připojení bojleru vlastníka na společný elektroměr společenství
Dobrý den, prosím o vyjádření odborníků na tento problém naše spoleřenství vlastníků v panelovém domě má 8 bytů s 8 různými vlastníky. Máme 19 členů.U jednoho vlastníka jsem -také vlastník-zjistil napojení jeho bojleru na společný elektroměr. O tomto napojení jsem vlastníka prokazatelně přesvědčil a zajistil elktrikářskou opravu. Společenství vznikla za měsíc celková škoda asi 900kč –180kwh. Tato měsíční spotřeba se rovná naší celoroční spotřebě ve společných prostorách. Uvedený elektrikář , který u tohoto vlastníka několikrát prováděl jiné opravy, mně sdělil, že zmíněné spojení nastalo v bytě vlastníka v pojistkové skříni dotykem dvou drátů v relé přepínače nočního proudu prý stářím, uvolněním a chvěním. Můj dotaz : Máme požadovat uhrazení 900 Kč po vlastníkovi, ikdyž prý za to nemůže nebo to přejít mlčením a společenství to zaplatí. Ostatní vlastníci o tomto již vědí. Mám obavu, že v budoucnu při neřešení tohoto problému by mohl jiný vlastník při podobné , možná i úmlslné závadě, požadovat také zaplacení škody společenstvím.Prosím o radu jak postupovat. Při hlasování se pravděpodobně většina vlastníkú z kamarádství přidá na stranu viníka. Děkuji za odpověď.
S pozdravem
Václav Dohnal , Šumperk
Dobrý den, Vynecháme-li velmi pochybné vysvětlení, jak k tomu došlo, je jednoznačné, že proud za cca. 900Kč spotřeboval, a tedy by měl zaplatit (jen to má „omylem“ na jiných hodinách). Otázkou je podle mne pouze zda a jaké uplatní společenství vlastníků sankce za takové jednání (smluvní pokuta, výstraha, …). Opakované jednání je důvodem k vyloučení. Další nutností je v tomto případě revize minimálně inkriminovaného bytového rozvaděče revizním technikem (pověření elektrorozvodných závodů), neboť se ve své podstatě jedná o černý odběr. Dokonce je Vaší povinností (smlouva s elektrorozvodnými závody) i při podezření na takové jednání je na to upozornit. Dalším aspektem je bezpečnost elektroinstalace v objektu. S podobným „amatérským napojením“ se při instalaci nepočítalo a v konečném důsledku to může véct např. k vážnému úrazu elektrickým proudem. Pokud opravdu problém vznikl, že „v bytě vlastníka v pojistkové skříni dotykem dvou drátů v relé přepínače nočního proudu“, důrazně doporučuji ihned (dřív než to někoho zabije) kompletně rekonstruovat elektroinstalaci v celém objektu, neboť tato situace nemůže nikdy nastat.
S pozdravem
Petr V
Sice není jasné kde se vzal v bytě vlastníka kabel pro napájení společných prostor, na který se pravděpodobně nachal známým připojit (doporučuji nechat natáhnout nový kabel tak aby procházel pouze společnými prostory). V některých panelových domech sice byla možnost a někteří „šibalové“ se ji pokoušeli využít napojit se na ovládání centrálního větrání ale to většinou skončilo vyhořením ovládací cívky. Důsledným monitorováním elměrů společných prostor se toto počínání dá spolehlivě odhalit a vhodným přepojením tomu zamezit.
Požádejte VBJ, kterému vznikl prospěch o zaplacení částky. V případě, že se domnívá, že za to nemůže ať se hojí na elektrikáři, který zapojení provedl – zajisté je pojištěn. Soudit se o 900,– Kč nemá asi cenu. Dle mne můžete apelovat na morálku dotyčného a seznámit s výsledkem ostatní VBJ.
P.S. Hlasování o vzniklé škodě, je dle mne pro VBJ nezávazné. Každý VBJ se může práva domáhat sám.
S pozdravem Fanda
Uvedený opravář zřejmě sám připojil načerno ten boiler. A vysvětlení může zhltnout jedině trouba, který nemá ani šajna o fungování nočního proudu. S pomocí nezávislého odborníka, nebo soudního znalce vymáhejte náhradu škod.
Toť velmi podivné vysvětlení – stykač „nočního“ tarifu je za hlavním jističem bytu! s pozdravem P.V.
Poslední komentáře