Přeplatky
Dobrý den mám dotaz.Může SVJ Nobis snížit zálohy bez mého souhlasu?Vzhledem k tomu že nám zateplovali bytovku a zima nebyla tak tuhá a dlouhá,měla jsem velký přeplatek za teplo i na tuv.Přeplatek mi byl vrácen v plné výši,ale za 5 měsíců mi přišel nový výpočtivý list se sníženýma zálohama minimálně o 600 KČ za měsíc,když jsem na SVJ volala a chtěla jsem zálohy ponechat,paní mi řekla že je neadekvátní abych brala tak vysoké přeplatky a že mi nic navyšovat nebude a víc se semnou nebavila.Mohu proti tomu něco dělat?
Zák. 67/2013 §4 Výše záloh za služby a způsob změny jejich výše (1) Poskytovatel služeb má právo požadovat na příjemci služeb placení záloh na úhradu nákladů na služby poskytované s užíváním bytu. Výši záloh si poskytovatel služeb s příjemcem služeb ujednají, nebo o ní rozhodne družstvo, nebo společenství.
(2) Nedojde-li k ujednání, nebo není-li přijato rozhodnutí družstva, nebo společenství, určí poskytovatel služeb příjemci služeb měsíční zálohy za jednotlivé služby jako měsíční podíl z předpokládaných ročních nákladů na služby z uplynulého roku, nebo podle posledního zúčtovacího období, anebo z nákladů odvozených z předpokládaných cen běžného roku.
Takže buď dojde k dohodě, tedy že obě strany mají vůli, anebo k dohodě nedojde, jedna strana nemá vůli, a tedy poskytovatel, SVJ, určí… Já bych jako předseda s tím problém neměl, ale bohužel Vy můžete paní jen pěkně poděkovat za „ochotu“. To, že máte obří přeplatky ji nemá co trápit, to je čistě Vaše věc. Alespoň tak na to pohlížím u nás.
Pokud máte nastavené platby z účtu na účet,tak si tam tu původní částku nechejte a klidně svj posílejte na účet původní částku. Žádná nějaká paní není oprávněná rozhodovat, kolik máte měsíčně na účet posílat. Nějaká paní má pouze povinnost zaevidovat vaši platbu, toť vše, víc jí nepřísluší dělat. Kdybyste měla nedoplatek, pak by navýšení od svj mělo logiku. U nás se vždycky s vlastníky snažíme domluvit. Když to nejde, pak výši určuje svj. Takové blbiny, jako každoroční úpravu plateb podle přeplatku neděláme, upravujeme pouze v případě, když má někdo nedoplatek.
předsedkyní nebo členkou výboru (popř. pověřeným správcem) pak je samozřejmě oprávněná rozhodovat o výši záloh a tyto zaslat v dohodnuté podobě každému vlastníku jednou ročně. Zpravidla pak je povinna stanovit zálohy podle skutečných spotřeb minulého období. Konkrétní postup by měly obsahovat jejich stanovy.
Ano, pokud není konkrétní výše záloh stanovena shromážděním, pak je SVJ zcela v právu. Dle zákona o službách lze určit zálohy dle nákladů z minulého roku a dle předpokládaných cen běžného roku.
SVJ jedná nejen správně, ale také šetří kapsu vlastníků, když si nenechá hradit vysoké částky, které by pak muselo vracet zpět.
PS: přijde mi kuriozní, že někdo chce platit více , než by měl. Můžete si rozdíl třeba ukládat do šuplíku…
Někdy mi přijde, že zákony za obyčejné lidi se snaží všechno řešit. Zrovna tohle je, alespoň z mého osobního pohledu, věc vlastníka b.j. Chce-li mít větší zálohy tak proč mu v tom bránit a ohánět se nař.vlády. Vím, že u nás to funguje tak, že při ročním vyúčtování naše účetní firma připraví listinu, na které je uvedena doporučená výše záloh (služby + dlouhod. záloha) na další období. Když se vlastník rozhodne si výši záloh upravit tak si jí upraví, když ne, nikdo ho nenutí. Kdysi jedna stará paní v našem domě měla velké přeplatky opakovaně, snížit si nechtěla, prý raději dostane víc zpátky, než aby musela jednorázově z důchodu doplácet. Jiná věc je samozřejmě v případě malých záloh, kdy vznikají nedoplatky.
Poslední komentáře