Pravomoci předsedy SVJ
Může předseda Společenství vlastníků písemně pověřit nečlena SVJ vedením údržby společných prostor domu(provádění drobných oprav, na které není nutné volat větší firmu) bez schválení shromážděním vlastníků bytových jednotek. Doplňuji o pasáž notářského zápisu z ustavujícího shromáždění SVJ ze dne 23.3.2015 ve které se uvádí toto: Následně byl položen čerstvě zvolené paní předsedkyni SVJ dotaz,jak mají vlastníci jednotek postupovat, pokud dojde v domě k nějaké závadě.Paní předsedkyně SVJ reagovala odpovědí,že mají kontaktovat pana XYZ manžela vlastníka jednotky paní XYZ,který zajistí opravu.Na dotaz z pléna proč mají kontaktovat právě pana XYZ,paní předsedkyně uvedla že mají vlastníci kontaktovat osobu,kterou ona určí.
Odpověď předsedkyně je nesprávná v tom, že se vlastníci mají obrátit na určeného pána. Závady by měly být především nahlášeny členům výboru, aby věděli, co je nutné opravit ve společných prostorách. Pak ten pán by měl provést opravu na žádost výboru.
Jestli už to zbytečně nehrotíte.Proč se za pravým uchem drbat pravou rukou když to jde udělat přez souseda.Když si vlastník není schopen a ochoten opravu udělat sám,tak prostě požádá toho,kdo schopen a ochoten je,nota bene když ještě zadarmo.Proč to dělt zadarmo,když to jde za peníze.Co v tom asi může být????
Domnívám se, že přispěvatelé Toma a svjdukelská111 se ve svých odpovědích mýlí.
Předsedkyně SVJ jistě nejednala sama za sebe, když dala instrukce panu XYZ ohledně provádění údržby či oprav v domě. Jednala nejspíše za právnickou osobu SVJ. A tady může nastat problém.
- Pokud si spoluvlastníci domu zajišťují opravy sami, jedná se o svépomoc. Na takové jednání se nevztahují pracovně-právní předpisy. To platí, i když takové činnosti provádí jeden ze spoluvlastníků soustavně také ku prospěchu ostatních spoluvlastníků. Viz § 1136 NOZ.
- Zcela jiný právní stav nastane, jestliže si SVJ jakjo správce cizího majetku sjedná s třetí osobou provádění činností pro SVJ. Jakmile osoba jednající za SVJ dává soustavně pokyny osobě odlišné od vlastníka jednotky, pak je SVJ zaměstnavatelem a u pana XYZ jde o závislou činnost. Na to se vztahuje zákonná úprava pracovně-právních vztahů.
A se vznikem pracovně-právního vztahu jsou spojeny povinnosti SVJ jako zaměstnavatele z hlediska zdravotního, ohlašovací povinnosti, výkaznictví, povinnosti v oblasti odvodů na sociální a zdravotní „pojištění“ zaměstnance – a všechny ty milé věci, které stát spojuje s výkonem závislé činnosti zaměstnance pro zaměstnavatele.
Takže soudím, že z právního hlediska je velký rozdíl, zda činnost vykonává vlastník jednotky na svém vlastním majetku a z vlastní iniciativy, nebo činnost vykonává osoba mimo okruh vlastníků jednotek, na cizím majetku a podle pokynů zaměstnavatele.
Jestliže se tento pracovně-právní vztah dokonce dostal do notářského zápisu – inu, to tedy raději nebudu komentovat, abych nedával návod kontrolorům z místně příslušného Úřadu práce, MZ a MPSV.
lake
Předseda SVJ nemá s panem XYZ sjednaný žádný pracovní vztah.Jediná písemná zmínka je v tom notářském zápise a pan XYZ tyto drobné opravy provádí kvalifikovaně a zcela zdarma.Jedná se o seniora,který se touto prací baví.
A proč by nemohl? Zakazují to snad vaše stanovy? JaVa, chtěl/a byste snad tyto práce práce vykonávat sám/sama? Není to snad z vaší strany závist? Je vidět, že se váš předseda stará o dům, buďte mu vděčni.
Ale tento tzv.údržbář není plnohodnotný člen S V J. Jedná se o manžela majitelky bytové jednotky.což je některým „ovčanům“, členům SVJ,kteří sami ruku k dílu nikdy nepřiložili trnem v oku.
V čem spotřujete plnohodnostnost členů SVJ???? Rada zní, vyjměte trn z oka,a nasmlouvejte formu,která to udělá za peníze. Ti plnohodnotní členové to jistě rádi zaplatí.
Podle mého není vůbec podstatné, zda je plnohodnotným členem (čistým árijcem) SVJ nebo není, ale zda tu údržbu provádí s profesionální úrovní. Tm
Ve stanovách vzorových je toto
„Pokud nejde o věci ve výlučné pravomoci shromáždění nebo pokud si rozhodování v určitých věcech shromáždění nevyhradilo, rozhoduje výbor. Výbor plní usnesení shromáždění a odpovídá mu za svou činnost“.
„Výbor zejména: jedná ve věcech správy domu, které nejsou ve výlučné pravomoci shromáždění nebo pokud si je shromáždění nevyhradilo“
"Do výlučné pravomoci Shromáždění náleží …:
Poslední komentáře