Práva vlastníků - členů družstva ve vztahu k samosprávě SBD
Dobrý den,
s manželkou bydlíme v panelovém domě, ve kterém je celkem 36 bytových jednotek. Z toho je 8 bytů v osobním vlastnictví,zbytek bytů spravuje bytové družstvo. SVJ v domě nemáme, pouze výbor samosprávy. V letošním roce se nám podlouhém úsilí také podařilo převést náš byt do OV, ale současně jsme zůstali členy družstva.
A právě k této fůzi se vztahují mé dotazy, které jsem zaslal na oddělení členských vztahů družstva, kde mi odpověděli, že se mám obrátit na předsedu SA. Tento člověk mi sice řekl svůj názor, nicméně nic podloženého a závazného jsem se stejně nedozvěděl..
Protože bych chtěl být co nejvíce „v obraze“, předem děkuji všem, kteří na rozdíl ode mě tuto problematiku znají a jsou ochotni mi poradit. Také uvítám odkazy na dokumenty (zákony, směrnice, stanovy atd.), kde bych mohl odpovědi na mé dotazy nalézt.
Dotazy :
1.Mám jako vlastník – člen družstva právo účastnit se členské schůze samosprávy ? 2.Mám jako vlastník – člen družstva právo jednoho hlasu na členské schůzi samosprávy? 3.Mám jako vlastník – člen družstva právo na této schůzi uplatnit své náměty a připomínky, o kterých je poté možno hlasovat? 4.Mám jako vlastník – člen družstva právo na kopii zápisu ze schůze samosprávy? 5.Mám jako vlastník – člen družstva právo na kopii zápisu ze schůze vlastníků? 6.Mám jako vlastník – člen družstva právo účastnit se voleb (právo volit) výboru samosprávy ? 7.Je povinností zástupce samosprávy seznámit na schůzi vlastníků účastníky se zápisem schůze samosprávy?
Je to zajímavé, ale u nás v SVJ, správce účtuje 3 sazby nájemcům 119Kč, vlastníkům-členům 132Kč a vlastníkům 152Kč, dokonce i nájemcům účtuje částku 96Kč na odměnu stat. orgánu tak jak vlastníkům, zálohy nerozpočítává na podíly, ale energii na osobobyty, a služby na vchody. Po několika upozorněních jsem urgence vzdala, Měsíčně na správu přispívám 248Kč + z dlouhodobých záloh je odváděno zdravotní a sociální pojištění, ani odměny ani poj. nejsou schvalovány na shromáždění
Pane Jirko, uvádíte pojem, kterému není rozumět. Co je to samospráva a jaký má vztah k družstvu. Dále píšte,že nemáte SVJ? Můžete napsat proč? Bez těchto základních znalostí je těžko odpovídat. Jirka
Omlouvám se za neúplné informace – pokusím se doplnit : Samospráva (správně výbor samosprávy) je organizační jednotkou družstva, tedy jakousi prodlouženou rukou dislokovanou do jednotlivých nemovytostí. Co se týče SVJ, tak v našem domě dle mého soudu zřejmě existuje „samovzniklé“ SVJ bez právní subjektivity, neboť vlastnický podíl družstva činí aktuálně více než 70%. Informace získávám postupně a jen velmi špatně, nikdo se k ničemu nechce vyjadřovat, vládne zde v domě skepse a nezájem…
Hmmm, zajímavé – pro ilustraci zasílám odpověď zástupce samosprávy – tedy SBD :
Vážený pane, i když jste jako vlastník bytové jednotky zůstal členem družstva, Váš vztah k bytu se řídí zákonem č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů a nikoliv stanovami. Váš vztah k družstvu je vztahem k právnické osobě i podle občanského zákoníku, nikoliv však vztahem družstevníka – nájemce bytu.Členství má pro Vás určité výhody, např. platíte nižší poplatek za správu, můžete požádat družstvo o úvěr. Již ale nejste členem samosprávy, proto zní odpověď na níže uvedené otázky ne. Na schůzi samosprávy, pokud budete přizván, však samozřejmě náměty uvádět můžete.
