka vody, můžeme zaslat).
- Dodavatel má s naším společenstvím rovněž uzavřenu smlouvu o nájmu prostoru VS (můžeme zaslat, též i návrh nové nájemní smlouvy).
- Nájemní smlouva neřeší dodávku pitné vody do technologie VS.
- Samostaná smlouva či dohoda o poskytnutí vody mezi naším společenství a dodavatelem tepla a TUV neexistuje.
- Vodárny tento problém neřeší, dle jejich vyjádření je to na dohodě mezi společenství a dodavatelem tepla.
- Dodavatel má na odbočce z naší přípojky pitné vody osazen svůj vodoměr, dle kterého měří celkové množství TUV.
- Fakturační vodoměr vodáren je umístěn v šachtě před domem, dále přípojka pokračuje do prostoru, kde je umístěna VS (zde je odbočka pro VS) a dále pokračuje do sklepních prostor a dále se větví.
Vzhledem k postoji dodavatele tepla jsme vyčerpali veškeré možnosti, které by vedeli k vzájemné dohodě bez účasti právníků a soudu jsme nuceni přistoupit k razantnějšímu přístupu. Je možné uzavřít, případně za jakých podmínek, dodavateli tepla a TUV přípojku vody do VS ?
Předem děkujeme.
A co říká o takých praktikách vaše prohlášení vlastníka. Máte tam uvedený problém, dodávání vody nějak definované?
Prohlášení vlastníka je z r. 1997 a v té době nikoho vlastnická práva nezajímala a nikdo je neřešil. Dle prohlášení vlastníka je výměníková stanice naše…současný stav je jiný. Prohlášení je k dispozici zde: http://konevova8a10.webnode.cz/…vni-prepisy/
pokud je podle prohlášení vlastníka vým.stanice součástí společných částí domu (a pokud jste ji neprodali či neuzavřeli smlouvu) tak je stále Vaše -a můžete ji provozovat ve vlastní režii. Ale reálně můžete chtít po provozovateli nájem a můžete ho zažalovat o neoprávněný zisk atd.
takže pokud se od roku 97 nezměnil právní stav, jste v jednoznačné výhodě, a pronajměte stanici jinému provozovateli
To je jádro našeho budoucího soudního sporu, předpokládáme, že dlouhotrvajícího, s provozovatelem VS, potažmo městem Ústí nad Labem. Mezitím, než se spor o vlastnictví VS vyřeší, chtěli bychom řešit problém s dodávkou pitné vody. Chystáme se v tomto r. na rekonstrukci domu a každá koruna navíc, která nám měsíčně zůstane na účtě je dobrá.
Vlastnictví VS (v rychlosti, dle časové osy):
- V r. 1992 kolaudace VS, vlastník město (PBH).
- V r. 1998 prodalo město Ústí nad Labem (mUL) majetek, konkrétně náš dům do soukromých rukou, včetně VS (viz. Prohlášení vlastníka – Určení společných částí budovy).
- V r. 2005 prodalo (již podruhé) mUL pouze technologii VS tepelnému hospodářství (smlouvu máme k dispozici a pro zajímavost – primátorem byl v té době Mgr. Petr Gandalovič).
Stávající dodavatel tepla a TUV má věcné břemeno na vstup do prostoru VS za účel obsluhy a pravidelné údržby VS. Případná kauza je velkého rozsahu, podobných objektů jako je náš dům, které mají VS se sporným vlastníkem je ve městě kolem 100. Zde musí nastoupit zkušený právník…
Soudní spor by snad nemusel být tak dlouhý jak se domníváte. Pokud mUL prodalo v roce 2005 prodalo to,co mu nepatřilo, neviděl bych to tak černě. Každopádně doporučuji najít si právníka, který bude pracovat pro vás a ne za vašimi zády pro protistranu.
Pokud bychom nebyly v ČR, tak bychom s Vámi i souhlasili. Z pohledu laiků to také vidíme jednoznačně, ale právo není to samé jako spravedlnost. Soudní spory se silnou protistranou (město, politici, dodavatel tepla je z cca 46% vlastněn městem) se v našem státě táhnou nepatřičně dlouhou dobu. Navíc tento případ by, pokud by soud rozhodl v náš prospěch, mohl sloužit jako precedent pro další vlastníky nemovitostí v našem městě. Pokud máte typ na „ostrého“ právníka za přiměřenou cenu sem s ním.
Konevova ul. napsal: „Je možné uzavřít, případně za jakých podmínek, dodavateli tepla a TUV přípojku vody do VS ?“
Nevymýšlejte nerozvážné kroky. Vaší chybou je, že nevybíráte od odběratelů zálohy. Pouze toto je váš problém. Uzavíráním vody do výměníkové stanice to nevyřešíte. To byste se dostali leda tak do vězení. Výměníková stanice je veřejně prospěšným zařízením. Sazbu odnětí svobody si najdete v trestním zákoníku: tři léta, pokud provoz jen ohrozíte. Šest let, pokud způsobíte poruchu provozu.
lake
Děkuji za „fundovanou“ odpověď, která nás logicky neuspokojila. Zjednodušeně řečeno z Vaší odpovědi vyplývá, že dodavatel tepla může odebírat vodu z naší vodovodní přípojky, aniž by k tomu měl náš souhlas? Dle času zaslané odpovědi můžeme usuzovat z toho, že jste nečetl dotaz celý, ale děkujeme i za tuto reakci.
