Předpis záloh na služby a příspěvky při spoluvlastnictví jednotky
Jednotka (nebytová) je ve spoluvlastnictví většiny vlastníků (případně všech) ostatních jednotek (bytů) v domě (např. prodejna, společná garáž apod.).
Je správnější, když se předepíše záloha na služby a příspěvky celkově na tuto jednotku nebo když se rozpočítá do předpisu záloh jednotlivým spoluvlastníkům této jednotky ?
Stanovy mezi jednotkami rozdíl nedělají a toto speciálně neřeší. A je to stejné u starých (2000) i nových (2012) SVJ ?
Správcovské firmy u garážových stání zpravidla rozpočítávají jednotlivým spoluvlastníkům, nejsem si ale jist,jestli je to tak obecně správně, i když se to zdá praktické. Na druhou stranu mi není známo, že by tak bylo postupováno v případě spoluvlastníků bytové jednotky (ať už SJM nebo jiných).
Předem děkuji za příspěvky.
Pane Nováčku, co je správné vám odpověděl lake. Jestli chcete vycházet někomu vstříc, můžete postupovat i jinak a dělit částku na spolumajitele. Problém ale nastane v případě, že nebude někdo platit. Vůči komu budete uplatňovat sankce? V tom případěještě můžete zatěžovat konkrétního vlastníka. Co ale v případě, že se budete obracet na soud? Jirka
Správcovské firmy to tak dělají proto, že to může fungovat :) Tazatel nechť si položí otázku, čeho chce dosáhnout.
Má se snad najít někdo, kdo bude vystupovat za celou jednotku, domluví se nějak se desítkami lidí , které ani nezná, a bude protáčet desítky tisíc Kč přes svůj účet a řešit, kdo mu z té skupiny nezaplatil ?
Mimo zde je další problém, a sice v garážích máte věci, které vyžadují údržbu, opravy apod a náleží k jednotce (nejsou společnou částí domu)- žárovky, vrata (obvykle) aj. Takže vlastně by je SVJ ani nemělo spravovat (a náklady k rozúčtování tak ani nevzniknou. Vlastnící si to přece zajistí sami :) Doma vám také nikdo žárovky nevymění a pračku neopraví)
Takže mi z toho vychází,že správně by se to mělo dělat přes jednu
osobu, ale z praktických důvodů se to tak nedělá. Ještě mě napadlo, že
by možná mohlo být praktické pro spoluvlastníky, kteří jsou také
všichni ( nebo téměř všichni ) zároveň vlastníky bytů v domě ( což
bývá u nebytových jednotek při převodu z bytových družstev,kde se
převedly do spoluvlastnictví všech členů družstva a také u garážových
stání v novostavbách ), zvolit společným zástupcem přímo SVJ coby
právnickou osobu. Jestli to tedy neodporuje nějakým ustanovením NOZ ( zákaz
podnikání SVJ ? střet zájmů ? ) .
Jako výhodu (oproti jiným osobám coby společným zástupcům
spoluvlastníků )bych viděl to, že by spoluvlastníci platili na účet SVJ a
ne na nějaký „soukromý“ účet, kde je větší nebezpečí
zpronevěry,exekuce apod. Jestli to je úplný nesmysl, tak se předem
omlouvám.Také nemám tušení,jak moc by to zkomplikovalo
účetnictví SVJ.
Otázka nezní „co je správnější“. Existuje pouze jediný právně správný (a také logický a rozumný) postup.
Vlastník jednotky je jen jeden. Spoluvlastníci se považují za jedinou osobu a jednají navenek jako jedna osoba. Viz část NOZ o spoluvlastnictví. Takže nějaké „drobení“ plateb nemá oporu v žádném zákonu.
Navíc NOZ stanoví, že spoluvlastníci jednotky určí jednu osobu, která vykonává jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu.
lake
Prosím tedy o názor, jestli SVJ vůbec může být z právního hlediska společným zástupcem resp. správcem spoluvlastníků jednotky a když ano, jestli víte o nějakých zásadních problémech, které by to mohlo přinést. Předpokládám, že spoluvlastníci jednotky (nebytové) jsou všichni ( nebo téměř všichni )zároveň vlastníky ostatních jednotek (bytů) v domě.
Poslední komentáře