Zůstal jste i nadále členom družstva a váš vztah k družstvu se tedy i nadále řídí stanovami družstva a ničím jiným. Jedině stanovy váš vztah k družstvu můžou nějakým způsobem při převodu vlastnictví bytu specifikovat jinak. To co říká zástupce samosprávy družstva je zcela vedlejší. MUSÍTE SE PŘEČÍST STANOVY, tam jsou popsané vaše práva po převodu bytu, pokud tam vůbec něco takového je. Oni si po převodu bytů v družstvech náramně rádí vymýšlí různá pravidla, aby si i nadále udrželi vliv nad všemi byty.
Pokud se váš vztah k bytu řídí zákonem č. 72/1994 Sb,. pak ve vašem domě vzniklo společenství. Je potřeba svolat schůzi, zvolit statutární orgán a začít vykonávat správu domu podle zákona č.72/1994 Sb. SVj by pak mělo případně podepsat smlouvu s externím správcem, pokud externího správce chcete mít (tím správcem nemusí být družstvo). Jinak k tomu nemůžu nic víc dodat, neznám stanovy vašeho družstva,neznám situaci podrobněji. Navíc v domech, kde je ještě původní družstvo družstevníkům většinou vyhovuje, že jim i po vzniku společenství řídí i nadále život původní družstvo a rádí se přizpůsobují.
Na závěr mám otázku, proč byste proboha měl žádat družstvo o úvěr a co to je nižší poplatek za správu.
těm, kteří nejsou v družstvu se účtuje za správu více, neboť tak si to ti co v družstvu zůstali odsouhlasili, a je to logické a družstevník (nevlastník) může s úspěchem žádat družstvo o bezúročný úvěr a je to samozřejmě výhodné ! SBD také má nižší úrok od banky nebo také mu vracejí úroků od rozvojové banky …atd. Na př. úvěr na revitalizaci bytů 4,3 % s návratem 4% je výsledný úvěr 0,4 % prosím, kdepak to seženete ? Žádné proboha vám nepomůže. .....Jistě, že se řídí nabývání bytů zák.72/94 ale i stanovami, které z tohoto zák. vycházejí a usměrňují činnost samosprávy a i jiných případně zvolených orgánů sam. ik
Nick .. uvedl: „Pokud se váš vztah k bytu řídí zákonem č. 72/1994 Sb,. pak ve vašem domě vzniklo společenství.“ To je ale blbost! Prosím pište jen o věcech, o kterých alespoň něco tušíte.
Pane Jirko, kromě toho, co již bylo řečeno o stanovách družstva (v nich byste měl nalézt odpovědi na dotazy č. 1., 2., 3., 4. a 6.) si dovolím doplnit odpověď na dotazy č. 5. a 7.
ad 5. Jako vlastník v domě kde platí vzorové stanovy společenství vlastníků máte právo nahlížet do zápisů ze schůzí shromáždění.
ad 7. Tuto povinnost by zástupce samosprávy měl pouze tehdy, pokud by jej k tomu pověřil vlastník kterého zastupuje, tedy družstvo. Jsou to tedy dva současně nutné předpoklady – a) zmocnění družstva aby zástupce samosprávy družstvo zastupoval na schůzi shromáždění společenství vlastníků, b) úkol který uloží družstvo zástupci (seznámit vlastníky se zápisem ze schůze samosprávy).
P.V.
Po převedení bytu do vlastnictví jste zůstal členem družstva. Máte tedy nadále všechna práva člena družstva tak, jak je uvedeno ve vašich stanovách. Co tam máte uvedeno my nevíme. Pokud máte ve stanovách nějakou samosprávu, tak samozřejmě máte právo být do ni volen a jako člen družstva máte právo uplatňovat své náměty a připomínky. Nevíme, zda vás převedením bytu do vlastnictví stanovy družstva nějakým způsobem omezují. Přečtěte si tedy vaše stanovy družstva. Tam jsou popsaná vaše práva, práva člena družstva.
Uvádíte, že SVJ v domě nemáte. Je možné, že svj už u vás vzniko ze zákona, jenom nemáte zvolené orgány. Převedením několika bytů do vlastnictví nedochází k žádné fůzi, nevím čemu tak říkáte.
Poslední komentáře