Vložil X (bez ověření), 6. Červen 2013 - 1:39

„SVJ nám rozpočítává podíly z příjmů z pronájmu nebytových prostor. Můj dotaz zní: je možné, aby nám SVJ z těchto příjmů z pronájmu odečetlo náklady vynaložené na opravy a údržbu těchto pronajatých prostor?“

V tomto případě si v daňovém přiznání sami odečítáte svůj podíl na výdajích. SVJ by vám mělo vyčíslit skutečné výdaje vztahující se k předmětu pronájmu. Problém je, jak to udělat, něco je jasné (např. vymalování pronajímaných prostor), ale jak započítat například opravu střechy. Jednoduchým řešením je uplatnit paušální výdaje.

Pokud podáváte daňové přiznání, pak se musíte rozhodnout, jaké uplatníte výdaje. Ty buď můžete uplatnit 30% paušálem nebo výdaji skutečnými. Pokud pronajímáte více nemovitostí, musíte si vybrat jen jednu možnost. Využívat u jedné nemovitosti výdajový paušál a u druhé prokazatelné výdaje není možné.

V případě uplatňování skutečných výdajů můžete započítat veškeré opravy, daň z nemovitosti, pojištění nemovitosti, náklady na správcovskou firmu i pořizovací cenu, tu však musíte odepisovat. Nemovitosti se většinou odepisují 30 let. Pozor na technické zhodnocení, to musíte uplatňovat formou odpisů.

To vše půjde pro konkrétní společný prostor v domě velmi obtížně vyčíslit. Já bych zvolil výdajový paušál, pokud ovšem současně nepronajímáte i jinou nemovitost, kde je pro vás výhodnější uplatnit skutečné výdaje.

Jinou možností (kterou jste ale nezvolili) je, že příjem z pronájmu je příjmem SVJ. V takovém případě se jako řadový vlastník o nic nemusíte starat.

Vše najdete v zákoně o dani z příjmů.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.