Při koupi bytu příjdeme o společný dvorek,který bude náležet druhému baráku
Dobrý den,poraďte prosím. Jsme rohový dům s vlastním č.p a zdruhé strany je další dům taky se svým číslem,ale jiné ulice.Doteď jsme měli společný dvorek vnitřní, ke kterýmu jsme měli oba dva baráky od jakživa každý svoje sklepní dveře .Užívali jsme jej společně.Teď jsem zjistil na katastru.Že náš dům má svoji parcelu a jejich dům sousedu taktéž svoji,ale ten dvorek je zastavěná plocha jejich.Tudiž po koupi,my nebudeme moci dvorek už užívat.Na městě mi řekli,že se pak musíme až se to prodá domluvit.Nebo že by se musela napsat nějaká žádost na znovu přeparcelováni a tím by se zastavila,prodloužila doba koupi.Sousedé mě prosí abych to nějak vyřešil,že o ten dvorek nechceme přijít.Byli jsme zvyklí jej užívat jak na věšení prádla tak jsou tam i komínová dvířka z našeho domu.Je to divočina,co to obnáší za problémy.Děkuji za odpověd.
Ps.pokuď mi můžete říct nebo poslat odkaz na nějakou žádost ohledně změny,že bychom se chtěli podílet na parcele toho dvorku ze sousedním barákem.Jeli to možné. Díky za pomoc s pozdravem Mucha.M Znojmo
Buď prodávající pozemek nechá rozdělit na dvě samostatné parcely a jednu prodá vlastníkům Vašeho domu (nebo SVJ), což obnáší zhotovení geometrického plánu a žádost na stavební úřad o rozdělení (cca 3–4 tis. náklad), nebo Vám vloží na tento pozemek věcné břemeno – právo užívání nebo si vklad věcného břemene popř. rozdělení a koupi můžete dohodnout s budoucím vlastníkem (vlastníci bytů sousedního domu). Já bych s ohledem na přístup ke komínovým dvířkům koupi bytu podmiňoval vyřešením přístupu k nim před koupí bytu.
Nejlevnější a nejjednodušší je dvorek smluvně zatížit věcným břemenem užívání ve prospěch vlastníků jednotek (cena: 1000 Kč katastru a ověření podpisů po 30 Kč).
Další možná řešení: dvorek ve spoluvlastnictví členů obou SVJ (nebo obou SVJ), dům se dvěma vchody může mít jedno SVJ (dvě sekce) a jeden dvorek.
Hlavně nazapomeňte, že věcné břemeno je z pohledu daní dar a musíte zaplatit daň z daru tedy přiznat věcné břemeno. Pokud to neuděláte, finančák na to příjde sám a následně budete platit i pokutu. Osobní zkušenost :-)
Spoluvlastnictví dvorku nelze. Z dotazu plyne, že se dvorek nachází na zastavěné ploše sousedního domu.
Jedno SVJ pro dva domy téměř jistě neprojde. To by bylo víc škody než užitku.
Takže buď rozparcelovat nebo věcné břemeno.
Nebo oželet dvorek.
Co se týče údržby, to řeší Obč. zák. §127 odst. 3: „Vlastníci sousedících pozemků jsou povinni umožnit na nezbytnou dobu a v nezbytné míře vstup na své pozemky, popřípadě na stavby na nich stojící, pokud to nezbytně vyžaduje údržba a obhospodařování sousedících pozemků a staveb.“
Přístup na dvorek z důvodu údržby domu tedy bude zachován. Věšení prádla do toho pochopitelně nespadá.
ObčZ § 127 odst. 3: „Vlastníci sousedících pozemků jsou povinni umožnit na nezbytnou dobu a v nezbytné míře vstup na své pozemky, popřípadě na stavby na nich stojící, pokud to nezbytně vyžaduje údržba a obhospodařování sousedících pozemků a staveb.“
Jak se tento § aplikuje?
1 Na sousedův pozemek mohu kdykoli, bez ohlášení a bez souhlasu.
2 Na sousedův pozemek mohu kdykoli po ohlášení v přestihu, souhlas nepotřebuji.
3 Na sousedův pozemek mohu v čase, který mi na základě mého oznámení soused určí.
Poslední komentáře