Příjem z pronájmu

Vložil Jana P. (bez ověření), 5. Červen 2013 - 17:33 ::

Dobrý den, SVJ nám rozpočítává podíly z příjmů z pronájmu nebytových prostor. Můj dotaz zní: je možné, aby nám SVJ z těchto příjmů z pronájmu odečetlo náklady vynaložené na opravy a údržbu těchto pronajatých prostor? Pokud ano, na základě jakého předpisu, zákona…? Předem děkuji za vysvětlení Jana

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil X (bez ověření), 6. Červen 2013 - 1:39

    „SVJ nám rozpočítává podíly z příjmů z pronájmu nebytových prostor. Můj dotaz zní: je možné, aby nám SVJ z těchto příjmů z pronájmu odečetlo náklady vynaložené na opravy a údržbu těchto pronajatých prostor?“

    V tomto případě si v daňovém přiznání sami odečítáte svůj podíl na výdajích. SVJ by vám mělo vyčíslit skutečné výdaje vztahující se k předmětu pronájmu. Problém je, jak to udělat, něco je jasné (např. vymalování pronajímaných prostor), ale jak započítat například opravu střechy. Jednoduchým řešením je uplatnit paušální výdaje.

    Pokud podáváte daňové přiznání, pak se musíte rozhodnout, jaké uplatníte výdaje. Ty buď můžete uplatnit 30% paušálem nebo výdaji skutečnými. Pokud pronajímáte více nemovitostí, musíte si vybrat jen jednu možnost. Využívat u jedné nemovitosti výdajový paušál a u druhé prokazatelné výdaje není možné.

    V případě uplatňování skutečných výdajů můžete započítat veškeré opravy, daň z nemovitosti, pojištění nemovitosti, náklady na správcovskou firmu i pořizovací cenu, tu však musíte odepisovat. Nemovitosti se většinou odepisují 30 let. Pozor na technické zhodnocení, to musíte uplatňovat formou odpisů.

    To vše půjde pro konkrétní společný prostor v domě velmi obtížně vyčíslit. Já bych zvolil výdajový paušál, pokud ovšem současně nepronajímáte i jinou nemovitost, kde je pro vás výhodnější uplatnit skutečné výdaje.

    Jinou možností (kterou jste ale nezvolili) je, že příjem z pronájmu je příjmem SVJ. V takovém případě se jako řadový vlastník o nic nemusíte starat.

    Vše najdete v zákoně o dani z příjmů.

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 5. Červen 2013 - 22:36

    Že se odečítají náklady spojené s pronájmem je logické. Kdo by tyto náklady hradil a z čeho? Na vše nemůže být předpis. Mimochodem, podle jakého předpisu dýcháte?

    Vložil jespik (bez ověření), 5. Červen 2013 - 17:36

    Neuvedla jste zásadní informaci, komu patří nebytový prostor.

    Vložil Jana P. (bez ověření), 5. Červen 2013 - 17:51

    nebytové prostory jsou společné prostory všech vlastníků – dle spoluvlastnic­kých podílů

    Vložil G.X, 5. Červen 2013 - 18:43

    Dobrý den, chtěl bych upozornit na terminologii – nebytový prostor není společný prostor!

    Viz definice http://www.portalsvj.cz/…tovy-prostor

    Je zásadní rozdíl v pronájmu společných prostor a pronájmu nebytového prostoru (nebytové jednotky).

    G.X.

    Vložil Jana P. (bez ověření), 5. Červen 2013 - 18:51

    Upřesňuji a omlouvám se. Jedná se o pronájem společných prostor. Bývalá uhelna. Není nebytová jednotka. Jana

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".