Přesné měření - vodoměry Kamstrup Multical 21
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, namontovali jsme přesné a neovlivnitelné bytové vodoměry Multical 21 od firmy Kamstrup ( nemůžete je obejít, neboť lidské fígly jako jejich otočení napíšou „reverse = zpětný tok“, jejich sundání napíšou „dry = suché neprochází voda“, na magnet nereaguji a jsou velice přesné.
Takže u nás žádné měřitelné rozdíly mezi vodárenským vodoměrem a našimi ultrazvukovými vodoměry nevznikají.
Jenže vedlejší vchody mají nepřesné mechanické vodoměry Kaden. Chtěl bych se zeptat podle jaké legislativy a jak bychom se správně zbavili účasti na podílení se rozúčtování rozdílu, které budou vznikat ve vedlejších vchodech?
Dobrý den,
obávam se toho, že v zákoně nic takového není. Dle mého názoru máte dvě možnosti: 1)přemluvit ostatní vchody, nech si namontujou ty báječné vodoměry Multical 21 taky, 2)zaplatit vodárnám za úpravu vodního řádu, tak aby Váš vchod měl svůj patní vodoměr,
BVP
Přesné a neovlivnitelné, no, nevěřím. Přesné jak, co proteče neměřitelné, četl jste třeba typový list? Co je na vodoměru – Class: 2(M2, E1)(B/C). Tak si zjistěte, co to je! A dále Q. Máme na to i vl. nařízení. Je-li B/C dle staré třídy, tak nic moc, že? Odpovídají na teplotu vody? Co tak zadat typ do prohlížeče??
Pokud dosahuje Multical přenosti měření třídy C v horizontální poloze, nic přesnějšího už nezaznamenáte ( průtok 15l), kdežto Kaden je bývalá třída A, čili reaguje až na průtok 60l. Přesnost ±5% Kaden, ±2% Multical atd.
Dobrý den, máme vodoměry Kaden – ty jsou v bývalé třídě B, tzn minimální průtok 30 l/hod. Přesnost vodoměru je stejná jako vodoměrů kamstrup. to znamená class 2, a to odpovída ±2% v jmenovitém a přechodovém průtoku a ±5% v minimálním průtoku. Takže jestli vám někdo nakukal do to píšete, tak Vás pěkně obelhal.
by situace , kdy máte v každém vchodu jiné vodoměry vůbec neměla nastat. Nějaká vyhláška (číslo nevím) říká , že v celém domě by měl být použit jeden systém měření. Jinak nevěřím tomu , že vaše vodoměry jsou tak zázračné , že mají 0% odchylku… Možná jsou lepší než ty od firmy Kaden , ale že by na vodárenském , vstupním vodoměru bylo totéž , co v součtu na všech bytových vodoměrech…tomu nevěřím…
Dobrý den, zaujalo mě, že ty vodoměry Multical 21 mají dlouhou životnost, baterie až 16 let. Můžu se Vás teda zeptat na co jsou Vám tyto vodoměry s dlouhou životností, když podle zákona se musí vodoměry na teplou i studenou vodu měnit každých 5 let?
Děkuji BVP
Nemusí se měnit každých 5 let. Musí být každých 5 let ověřeny (kalibrovány) v souladu se zákonem. A jelikož mechanické vodoměry trpí nečistotami ve vodě, je nutno nejlépe vyměnit anebo aspon repasovat (což znamená vymenit aspon ten mechanismus). V horizontu 15 let Vás vyjdou tyto vodoměry mnohem levněji než ty mechanické s dálkovým odečtem. A jako bonus jsou odolné vůči podvodníkům. Mnoho z Vás zná situace, kdy rodina má za rok 5 kubíku vody a tváří se, že vše je ok, vodoměry v pořádku. (A pak se chlubí jak na ostatní vyzrála, např. otočením vodoměru, sundáním vodoměru, zaseknutím vodoměru a protože odečty musí nahlásit 3 dny předem, mají čas uvést vše do původního stavu). Po nasazení těchto Multical už jsme odhalili sundaný vodomer ( dry = sucho ve výpisu) a otočený vodoměr ( reverse = zpětný tok ve výpisu).
Nemusí se měnit každých 5 let, stačí kalibrace. Čistě z praktického hlediska je kalibrace, nebo výměna částí ve vodoměru neekonomická. Ve vašem případě, kde jste mohli zaplatit za jeden vodoměr Multical 21 cca 2500 Kč,tak ho nejspíš budete nechávat ověřit. Nás stál jeden mechanický vodoměr od Techemu s dálkovým odečtěm 775 Kč a za 5 let ho vyhodíme do popelnice. Nemůžu posoudit, který vodoměr je přesnější, ale při další výměně se vymění pouze vodoměr, protože baterie v rádiovém odečtu vydrží 10 let. Na mém vodoměru je na matici potrubí plomba, takže nepředpokládám, že někdo najde odvahu ji porušit, takže otočení vodoměru nepředpokládám. Taky by měl být odolný vůči magnetu-zmagnetizování.
Mám osobní zkušenost. Za rok 2014, nám 22 bj chybělo 200 m3 studené vody proti patnímu vodoměru, některé byty měli spotřebu studené i teplé vody 0 m3, jeden byt měl 1 m3, další měl spotřebu studené vody poloviční než teplé atd. Ten byt co měl 0 m3, mě 2 krát za onen rok vytopil, pračka tam jela pořád.
