Převod peněz při převodu garáže do vlastnictví

Vložil sus (bez ověření), 28. Leden 2016 - 10:06 ::

Garáže, původně v majetku SBD, byly převedeny do vlastnictví a vzniklo svj. Jelikož družstvo garáže neopravovalo a nijak do nich neinvestovalo, bylo na svj převedené určité množství peněz, dejme tomu 20000 Kč/garáž. Koho jsou tyto peníze, k čemu mají sloužit a kdo o použití rozhoduje. Peníze na účet družstva vložili nájemci, dnes vlastníci garáží, domívám se, že se to v SBD jmenovalo fond opav.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 28. Leden 2016 - 15:00

    Sus, ptáte se: „Koho jsou tyto peníze, k čemu mají sloužit a kdo o použití rozhoduje.“

    Nu, proč si nepřečtete smlouvu o převodu Vaší jednotky? Nejspíše je to tam zminěno. Podle ZoVB platil tento postup:

    72/1994 Sb. § 24
    (7) Součástí smlouvy o převodu vlastnictví jednotky z vlastnictví družstva je vzájemné vypořádání prostředků z nájemného určených na financování oprav a údržby budovy, popřípadě domu a jednotky a dále kladných zůstatků prostředků tvořených ze zisku bytového hospodářství (dále jen „prostředky určené k vypořádání“), připadajících na převáděnou jednotku. Vzájemným vypořádáním se přitom rozumí vyrovnání jak nevyčerpaných zůstatků, tak vyrovnání nedoplatků ze strany nabyvatele. Nevyčerpané prostředky určené k vypořádání převede družstvo právnické osobě zabezpečující správu domu (§ 9 až 11). Pro použití převedených prostředků platí ustanovení § 15 obdobně. V případě, že správa domu není zajišťována právnickou osobou, převede družstvo nevyčerpané prostředky určené k vypořádání vlastníku jednotky.

    Prostředky přijaté právnickou osobou mohou být užity pouze k přispívání na správu domu podle § 15 odst. 1 ZoVB, případně jde o zálohy vlastníka jednotky na nutné náklady správy domu podle § 15 odst. 2 ZoVB.

    lake

    Vložil ezra, 29. Leden 2016 - 15:38

    Ano, správně uvádíte, že platilo. Převody od roku 2014 bohužel … E

    Vložil sus (bez ověření), 28. Leden 2016 - 15:03

    Pane lake, smlouvu si můžu číst dokola, horem-dolem, vrchem-spodem, ono to tam není. Ale svoji odpovědí jste mě potěšil. Děkuji. Jo kdyby všichni pracovali s paragrafy a zákony s takovu preciznosti jako Vy, pak by tady nemoho být to, co tady je.

    Vložil gumidos (bez ověření), 28. Leden 2016 - 14:21

    Jste si skutečně jistý, že společenství (SVJ) vzniklo převodem garáží do vlastnictví bývalých nájemců? Podle NOZ je pojem společenství vlastníků relevantní u „jednotek“ – rozuměno bytových jednotek. Určitě ne u garáží. Na takto blbě položený dotaz se odpovědět nedá. Nicméně je divných oněch 20000 Kč/garáž, které družstvo „převedlo“. Dle vás je to vypořádání původního fondu oprav – ten měl být i vyúčtován a tam se dozvíte, co je to za peníze. V jakém jste konkrétně vy ve vztahu s garážemi? Jste nový vlastník? Neumíte si přečíst smlouvy o převodu?

    Vložil P.V., 28. Leden 2016 - 15:59

    Tvrzení „Podle NOZ je pojem společenství vlastníků relevantní u „jednotek“ – rozuměno bytových jednotek. Určitě ne u garáží.“ neodpovídá skutečnosti.

    Podle ust. § 1158 odst. 2 občanského zákoníku může být jednotkou i nebytový prostor (např. garáž), soubor bytů či soubor nebytových prostorů.

    P.V.

    Vložil ezra, 28. Leden 2016 - 11:50

    Dobrý den přeji, jak uvádíte, tak garáže nejsou samostatnou budovou, ale náleží do bytového domu, v kterém vzniklo SVJ. Garážové domy jsou většinou samostatně stojící a jednalo by se o podílové spoluvlastnictví, nikoliv o SVJ.

    Nyní k jádru věci, na základě čeho by SBD mělo převésti nějaké finanční prostředky a komu? Pokud někdo nabude nemovitost do vlastnictví, je to na základě konkrétní smlouvy. Nic více, nic méně. Obávám se, že smlouva neobsahuje žádné ujednání o předmětné finanční částce. SBD je firma (ZOK) a disponuje svým měním včetně bankovních účtů. Pokud stanovy SBD upřesňují, že zálohy na opravy se nevyúčtovávají a převádí se do následujícího roku, potom družstevník stručně řečeno ostrouhá a nic nedostane.

    Pokud družstevník opustí SBD má nárok na vypořádací podíl. Většinou se ale jedná jen o základní členský vklad, neboť další členský vklad byl převeden s předmětnou nemovitostí. Nicméně při likvidaci SBD by byl rozdělen veškerý majetek SBD mezi právoplatné členy.

