Převod z podílového vlastnictví do osobního
Dobrý den, chci se zeptat zda-li máte zkušenosti s převodem bytu z podílového vlastnictví do osobního vlastnictví? Mám byt v podílovém vlastnictví a ráda bych ho převedla do OV. Ale dům, ve kterém se byt nachází je uveden v KN jako rodinný dům. Samozřejmě bez mého vědomí. Jelikož jsem majitelkou i bytu v OV, kde normálně přispívám do fondu oprav, chtěla jsem se zeptat, jak je to s fondem oprav v tomto domě…Majitel většiny bytů v tomto domě žádný fond nemá a když jsem přišla s návrhem, že bychom tento fond založili, tak mi bylo odpovězeno, že to není nutné. Ale při jakékoli rekonstrukci musím zaplatit 1/8 částky (v domě je 8 bytů). Myslím si,že jako spoluvlastník s rekonstrukcí souhlasit nemusím, ale jde mi o vztahy s druhým spolumajitelem, aby zde pak nevznikly nějaké problémy/naschvály…:-/ Předem děkuji za každou odpověď…:-)
LH
Nerozumím tomu, proč tak strašně chcete FO (fond oprav), tedy tu černou díru s dlouhodobými zálohami na opravy a rekonstrukce? Při tom, jak to ve většině SVJ s výběrem a čerpáním záloh funguje v tom nevidím žádný +. Ba naopak.
Prosím co Vás k tomu vede? To je u Vás ten „FO“ tak dokonalý?Víte na co a kolik do něj platíte?Kolik a na co je z něj čerpáno? A až jednou budete byt prodávat a zjistíte, že je Váš nevyčerpaný příspěvek třeba i několik desítek tisíc to Vás pak nebude mrzet že jste šetřila někomu na hezké bydlení ve vašem bytě (domě)? Díky za odpověď. Evík
„Myslím si,že jako spoluvlastník s rekonstrukcí souhlasit nemusím…“
pokud ve věci jde o problém související se spoluvlastnictvím budovy nerozdělené na bytové jednotky, tak jako spoluvlastník s rekonstrukcí souhlasit nemusíte, nicméně pokud o ní rozhodne většinový spoluvlastník nebo majorita spoluvlastníků, tak se i přes případný nesouhlas na ní musíte podílet podle výše svého podílu.
tohle platí obecně, bližší detaily o pravidlech upravujících nakládání spoluvlastníků se společnou věcí a rozhodování o ní (běžné x významné záležitosti, minimální nutná většina, možnost soudní obrany atd.) si můžete najít v občanském zákoníku v § 1126–1139. doporučuji se na to podívat, ať vlastně víte, jaké práva a povinnosti jako spoluvlastníci mezi sebou máte.
jinak případně usilovat o to, že bude spoluvlastnictví domu zrušeno a přeměněno na vlastnictví bytových jednotek, a to buď dohodou, nebo i cestou soudní žaloby.
Osobní vlastnictví neexistuje od roku 1991 a fond oprav také neexistuje, leda snad u bytového družstva. Neexistuje ani „majitel většiny bytů v tomto domě“. Oba (Vy i on) jste podílovými spoluvlastníky celé budovy. Všechny byty jsou tedy i Vaše.
Prvním krokem k Vašemu cíli je rozdělit budovu na jednotky pomocí Prohlášení vlastníka. To je jediný postup, jak z podílového spoluvlastnictví celé budovy „vyrobit“ vlastnictví bytových jednotek podle zákona č. 89/2012 Sb.
lake
Obávám se, že do osobního vlastnictví byt nepřevedete. To už u nás není. Už jen vlastník. Vizte nový občanský zákoník.
Obávate se špatně.Dle nového Občanského zákoníku to lze – stačí se informovat na Katastru nemovitostí. V současné době to již řešíme přez právníka.Přejí hezký den
Poslední komentáře