Převod do osobního vlastnictví
Bytové družstvo, které vzniklo za účelem privatizace obecních bytů má ve svých stanovách, že bude prioritně zajišťovat podmínky pro vznik SVJ. Stojí tam jasně, že člen družstva může požádat o převod bytu nebo garáže do svého vlastnictví..... a že Družstvo je povinno smlouvu o převodu vlastnictví uzavřít s uživatelem bez zbytečného odkladu…
Nyní ale si to předseda družstva rozmyslil a tvrdí, že to neplatí, že by musela nadpoloviční polovina družstevníků s převodem souhlasit. A taky, že Stanovy v tomto bodu již neplatí, protože byly prý napsány dříve než Družstvo převzalo dům do vlastnictví (sic) Po tvrdém lobování (zejména u přestárlých uživatelů bytů) má totiž tuto většinu zajištěnu!!!
Jak se může zájemce bránit, na jaké předpisy a zákony se může odvolat?
družstevník z Prahy
Je sice pravda, že v případě tohoto typu družstva neplatí ustanovení § 23 a násl. zákona o vlastnictví bytů. Tzn. že v případě, že byste o tomto neměli nic zakotveno ve stanovách, tak by o tom skutečně musela rozhodovat členská schůze většinou podle stanov.
Nicméně ve Vašem případě o tom stanovy hovoří a je úplně lhostejné, že byly sestaveny před nabytím vlastnictví domu (to ostatně musely být a určitě byly sestavovány právě s ohledem na to, že družstvo dům do vlastnictví získá). Nevidím důvod, proč by stanovy neplatily, byly přece v tomto znění schváleny členskou schůzí. Nic ani nezakazuje si takové ustanovení do stanov dát.
Poradil bych vám v souladu se stanovami podat žádost o převod bytu do vlastnictví a pokud tomu nic nebrání (například že nemáte splacenu kupní cenu domu) a družstvo Vám musí vyhovět. Pokud se tak nestane, nezbude Vám nic jiného, než se obrátit na soud.
Souhlasím s tím, že stanovy budou velmi pravděpodobně platné.
Ale jiný názor mám na problematiku převodu bytu do vlastnictví jednoho člena. Domnívám se, že pokud členská schůze nerozhodne o prohlášení vlastníka, tak není co převádět.
A že by soud rozhodl za členskou schůzi? Než dojde k prvnímu stání, tak není problém stanovy změnit a ustanovení o povinnosti uzavřít smlouvu změnit.
Mimochodem za stávajícího zákona o vlastnictví bytů je to pro ostatní družstevníky výhra. :-))
Hezký den PavelSVJ@centrum.cz
No, otázka je, jestli členská schůze musí rozhodovat o prohlášení vlastníka. Samozřejmě předpokladem uzavření smlouvy je prohlášení vlastníka zapsané v katastru nemovitostí (rozdělení domu na jednotky). Já bych si to vykládal tak, že pokud nějaký člen družstva podá žádost, tak družstvo musí učinit kroky k tomu, aby se ten převod dal provést (tzn. nechat zpracovat prohlášení vlastníka) – to se dá udělat klidně společně s první smlouvou.
Co se týká toho soudu, tak samozřejmě že by to trvalo dlouho, ale podle mě je třeba brát v potaz to, že ten družstevník by tu žádost podal před změnou stanov, tedy za platnosti těch starých.
Ale napadá mě další věc – jestli za těchto okolností je, i s ohledem na vztahy v družstvu, rozumné hnát se do vlastnictví bytu a den co den se potýkat s šíleností s názvem zákon o vlastnictví bytů, když většina lidí ty byty chtít převést nebude a družstvo (i po případném vzniku SVJ) Vás téměř ve Všem přehlasuje.
Poslední komentáře