Jak už jsme zmiňovali, po dobrém to nejde a vybírat či vymáhat zálohy rozhodně nechceme. Navíc se, v souvislosti s vybíráním případných záloh, vynořuje spousta otázek na které si je třeba odpovědět.
- Vybírat zálohy za vodu od odběratelů (jedná se od odběratele, kteří odebírají od dodavetele tepla TUV, ne SV od našeho společenství) budu na základě čeho ?
- Na základě jakých měřidel jim budu vodu fakturovat (dle vodoměrů, které mi nepatří, nebo které nejsou raději vůbec osazeny) ?
- Může společenství přeprodávat vodu ?
- Kolik času a peněz nás to bude stát ?
- Můžeme účtovat vyšší částku oproti vodárnám, která by zohlednila náklady spojené z rozúčtováním ?
- Pro nás je odběratel vody pouze jeden, a to dodavatel tepla a TUV a ten se zřekl odpovědnosti za fakturaci TUV a řeší si pouze teplo dodané do TUV.
- Jak může dodavatel tepla smluvně garantovat dodávky TUV, jestliže nemá pro VS samostatnou (vlastní) přípojku vody ?
My se naopak snažíme popsanou situaci zjednodušit a zprůhlednit. Stávající vyúčtování vyhovuje všem ostatním jen ne nám.
Stávající stav: Pitná voda, resp. studená voda je veškerá hrazena naším společenstvím. Platíme měsíční zálohy vodárnám a nakonci roku provede náš správce rozúčtování vody dle dodaných náměrů bytových vodoměrů, podružných měřidel či dle podlahové plochy z jednotlivých objektů, které jsou napojeny na VS v našem domě (z VS teplo na vytápění
- TUV, jinak jednotlivé objekty – odběratelé tepla a TUV mají svou
- SV vstupuje do VS z naší vodovodní přípojky.
- Teplo dodává dodavatel tepla a TUV.
To co chceme: dodavatel tepla si zřídí, než mu soud sdělí, že VS je v majetku společenství, vlastní přípojku od vodáren a bude si rozúčtovávat náklady spojené s dodávkou TUV a samozřejmě bude i vybírat patřičné zálohy za vodu dle spotřeb v jednotlivých objektech.
Pokud jsem vše dobře pochopila, chcete samostatnou přípojku studené vody pouze pro váš dům proto, aby jste nemuseli platit zálohy za spotřebu vody na ohřev pro další objekty. Pokud chcete novou přípojku zažádejte si na vodárnách. Pokud není závažný důvod pro odmítnutí vaší žádosti, měli by vám vyhovět a přípojku udělat. Pokud chcete řešit problém z finančního hlediska je to asi takto: Předpokládám, že máte tzv. patní vodoměr, kterým vstupuje voda do objektu. Ten je důležitý pro vodárny, na základě kterého dělají vyúčtování spotřeby studené vody. Jedná se o vaší přípojku, čili spotřeba bude fakturována na vaše společenství. Pokud je voda odebírána skrze výměník dalšími odběrateli a před tímto výměníkem je vodoměr, je na vás provést odečet tohoto vodoměru a vodoměru jednotek ve vašem domě a provést rozúčtování. Rozdíl mezi celkem a spotřebou studené a teplé vody v jednotkách vašeho domu, je rozdíl, který vám dluží ostatní odběratelé z dalších domů a těm byste měli tento rozdíl vyúčtovat a oni by ho měli zaplatit. Právě tak po nich můžete požadovat zálohy na spotřebu studené vody na její ohřev a to v odpovídající poměrné výši na objekt podle posledního vyúčtování. Toto je standardní postup. Vyúčtování provedete na objekt v plné výši bez rozpočítávání na jejich jednotky, to už si provedou jejich společenství sami. Pokud budete potřebovat další info nebo podrobnosti můžete mě kontaktovat na mail.
O novou přípojku musí zažádat majitel VS, který si jí zřídí na vlastní náklady. Nebudeme zřizovat a platit za vodovodní přípojku pro zařízení, které není, v tuto chvíli, naše.
Metodiku rozúčtování samozřejmě známe, ale jak už jsme psali několikrát výše…
- nechceme rozúčtování provádět,
- nechceme mít žádné starosti související s provozem VS, která není naše,
- nechceme žádat majitele jednotlivých objektů, aby nám umožnil vstup do objektu, potažmo jednotlivých bytů a do VS,
- nechceme vymáhat zálohy,
- nechceme se vůbec s nikým dalším dohadovat, nám stačí někteří majitelé bytů u nás v domě.
Ptáme se: jak donutit provozovatele VS, aby si zřídil vlastní vodovodní přípojku do VS (pro připomenutí: veškeré jednání, které se uskutečnili nikam nevedli) ? Je možné odstavit přípojku do VS ?
Předem děkujeme za Vaše názory.
Poslední komentáře