Příjem z pronájmu antény
Před 5 týdny jsem na tomto portále položil dotaz, zda může
shromáždění vlastníků rozhodnout hlasováním o přenechání
finančních prostředků z pronájmu antény mobilního operátora ve " fondu
oprav" bez souhlasu jednotlivých vlastníků. (Smlouva s operátorem je
řádně schválena shromážděním vlastníků s tím že příjem
z pronájmu je příjmem jednotlivých vlastníků podle spoluvlastnických
podílů. To je dáno mimo jiné i potvrzením správce pro podání
přiznání k dani jednotlivým vlastníkům). Přesto, že mi Lake na můj
dotaz částečně odpověděl, prosím o názor i dalších, kteří se
s tímto problémem již setkali.
V součastné době jsem výbor po předchozím upozornění, že jedná
protiprávně vyzval k tomu, aby pokud neuvede záležitost do souladu se
zákonem do stanoveného termínu, převedl můj podíl z pronájmu antény na
můj účet. Tento termín vypršel a výbor i přes další ústní
upozornění nekoná. Mám se obrátit na soud ? Děkuji za radu.
Myslím, že výbor jednal oprávněně v tom případě, pokud na účtu tzv FO je nebo hrozí nedostatek financí na další správu domu. Pravděpodobně dospěl k názoru, že je lepší tyto peníze ponechat a použít na provoz domu, než zvyšovat FO nebo vybírat mimořádné příspěvky. Ale toto berte pouze jako úvahu, kdy bych ke stejnému řešení dospěl já. Pokud je na účtu dostatek peněz nemá samozřejmě právo výbor takto postupovat.
Taky takto pronajímáme část střechy a peníze jdou do " fondu oprav". Hradíme tím z části úvěr za výměnu oken. Víc jak 3/4 vlastníků s tím souhlasilo. Pokud by jsme peníze rozdali, museli bychom navýšit " fond oprav". Všichni dostávají povrzení o příjmu z výnosu za pronájem střechy. Navíc máme ve stanovách zaneseno, že se zisk rozdělí pokud s tím souhlasí všichni vlastníci, což je 100%, a to získat při počtu 66 vlastníků je u nás prakticky nemožné.
Pane Pavlisto,
buďte ubezpečen, že ustanovení ve Vašich stanovách že "... se zisk rozdělí pokud s tím souhlasí všichni vlastníci" je absolutně neplatné.
K dělení zisku není třeba ničí souhlas. Jak náklady na správu domu, tak i výnos (z pronájmu) se podle zákona dělí v poměru spoluvlastnických podílů. Přečtěte si § 13 odst. 1 ZoVB.
Souhlas všech vlastníků byste potřeboval jedině k tomu, aby se tento zisk rozdělil jinak, nežli podle spoluvlastnických podílů.
Pokud nemáte od vlastníka jednotky souhlas, že svůj alikvotní podíl na příjmech z pronájmu vkládá jako mimořádnou úhradu zálohy na správu domu, nejste oprávněni takto postupovat. Jednostranně byste mohli pouze provést vzájemné započtení v případě, kdy vlastník má dluh na zálohách po lhůtě splatnosti.
lake
Pane Lake,
paragraf zákona, na který mne odkazujete znám, ale není v něm nic o výnosu. Ve stanovách skutečně máme odstavec ,,Případný zisk z hospodaření společenství může být rozdělen mezi členy společenství po schválení účetní závěrky na základě souhlasu všech členů společenství; zisk se rozdělí podle velikosti spoluvlastnických podílů členů společenství na společných částech domu a pozemku" Nevím, zda je výše uvedený odstavec špatný. Ani, zda a za jakých okolností si ho v minulosti schválilo shromáždění, nedopátral jsem se toho. Vysvětlete mi proč je absolutně neplatný. Chtěl bych to uvést do pořádku. Četl jsem i předpis č.371/2004 Nařízení vlády, kterým se vydávají vzorové stanovy, pokud si SVJ neschválí své. V Čl. VII odst.3, m) se píše – Do výlučné pravomoci shromáždění patří rozdělení případného zisku z hospodaření.