    E

    Vložil sus (bez ověření), 28. Leden 2016 - 14:53

    Pokud družstevník opustí SBD má nárok na vypořádací podíl. Komu se ten vypořádací podíl vyplácí? Vypláci se přímo družtevníkovi,nebo se převádí při vzniku svj na svj?

    Vložil ezra, 29. Leden 2016 - 15:59

    I když někomu se to nelíbí, tak je to tak. Vypořádací podíl vyplácí SBD svému členovi. SVJ je jiný právní subjekt.

    Dále samostatné garážové domy ve většině případů nemohou být SVJ.

    § 1159 Jednotka zahrnuje byt jako prostorově oddělenou část domu a podíl na společných částech nemovité věci vzájemně spojené a neoddělitelné. Jednotka je věc nemovitá.

    Garážové místa nesplňují definici „prostorově oddělenou“ část domu, proto nelze aplikovat SVJ. Lze využít ustanovení o Spolku, ale potom se jedná o dobrovolné sdružení. E

    Vložil lake, 29. Leden 2016 - 16:42

    Ezro, píšete nesmysly. Nerozumíte vůbec o čem je řeč, nečetl jste úvodní dotaz, neznáte právní úpravu.

    lake

    Vložil ezra, 30. Leden 2016 - 11:21

    Souhlasím, že není specifikováno, kdy byly převedeny garáže do os. vlastnictví a na základě čeho peníze. Potom lze vyvodit i právní úpravu, kterou zmiňujete. Nicméně je tu hodně návštěvníků, kteří si myslí, že takto je to zcela normální i dnes. Bez ohledu na to, kdy vzniklo prohlášení vlastníka u BD a kdy se provedl převod. Rád bych věděl, kde je nesmysl. Konkrétně máme rok 2016. Podle jaké právní úpravy by se převáděly finance ze BD založené 2012 na SVJ, které vzniklo až v roce 2014 a prohlášení vlastníka taktéž? E

    Vložil lake, 30. Leden 2016 - 11:33

    Viz § 9 zákona č. 311/2013 Sb. http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-311#p9.
     lake

    Vložil ezra, 30. Leden 2016 - 22:34

    Lze zákon č. 311/2013 Sb. aplikovat i na BD vzniklé za účelem koupi nemovitosti od města a byla založená v roce 2012 a dále? Pokud ano, jak se v praxi aplikuje poslední věta 2. odst. § 9 zákona č. 311/2013 Sb. Konkrétní stav: Je převedená bytová jednotka do osobního vlastnictví a BD žádné finanční prostředky nepřevedlo na SVJ. Majitel bytu zůstal stále členem BD (základní členský vklad). V kupní smlouvě (o převodu bytové jednotky) není žádné ustanovení o převodu finančních prostředků na SVJ.

    Myslím si, že to trápí mnoho lidí a výklady jsou rozdílné. Děkuji za trpělivost. E

    Vložil sus (bez ověření), 28. Leden 2016 - 14:31

    Vy jste hodný,že reagujete a pomáháte mi v tom více se orientovat. Náš garážový dům je skutečně samostatně stojící. Pozemek pod garážemi je skutečně ve spoluvlastnicví. Je to ovšem svj.Co tam dělá to svj, to netušíme. V kancelářích družstva se patrně potkalo spoluvlastnictví a svj a tak se zkřížili navzájem. Když jsme se před podpisem smlouvy byli zeptat na SBD, co to má vše znamenat, tak právník SBD se nám vysmál.V tomto všem co vzniklo řádí v pozadí bývalé družstvo jako tzv. smluvní správce A družstvo si vesele účtuje vlastní,nevlastní a jiné poplatky a náklady, mzdu účetního,dodává nám kde co i to co vůbec nepotřebujeme a co dodávat vůbec nemůže a my platíme. Ve statutárním orgánu jsou tři hlupci kteří vykonávají vůli SBD, pronásledují vlastníky garáží, aby svoji garáž zpřístupnili, protože soustavně chtějí dělat kontrolu společných částí domu a něco tam fotografovat. To finanční ujednání ve smlouvě máme, tak to je tedy taky neobvyklé, to jsme netušili. Takže tam lítají nějaké peníze sem-tam, něco tam bude. Tomu, co vzniklo a co se děje nikdo nevěří, nikdo tomu nerozumí. To všechno umožnuje právní řád této republiky. Většina vlastníků garáží už rezignovala a pouští do své garáže ty hlupce, aby tam kontrolovali a fotografovali co chějí a platí bez prostestů. My ne, my do nich pořád šťuráme, chceme vidět smlouvy, faktury, oni nám je nejsou schopni předložit. Odhalili jsme podvod v pojištění, to pak uvedli na pravou míru, my žádáme vrátit peníze za pojištění, které nebylo, oni se cukají. Výbor nás neutále vyzvývá, abychom zpřistupnili společné části domu ke kontrole, posílá nám znalecká vyjádření toho nějakého družstevního spolku. Dá se to přirovnat k šikaně, kdo toto víc vydrží. My vlastnící garáží dnes už nejsme členy SBD. SVJ zrušit nelze, lidi se nedomluví.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".