Přesný počet členů výboru SVJ

Vložil SVJ Jirkovská, 15. Březen 2016 - 7:31 ::

Zdravím

Jsem tu nový, a protože jsem nenašel uspokojivou odpověď na mou otázku, tak ji položím osobně: Dle §1200, odst. 2) písm. d) „určení orgánů, jejich působnosti, počtu členů volených orgánů a jejich funkčního období, jakož i způsobu svolávání, jednání a usnášení“ Musí být ve stanovách určen počet členů výboru, avšak se zde nepíše „přesný“, tzn. může být ve stanovách použita tato formulace „Výbor má minimálně tří členy a maximálně pět členů; každý člen výboru má jeden hlas.“ Jelikož jsme SVJ s pěti vchody a za každý vchod byl od založení SVJ zvolen jeden člen, tj. pět členů, nicméně po odstoupení jednoho člena před 3. lety ze zdravotních důvodů, se nám ještě nepodařilo tohoto člena nahradit, protože o funkci není „zatím“ žádný zájem. Další volba výboru se bude konat za dva roky a my bychom kvůli tomu nechtěli neustále měnit stanovy, tedy pokud se počet členů změní na pět. Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 15. Březen 2016 - 11:45

    SVJ Jirkovská,

    povinný obsah stanov je definován nejen v NOZ (ustanovení o právnických osobách od § 118), nýbrž zejména v zákonu č. 304/2013 Sb. o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob.

    Při tom platí (stejně jako za účinnosti zákona č. 40/1964 Sb., tak i za účinnosti NOZ), obecná právní norma, že právní jednání musí být srozumitelné a určité, jinak je neplatné.

    89/2012 Sb. § 553
    (1) O právní jednání nejde, nelze-li pro neurčitost nebo nesrozumitelnost zjistit jeho obsah ani výkladem.

    Není tedy možno ve stanovách uvádět směšně nesrozumitelné a neurčité tvrzení, že „statutárním orgánem je výbor nebo pověřený vlastník“. Neplatné pro neurčitost by bylo i tvrzení, že „výbor má nejméně tři členy“. Také je neplatné neurčité tvrzení ve stylu „SVJ může zvolit kontrolní komisi“.

    Každý volený či jmenovaný orgán právnické osoby musí být ve stanovách výslovně uveden, spolu s počtem členů tohoto orgánu, funkčním obdobím a dalšími podrobnostmi nutnými pro fungování tohoto orgánu (např. u kontrolní komise rozsah oprávnění jejích členů).

    Pochopte, že právně nelze jednat ve stylu „Hurvínek a Mánička“. Zkuste zajít do prodejny a požadujte jednu letní pneumatiku, nebo na místo toho dvě či více zimních pneumatik (ale nevíte kolik), a k tomu (možná ano, nebo možná ne), také neurčený počet krytů kol. Prodavač bude zpočátku milý, ale pak na Vás zavolá buď policii, nebo rychlou záchrannou službu.

    Co platí v běžném životě, platí i ohledně stanov SVJ. Stanovy s neurčitými či nesrozumitelnými údaji jsou prostě vadné (i kdyby si toho tetka či strýc na rejstříkovém soudu nevšimli).

    lake

    Vložil svjvmt, 15. Březen 2016 - 10:21

    Stanovy musí vycházet ze zákona, pokud je to ustanovení donucující. Jinak lze se odlišit. Ano, OZ neříká kolik členů ve výboru, takže si můžete ten počet dát do stanov, předsedu, dva či více. I postup pokud klesne počet členů pod stanovený je v zákonu řešen.
    A v tom § co citujete to máte " určení … počtu členů …". Můžete si i dát, že členem může být i nevlastník. Zde si to odhlasovali a ze tří jsou dva nevlastníci… Nachystejte si třeba i náhradníky.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".