Jestli tomu správně rozumím, pokud si shromáždění schválí převedení zisku do fondu na opravy a údržbu domu, mělo by to být v pořádku. A nevím, zda to musí být každý rok, nebo se může přijmout usnesení převádět zisk do fondu na opravy a údržbu domu po dobu splácení úvěru.
Pane Pavlisto, pokud nerozumíte paragrafu zákona, na který jsem odkázal, nechte si jej vysvětlit právníkem. Samozřejmě že vlastník se podílí na všech myslitelných nákladech a výnosech spojených s vlastnictvím věci. To tam nemusí být výslovně uvedeno. Plzne to ostatně přímo z Listiny základních práv a svobod.
Odkaz na čl. VII odst. 3 vzorových stanov se nijak netýká diskutované problematiky. Musíte vědět a rozlišovat co je „zisk z hospodaření právnické osoby“. Zeptejte se účetní. Je to rozdíl mezi výnosy a náklady. Zisk by SVJ muselo uvést v daňovém přiznání a zdanit, teprve pak by mohlo rozhodovat že jej rozdělí. (Došlo by tím ovšem ke dvojímu zdanění, takže takový postup nelze doporučit.)
Sám jste ale napsal, že příjem z pronájmu zdaňují jednotliví vlastníci jednotek. Podle Vašeho popisu SVJ jako pronajímatel pouze zajišťuje pronájem společné části domu jako službu vlastníkům jednotek a žádný zisk z toho nemá, stejně tak, jako nemá zisk z poskytování vody, tepla a teplé vody. Společenství pouze přeúčtovává. Takže o žádném rozdělení „zisku“ z pronájmu se ve vašem SVJ ani nemůže hlasovat.
lake
Díky za odpověď. Takže správné řešení je takové, že se finančních prostředky z pronájmu antény musí rozdělit, pokud nemáme, jak píšete, od vlastníka jednotky souhlas, že svůj alikvotní podíl na příjmech z pronájmu vkládá jako mimořádnou úhradu zálohy na správu domu. Souhlas všech ale nikdy nezískáme, protože někteří vlastníci bydlí v různých koutech republiky i mimo ní. Proto vše rozdělit. Pak nám budou tyto peníze chybět na splácení úvěru a budeme muset navýšit fond na správu domu. Neexistuje jednodušší způsob, než na jednu stranu peníze rozdávat a na druhou vybírat? Přijde mi, že to bude zbytečně dost práce navíc.
Pavlista
Mám Vaši odpovědi rozumět tak, že každý VJ (u nás 90) musí souhlasit s převodem svého podílu na správu domu? Nestačí většina na shromáždění?
Vážený pane,jestli chcete znát např.mou informaci,tak jí tady máte. U sousedů na 14.patrovém paneláku mají rovněž TV anténu,coby zesilovač.Tento zisk za pronájem si dávají do společné kasy Společenství. A víte proč? Protože je tu výsledný fin.efekt pro celý panelák.Když by se měly tyto peníze rozdat mezi majitele bytů, bylo by to pro každého málo efektivní.Významem je použitá střecha, která tak aspoň „vydělává“ pro všechny na jednu hromadu.A to si já myslím rovněž.Nemá význam tyto peníze drobit, protože tím málem nikomu ani nemohou výrazně pomoci. Nashle. Kolbaba J.
Vážený pane, děkuji za názor všem, kteří jej napsali. Nejedná se sice o " dvě stovky" jak někdo napsal, ale podle velikosti podílu o 2500– 4000 Kč za rok a to jsou dnes zejména pro řadu důchodců i mladých rodin již slušné peníze. Společenství rovněž nestrádá nedostatkem financí ve „fondu oprav“. Ve skutečnosti jde ale o princip, kdy si výbor a potažmo i shromáždění (které jak víme se mnohdy skládá s kývajících beranů) nemůže dělat co chce. Stále si myslím, že pokud prostředky z pronájm antény (které jsou prokazatelně příjmem jednotlivých vlastníků), nemohou být převedeny na účet „FO“ bez souhlasu všech vlastníků a ne hlasováním na shromáždění(při neúčasti 15% a nesouhlasu dalších 20% vlastníků)
Poslední komentáře