Problém nebyl ve vodoměrech, ale jinde. V roce 2015 jsme nechali namontovat vodoměry s dálkovým odečtem. Při vyúčtovaní na jaře, teprve zjistím jestli to zato stálo.
U nás máme elektronické kaden, v odečtu vidíme když někdo vodoměr otočí, když se snaží ovlivnit magnetem, když dojde k rozebrání vodoměru, a ještě má 18 měsíčních pamětí, takže když ho někdo sundá vidíme to také. Dnes kaden nabízí repas elektronického vodoměru za cca cca 500kč včetně DPH, takže po pěti letech mám pošlou repasované a při jedné návštěvě montéra se to vyměmí. Také jsme zvažovali kamstrup který zaznamená menší průtoky než kaden ale nakonec vzhledem k ceně a nutnosti stejně po 5-ti letech ocejchovat jsme zvolili kaden. Podovodníky jsme odradili již instalací těchto vodoměrů a informováním nájemníků co všech vodoměr pozná :)
Problémy jsou vždy u lidí. Jenže co uděláte, když Vám někdo něco tvrdí do očí a vy víte, že je to lež? Já to řeším vyspělými technickými prostředky. Ve vedlejších vchodech se tím i chlubí a nezmůžete nic, jen to zaplatíte. Při kontrole mají vše v pořádku. I náš vchod, kde jsem si myslel, že nikdo takový není, jsem našel dva fiškulíny, kteří si nechávali platit vodu od ostatních. Pak se vlastníci diví, když voda u nás je cca 76 Kč/m3, že po přičtení ztrát jim to vychází 88 Kč/m3. Ted každý měsíc kontrolujeme lidem vodu, stačí nam jít jen po schodech dolu. Je to pilotní projekt, za rok Vám budu moci říct výsledky.
Dobrý den, v prosinci roku 2016 jste psal, že jste si namontoval vodoměry Multical 21, chtěla bych vědět, jak jste s nimi po roce provozu spokojeni. Máme v domě také problémy s měřením a tak mě zajímají zkušenosti s tímto typem vodoměru. Předpokládám, že vodoměry musí namontovat specializovaná firma, jak je to potom po 5letech? Odpojí vám vodoměry na přezkoušení, nebo je zkouší na místě? Děkuji za odpověď.
Po technické stránce super. Odhalili jsme v našem domě tři vykuky, kteří manipulovali s vodoměry předchozími a zkusili to i s těmito. Jeden ho otočil a druhý sundal a třetí vedl vodu jinudy,protože na šroubení je sice plomba,ale taková plastová, jak krávě do ucha s číslem.Nicméně ,ale děláme výpis každý měsíc, tak jsme tam hned naběhli, když byl ve výpisu u jednoho „reverse“(zpětný chod),u druhého „dry“(sucho) a u třetího nic(první aktivace probíhá tím, že vodoměrem proteče nějaká voda. Pak měli vysokou spotřebu vykukové,protože nebyli zvyklí šetřit, když to platili ostatní,ale ted už mají víceméně stejnou spotřebu jako ostatní.
Kalibrace je u těchto vodoměrů formalita,ale legislativa výjimku nezná.Musí se udělat i u nich. Firma je sundá a odveze na kalibraci (100 kč za kus) a na jeden den tam dá obyčejné,protože tyhle na skladě nemá.
nemusíte nic měnit nebo ověřovat. Není žalobce není soudce. My si každý rok schválíme, že uznáváme měření se stávajícími vodoměry třídy A (Enbra). Dokud není nějaká anomálie oproti minulosti a odchylka je v rozumných mezích je zbytečné vyhodit 20 tis. za nové nepřesné vodoměry. Chápu, že v panelácích to nejde.
až do okamžiku, kdy někomu něco přeletí přes nos a pošle udání - pak je z toho miliónová pokuta pro všechny. První pravidlo, které by měli mít na mysli členové SVJ, když rozhodují !!
"Smluvní strany se nemohou dohodnout, že budou porušovat zákon"**
„Smluvní strany se nemohou dohodnout,že budou porušovat zákon“**.Já bych ještě dodal,: „a členové statutárního orgánu SVJ obzvlášť“***.JaVa
Jejich výhoda je i v tom , že hlásí chyby. Takže ať se s tím stane,co se stane , víte , že tam k nějakému problému došlo. Jinak tyto vodoměry s radiovým odpočtem jsou mnohem více než běžné , mechanické citlivé na zpětné toky. Takže je třeba namontovat se zpětnými klapkami. Protože co běžný mechanický vodoměr odečítá , vodoměr Techemu neodečítá…takže naměřená spotřeba je vyšší , než skutečná… Já osobně vidím jejich výhodu pouze v tom , že odečet provedete rychle a bez vstupu do bytu. Což u nás byl problém , protože naměřené hodnoty jsme z některých dolovali dříve ještě v dubnu…
To je varovná informace. Když je naměřená spotřeba vyšší, než skutečná, a vy o tom víte, jak je to potom řešeno v individuálních vyúčtováních vlastníků? Vy zjištěné „číslo“ nějak upravujete, krátíte nějakým koeficientem?
Poslední komentáře