převod bytu do vlastnictví
Dobrý den, budeme mít schůzi, kde se bude rozhodovat o převodu bytů do vlastnictví (vytvoření SVJ). Jelikož část lidí je proti převodu, chtěl bych se zeptat, kolik je potřeba minimálně členů pro odhlasování vzniku SVJ. Podotýkám, že stanovy současného družstav toto neřeší. A pokud se toto nepovede, je šance vůbec byt do vlastnictví získat?
Díky Standa
Pokud člen družstva (nebo jeho dědic) v minulosti (do roku 1995) platně požádal o převod družstevního bytu do osobního vlastnictví (§ 23 a další ZoVB), do konce roku 2020 je taková žádost platná (převod lze uskutečnit, pokud má člen družstva splaceny vůči družstvu všechny závazky). Zákonem č. 345/2009 Sb. byl také ZoVB novelizován v § 23, kde nově přibyly odst. 3 a 4 (přečtěte si je), aby se družstva donutila tyto žádosti vesele neignorovat.
Některá družstva si nebránění převodu dala i do stanov.
Ale pokud požádáno v minulosti nebylo, nic než většinové rozhodnutí družstva nepomůže.
Stando,
převod družstevního bytu do vlastnictví řeší § 239/4/i ObchZ, je potřeba nadpoloviční většina.
Pokud bude chtít většina družstevníků „pouze“ bydlet a nikoliv s bytem nakládat (zástava, prodej, pronájem velkému počtu divných lidí atd.) tak převod do vlastnictví velmi pravděpodobně neodsouhlasí. Lze to pochopit, protože právní, účetní a daňová problematika SVJ je daleko nepřehlednější než úprava družstev. Navíc „provoz“ družstva je jednodušší než „provoz“ SVJ.
Pokud bude pro převod pouze menšina, tak se samozřejmě žádný převod neuskuteční. Nejhorší možná situace by byla, pokud by vedle sebe dlouhodobě existovalo družstvo a SVJ.
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře