Právnická osoba ve výboru SVJ

Vložil Anonymous, 28. Květen 2009 - 14:25 ::

Ráda bych se zeptala zda je možné, aby do výboru SVJ byl zvolen právnický subjekt, tedy společnost s.r.o., která je na každé schůzi na základě plné moci zastoupena někým jiným.

Děkuji

Eva

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil E56 (bez ověření), 30. Květen 2009 - 13:24

    Co znamená, že výkon funkce je osobní povahy je nejasné a nikde to není upřesněno. Zajímalo by mne, odkud se pojem „osobní povaha“ v ZoVB vzal. Jisté je, že udělení plné moci tím není vyloučeno.

    Právnická osoba jako statutární orgán nebo člen statutárního orgánu je zcela v pořádku. Existují domy, kde všechny jednotky jsou ve vlastnictví právnických osob. ZoVB nijak nerozlišuje členy společenství podle toho, zda jsou či nejsou právnickými osobami (s výjimkou zvláštního postavení SBD za jistých okolností, ale to je snad jiná otázka).

    Vložil Matějka Jaroslav, 28. Květen 2009 - 17:16

    Vážená paní Evo,

    právnická osoba může být zvolena do výboru ale s plnou mocí pouze jedné konkrétní fyzické osoby, která po celou dobu mandátu bude danou právnickou osobu zastupovat.

    Odůvodnění: výkon funkce je osobní povahy, založený ověřený podpisový vzor ve sbírce listin na KS, atd.

    Matějka

    Vložil Pavel, 28. Květen 2009 - 19:23

    Vážený pane Matějko,

    mám jiný názor.

    Pokud je do výboru zvolena právnická osoba, tak je v rejstříku uvedena pouze tato právnická osoba a nikoliv nějaký její zástupce. Mám jednu takovou PO jako člena ve výboru.

    Jednání a zastupování právnické osoby se řídí ObchZ a ObčZ. Podpisový vzor zástupce PO, který se může samozřejmě měnit, se do sbírky listin SVJ nezakládá, není pro to důvod. Kdo jedná za PO je jasné ze sbírky listin této PO.

    Je ale praktické, aby zástupce PO byl stálý, protože se na výboru projednává řada věcí, ve kterých by se „střídající“ zástupce nemusel dobře orientovat.

    Podpis do banky také není problém, náš „stálý“ zástupce takové oprávnění má.

    Na původní dotaz tedy odpovídám, že je to možné a neexistuje právní předpis, který by to zakazoval.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Matějka Jaroslav, 29. Květen 2009 - 9:00

    Vážený pane Pavle, a ostaní,

    opět jsme u běžného problému: Jeden právní předpis (zákon) platný na celém území ČR, ale jeho různé (odlišné) uplatnění či výklad v jednotlivých krajích či obcích.

    Matějka

    Vložil G.X, 29. Květen 2009 - 5:34

    již jen dodávám: zvolení právnické osoby jako člena výboru je exotický případ, navíc vyžaduje změnu stanov (oproti vzorovým) G.X.

    Vložil Matějka Jaroslav, 29. Květen 2009 - 10:20

    Vážený pane G.X.,

    co je na tom exotického. Že to není případ vašeho domu.

    Máme ve správě domy, kde právnická osoba vlastní více než 25% podílů. V těchto případech je velice vhodné, aby právnická osoba byla ve výboru, jelikož se podílý na přípravě schůze shromáždění, zajišťuje činnosti a „nemá“ zájem uskutečnit blokaci připravených rozhodnutí. (Ano, není právnická osoba jako právnická osoba.) V jednom domě má právnická osoba 50% podílů. S těmito právnickými osobami dosud není problémů s ostatními vlastníky, spíše je to výhoda; jejich účetní provádí kontrolu účetnictví, právník poskytne právní rady, případně technický personál zajistí některé technické záležitosti v nižší cenové relaci než dodavatelsky zajištěné služby.

    Matějka

    Vložil G.X, 30. Květen 2009 - 17:20

    stále se domnívám, že nic nebrání právnické osobě provádět činnosti, které uvádíte, a přitom mít v výboru zapsaného svého zástupce – fyzickou osobu, jak je m.j. uvedeno ve vzorových stanovách. G.X.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".