Předseda výboru

Vložil Ladik..., 7. Únor 2014 - 15:47 ::

Slyšl jsem že podle NOZ 2014 může být členem a to i předsedou i nevlastník BJ nebo i firma zabívajcí se správou domu i když nevlastní žádnou BJ je to možné? Konkrétně aby taková firma v zastoupení konkrétní osobou ďála předsedu SVJ?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Sherlock (bez ověření), 10. Únor 2014 - 11:44

    Podle § 1205 odst. 2 NOZ http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89… platí:

    „(2) Způsobilý být členem voleného orgánu nebo zástupcem právnické osoby jako člena takového orgánu je ten, kdo je plně svéprávný a je bezúhonný ve smyslu jiného právního předpisu upravujícího živnostenské podnikání.“

    Podle Důvodové zprávy k NOZ k § 1205 http://obcanskyzakonik.justice.cz/…na-verze.pdf platí:

    „K § 1205:
    Návrh staví na bipartici orgánů společenství vlastníků. Jednak to je statutární orgán, kterým bude podle určení stanov buď orgán kolektivní (výbor) nebo jednočlenný (předseda). Následující ustanovení upravují podrobně působnost shromáždění a způsob jeho rozhodování, zatímco pro úpravu postavení a působnosti statutárního orgánu, jakož i práv a povinností jeho členů zcela postačuje obecná úprava o právnických osobách. Proto se navržená úprava omezuje jen na stanovení podmínek způsobilosti být členem statutárního orgánu. Mlčení zákona nevylučuje, aby stanovy určily i další podmínky způsobilosti, např. že členem statutárního orgánu může být jen vlastník jednotky. Navržená úprava nebrání, aby stanovy zřídily ve společenství vlastníků další (dobrovolné orgány). Výslovně se zdůrazňuje, že zákonná působnost shromáždění a výboru nebo předsedy musí zůstat nedotčena.“

    Sherlock

    Vložil Vlastiks, 10. Únor 2014 - 16:09

    … znamená že mlčící většina s tím nic dalšího neudělá, a bude se divit až později, v době kdy už jim to bude „platprtné“ (něco jako podpisy objednávek „šmejdům“). Bez další úpravy Stanov, či Smlouvy to nevidím „bíle“. ":?x*(

    Vložil Vlastiks, 10. Únor 2014 - 6:38

    … jak je vázán Stanovami a zákonnými předpisy při rozhodování ve Výboru ? … přibíráním nečlenů se mění a mohou měnit rozhodovací poměry, např . následnou „vhodnou“ úpravou Stanov ..... vzniká tak právní chaos, s vedením členy bez odpovědnosti k majetku !

    Vložil lake, 7. Únor 2014 - 16:32

    To je přece možné od roku 2000 – od okamžiku, kdy zákon upravil existenci právnické osoby SVJ.

    lake

    Vložil enzoferra, 5. Červen 2014 - 16:29

    A jak tedy pak funguje? Má nějaká hlasovací práva nebo se jen zabývá správou domu? Jaký je jeho vztah k vlastníkům, stejný jako např.u pověřeného vlastníka? Děkuji

    Vložil svjdukelská111, 7. Únor 2014 - 17:39

    Aby mohl být členem výboru ten kdo nevlastní BJ v domě musíte mít ošetřeno ve stanovách. Vzorové stanovy to např. neumožňují.

    Vložil Ladik..., 7. Únor 2014 - 16:50

    Jen sem si nebyl jistej a myslíte že by ste mi mohl prosím poslat odkaz kde to upravuje zákon,pokud je to možné? :-)

    Vložil lake, 10. Únor 2014 - 6:59

    Ladiku, nemohl bych Vám poslat odkaz kde to upravuje zákon. Protože zákon to nikde neupravuje. Ani zákon č.72/1994 Sb. (ZoVB), ani zákon č. 89/2012 Sb (NOZ) nezakazují volbu nečlena do výboru SVJ.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".