Pripojeni se na stoupacku

Vložil Madi, 6. Listopad 2018 - 21:49 ::

Dobry den, Jake jsou moje moznosti, kdyz rekonstruuji svuj byt (puvodne puda zkolaudova a jako byt) a potrebuju se napojit na stoupacky souseda pod nami? Mam nejaky automaticky narok? Soused s napojenim nesouhlasi, protoze nechce mit rozkopanou koupelnu.. Diky, Zdravim

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil JaVa, 7. Listopad 2018 - 9:55

    Jsou „stupačky“(včetně té vaší odbočky) společnou částí domu,kterou má ve své správě právnická osoba SVJ?Pokud ano,pak se se svým problémem obraťte písemně na právnickou osobu SVJ/resp.její výkonný orgán a on musí sjednat nápravu,včetně zajištění přístupu do koupelny „nespolupracu­jícího“ souseda.Návíc, v případě poruchy/havárie na společných částech domu se vše hradí ze společných peněz.

    § 1183/89/2012 Sb.,

    (1) Vlastník jednotky se zdrží všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto; jsou-li prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, umožní do nich přístup, pokud k tomu byl předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu. To platí i pro umístění, údržbu a kontrolu zařízení pro měření spotřeby vody, plynu, tepla a jiných energií.

    (2) Při poškození jednotky prováděním prací podle odstavce 1, nahradí vlastníku jednotky škodu společenství vlastníků, a nevzniklo-li, nahradí ji poměrně spoluvlastníci domu. Prováděl-li však tyto práce ve svém zájmu jen některý vlastník jednotky, nahradí škodu sám.

    Přeji hezký den.JaVa

    Vložil Pavel II (bez ověření), 7. Listopad 2018 - 17:33

    jak donutíte vlastníka aby Vás pustil do koupelny rozmlátit mu zeď když to evidentně nechce? Soudit se? To aby jste si na roky odvykl používat vodu. Nemluvě o tom, že samotný rozsudek dveře cizího bytu neotevře. Je třeba najít rychlé řešení a to nápojné místo jinde nebo se domluvit po dobrém s tím vlastníkem a při návštěvě neotvírat dveře rukama. Nemusí to ovšem pomoci.

    Vložil JaVa, 7. Listopad 2018 - 18:12

    Milý pane, zákony jsou zde hlavně proto,aby se dodržovaly a ne obcházely, pomocí „lidové tvořivosti“,což většinou skončí špatně.

    Pokud je vlastník podkrovní bytové jednotky, členem SVJ,pak je zřejmě napojen na přívod „společné“(§ 6 písm.d).z.č. 366/2013 Sb.,) vody do svého bytu.V praxi to znamená,že je příjemcem služby,jejímž poskytovatelem, je ze zákona č.67/2013 Sb., § 2 písm.a) a b). právnická osoba SVJ.Jestliže má vlastník k dispozici „odborný posudek“,že je „vada“ této služby na straně poskytovatele (SVJ), tak je na tahu SVJ/resp.její statutární orgán a pokud není schopen opravu/výměnu trubky zajistit o něčem to svědčí( § 159 písm.1) z.č.89/2012 Sb.,) a onen " fundovaný orgán"by z toho měl, pro sebe vyvodit důsledky!

    Přeji hezký zbytek večera.JaVa

    Vložil Pavel II (bez ověření), 6. Listopad 2018 - 22:17

    vestavby bytu do půdy měl obsahovat napojení na inženýrské sítě.

    Vložil Madi, 6. Listopad 2018 - 22:29

    Ano, a byla tam udelana vlastni stoupacka. Ta nicmene nevyhovuje, je “zarostla”, protoze se udelala v pozinku a pri rekonstrukci stoupacky v dome pred par lety se v tonhle byte neudelalla ta nova cast… A problem je, ze jsem byt poridil bez vedomi, ze stoupacka je tam nepouzitelna a jedina moznost je vymenit cast u nas v byte, ale zaroven i u sousedu pod nami..takze vlastne napojen na souseda jsem, ale je to k nicemu, protoze v “moji” casti stoupacky je to zarostle…

    Vložil Pavel II (bez ověření), 7. Listopad 2018 - 17:28

    Mezi tím je podstatný rozdíl. Jak Vám zde radí je třeba se obrátit na statutární orgán SVJ se žádostí o zajištění havarijí opravy. Tím netekoucí voda určitě je. Nejdříve asi osobně a teprve pokud nabydete dojmu, že nic řešit nechtějí písemně s doručenkou. Pokud by nereagovali pak máte právo odstranit havarijní stav sám a fakturu předložit k úhradě. Samozřejmě jen na část, která je společná, nikoliv na část ve Vašem bytu. Z hlediska místa napojení bych doporučil obrátit se na odbornou firmu, která by mohla najít i jiné místo napojení v krajním případě v přízemí ve sklepě a jít chodbou. Se všemi postupnými kroky a odhady nákladů by jste měl seznamovat statutáry písemně s doručenkou. Může se stát, že dojde k soudnímu řešení a Vy musíte mít vše zdokladováno, že o tom věděli byli vyzváni a nereagovali. Vy se soudit nemusíte. Náklady si odečtete od záloh o čem je také musíte předem písemně informovat. Spíše Vás pak zažalují pro dluh, ale to předcházím. Místo napojení v bytě jiného vlastníka byla ovšem chyba. Pochybuji, že máte vyřízeno věcné břemeno, kde se pamatuje i na opravy. Vše je ale technicky řešitelné i když ne tak jednoduše.

    Vložil JaVa, 7. Listopad 2018 - 19:18

    Až na tuhle větu:

    „Místo napojení v bytě jiného vlastníka byla ovšem chyba. Pochybuji, že máte vyřízeno věcné břemeno, kde se pamatuje i na opravy. Vše je ale technicky řešitelné i když ne tak jednoduše.“

    s Vámi nelze nesouhlasit.

    Vlastníku jednotky, zřejmě neumožnil soused napojení za svým bytovým ventilem(vodo­měrem),ale jeho přívod je nejspíše napojen na společnou část rozvodů vody a ta patří pod správu SVJ.

    Velmi rád bych viděl, jak se bude tvářit „pan soused a statutární orgán“když dojde na té prorezivělé části, vedoucí k podkrovnímu bytu k havárii a prasklá voda vytopí všechny byty pod ní.Proto naprosto souhlasím s tím,aby byla vedena korespondence s doručenkou,neboť jak říká „klasik:“huba není papír".

    P.S.Doufám,že se úvodní dotaz týká situace v SVJ.Jinak je celá tato diskuze zbytečná.

    Hezký zbytek dne.JaVa

    Vložil Jarda_, 7. Listopad 2018 - 20:31

    Jen technická, jak bude po 3 letech případně prokazovat, co v té doručence bylo?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".