Právnická osoba ve statutárním orgánu
Poměrně rozšířené jsou stanovy SVJ, které výslovně zakazují, aby se členem statutárního orgánu (nebo statutárním orgánem) společenství stala právnická osoba. Toto omezení je uvedeno i v článku IV odst. 2 vzorových stanov SVJ, takže se uplatňuje v desítkách tisíc SVJ.
Otázkou, kterou soudy dosud neřešily, je možný rozpor tohoto ustanovení s Ústavou z hlediska rovnosti práv a povinností členů SVJ. K záležitosti se čerstvě vyjádřil Vrchní soud v Praze v rozsudku 7 Cmo 323/2011 v tomto smyslu:
Členem výboru (pověřeným vlastníkem) SVJ může být
i právnická osoba. Ujednání ve stanovách společenství, které by tomu
bránilo, je neplatné.
(zdroj informace: http://www.pravo-a-nemovitosti.cz/…-vyboru-svj/)
Zdá se, že mnohá SVJ budou muset poněkud přepsat své stanovy. Bohužel rozsudek obsahuje i další (podle mne neodůvodněné) tvrzení o tom, že členem výboru údajně může být pouze člen SVJ. Nic takového však ze znění ZoVB neplyne, ani to není možno ze ZoVB odvodit.
Je mnoho společenství, v nichž jsou ve výboru i nevlastníci. Rozsudek VS nyní jejich mandát zpochybňuje. Pokud bychom připustili, že i tento názor VS platí, musely by rejstříkové soudy zahájit hromadné vyškrtávání tisíců členů výborů v tisících SVJ. Vznikl by problém zda rozhodnutí těchto výborů lze zpětně označit za platná či zda jsou absolutně neplatná.
Takže 7 Cmo 323/2011 přinesl více problémů než kolik jich vyřešil. Ještě že to je pouhý vrchní soud …
lake
Nový Občanský zákoník (89/2012 Sb.) nabude účinnosti dne 1.1.2014. Podívejme se, jak vyřeší otázku nevlastníka ve výboru.
Podle § 1205 odst. 2 platí:
"Způsobilý být členem voleného orgánu nebo zástupcem právnické osoby jako člena takového orgánu je ten, kdo je plně svéprávný a je bezúhonný ve smyslu jiného právního předpisu upravujícího živnostenské podnikání."
Z uvedeného plyne, že nový Občanský zákoník nijak nespojuje členství ve výboru s členstvím v SVJ. Jedinou zákonnou podmínkou je svéprávnost a bezúhonnost. Bude tedy možné volit do výboru nevlastníka, tak jako je tomu dosud.
Namísto nynějšího pověřeného vlastníka zavádí nový ObčZ jenočlenný statutární orgán "předseda". Pro předsedu není stanovena žádná podmínka - nejen že nemusí být členem SVJ, ale podle zákona č. 89/2012 Sb. nemusí být ani svéprávný, ani bezúhonný.
lake
Je pravda, že „Bude tedy možné volit do výboru nevlastníka“ jak uvedl lake.
Ale také platí možnost stanovami vyloučit volbu nevlastníka do výboru, jak je uvedeno v důvodové zprávě NObčz.:
„Mlčení zákona nevylučuje, aby stanovy určily i další podmínky způsobilosti, např. že členem statutárního orgánu může být jen vlastník jednotky.“
„…tvrzení o tom, že členem výboru údajně může být pouze člen SVJ. Nic takového však…“
- já bych to neviděl tak černo-bíle. Dost možná je to ukryto v §9/5 a §9/11. V §9/5 se definičně stanovuje „jak vzniká členství“ z čehož logicky plyne kdo „člen“ je a kdo „člen“ není. A na to navazuje §9/11 který již staví na tomto výrazu jako na pojmu, …takto lze stanovisku VS porozumět.
- ten rozsudek „7 Cmo 323/2011“ na uvedeném odkazu není. Těžko lze tedy o něm polemizovat
Neználek
Poslední komentáře