Přepsání družstevního bytu
Dobrý den,prosím o radu:Při rozvodu jsme měly rovněž Dohodu o SJM, podepsanou a podpisy ověřené.Stačí táto Dohoda při přepsání družstevního bytu na Katastru,jenom na jednoho z manželů,nebo musí být od notáře.Děkuji za odpověď.Marie
Pokud jste měli Dohodu o vypořádání SJM u družstevního bytu, tak jste buď oba družstevníky, máte podíl nebo jste se dohodli, že jen jeden z bývalých manželů bude členem družstva a bude užíval byt na základě Dohody, podepsané a ověřené podpisy u notáře. Pravděpodobně budete muset vyplnit žádost družstvu a mám dojem, že se přikládá kopie dohody. Pak je to bez problémů, když se převádí družstevní byt do vlastnictví. Jestli jste oba členy družstva, tak po převodu bytu oba máte spoluvlastnický podíl nebo bude vlastníkem ten člen družstva, který žádal o převod. Po převodu se vlastnictví bytu zapisuje do kn.
Zdravím,
Jestliže jste měli při rozvodu uzavřenou Dohodu o (vypořádání) SJM, samozřejmě podepsanou s ověřenými podpisy jak píšete a tuto dohodu Vám soud v rozhodnutí o rozvodu a majetkovém vypořádání potvrdil, tak s rozhodnutím soudu o rozvodu a vypořádání SJM (samozřejmě s vyznačením nabytí právní moci) se dostavte na správu družstva a tam proveďte změnu – ostatně, stačí se podívat do stanov družstva jak postupovat či co dělat, určitě je to v nich ošetřené.
Pokud by bylo třeba, tak v rámci vypořádání SJM sepište na základě Vaší dohody o vypořádání SJM Dohodu o převodu členských práv a povinností včetně užívacího práva k bytu a tuto předložte na správě družstva.
Jinak jak je psáno níže, na příslušném katastrálním úřadu se nic přepisovat nebude – jako vlastník je zapsáno družstvo a dům není rozdělen na jednotky.
Mrzout
Nevím, zda jsem Vašemu dotazu správně porozuměl.Vlastnictví družstevního podílu, se téměř vždy týká obou manželů a jestliže je dům již rozdělen prohlášením vlastníka na jednotky,tak v KN je zapsáno jako vlastník jednotky Družstvo.V případě,že již máte vaši bytovou jednotku zapsánu v KN jako SJM a potřebujete uzavřít smlouvu o zúžení„společného jmění manželů“(převod bytové jednotky pouze na jednoho z manželů) a následný nový zápis této jednotky na KN,budete muset navštívit notáře a vše sepsat u něj.Bez notářem sepsané smlouvy o zúžení SJM, Vám převod jednotky pouze na jednoho z manželů(spoluvlastníků) v KN neprovedou.
JaVa
Zdravím,
Javo – prosím o vysvětlení pojmu, který jste ve svém příspěvku uvedl: „Vlastnictví družstevního podílu“.
Děkuji
Mrzout
Zdravím pane Mrzout a děkuji za upozornění na můj nesprávný výraz.Správně mělo být:Vlastnictví podílu v družstvu.Ti ,kteří ví,že družstevníci jsou pouzí nájemníci to pochopili a těm ostatním,co si myslí(já osobně jich znám spoustu),že vlastní družstevní byt a ne jen nějaký podíl v družstvu,je to stejně jedno.
Přeji hezký zbytek dne.JaVa
Družstevní byt není na katastru zapsán a z toho důvodu se ani nepřepisuje. Jirka
V drtivé většině BD nejsou v KN zapsány byty, ale celý dům nerozdělený na jednotky. Takže byt není v drtivé většině v těchto případech v KN zapsán. Píšete nepravdu. Mínusovač.
Zdravím,
VN jako osoba, která řídí SVJ a družstvo, jak uvedl v jednom ze svých příspěvků či komentářů, přece nebude lhát nebo si vymýšlet a uvádět přispěvatele a čtenáře tohoto portálu v omyl.
Mrzout
už jen proto , že ve 100% vlastnictví některého družstva již moc domů nezbývá… původně druřstevních domů , kde byly některé byty přepsány do osobního vlastnictví a kde nyní vládne tvrdou rukou některé z družstev je mnohem a mnohem více..
Osobní vlastnictví neexistuje. Udělil jsem mínus. V našem rondelu je šest vchodů. Jedno SVJ a 5 BD. Ani jedno BD nemá rozdělený dům na jednotky. Mluvím o Praze. U SBD jsou často domy rozděleny na jednotky, ale našich 6 vchodů bylo privatizováno z městských domů. V Praze je to poměrně obvyklé.
Poslední komentáře