Práce ve výboru SVJ - nejsou zájemci
Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat dál. Současnému výboru SVJ končí mandát, členové nemají dále zájem ve výboru pracovat. Z ostatních vlastníků se do výboru nikdo nový nepřihlásil. Jaká jsou možná řešení pro další období? Děkuji
změňte stanovy tak, aby statutárním orgánem byla pouze jedna osoba – předseda. A za (15–20).000 měsíčně tuto funkci nabídněte jednateli Vašeho správce (to neznamená výmenu správce za předsedu – ale pouze, že správci budete platit dosavadní cenu …třeba 200.000 ročně a předsedovi/jednateli téhož správce, za to že bude dělat úkony za SVJ). Případné high-kverulanty ukonejšete nějakou nabídkou DPP (třeba za sekání trávníku, které všem ostatním SVJ v okolí dělají TS zdarma – což ovšem nebudete říkat, že). Případné down-kverulanty napadejte slovně i fyzicky, zastrašte je hrozbami soudů či jinou vhodnou šikanou.
Ještě zvedněte příslušně zálohy za správu domu, znemožněte čučení kverulantů do účetnictví a máte po problému.
Že by se sám někdo sám od sebe přihlásil, na to zapomeňte. Nevím kolik vás v domě je, ale možná by stálo za to zkusit přesvědčovací metodu a osobní přístup. O penězích to ale není.
„50 tis. měsíčně“ je měsíční plat finančního arbitra v ČR. Ten ale nějakou práci dělá. Co dělá orgán-SVJ když na veškerou hrubou práci má správce a ten si najímá už úplně koho chce?
Neslyšel jsem ani o ne-nízko postavených managerech, kteří by chodili „do práce“ jen jednou za rok (na shromáždění) a brali za to 50.000.
je dohoda všech vlastníků, kdy se najde jeden, který vezme funkci předsedy a většinu činností si zajistí externě popř. i pomocí ochotných vlastníků. Někdy to je o finanční odměně, ale často i o nedostatku času, komunikačních problémech nebo vzájemných vztazích. Najmout si cizí nezainteresovanou osobu není dobré řešení. To můžete dát plnou moc svému správci a nechat se oškubávat od něj.
Jak to myslíte, dát plnou moc smluvnímu správci? Odpovědnost má vždy statutání orgán, niko-li smluvní správce. To by muselo shromáždění zvolit smluvního správce předsedou společenství, aby měl i zodpovědnost.
Ptáte se co dělat, když nikdo z vlastníků nechce do výboru. Nepsal jste, jestli máte nějakou právnickou nebo fyzickou osobu pověřenou některými činnostmi správy. Třeba by se zájemci našli, kdybyste pověřili správou domu nějakou správcovskou firmu (smluvního správce), takže statutární orgán by měl ulehčenou úlohu.
Pokud by se ani v tomto případě zájemci o výbor nenašli, je možnost úpravou stanov ustanovit jednočlenný stat. orgán tj. předsedu společenství vč. možnosti, že nemusí být členem společenství, pro případ, že by se v domě nenašel žádný vlastník ochotný zastávat funkci předsedy společenství. Předseda by mohl funkci vykonávat ve spolupráci s uvedeným „smluvním správcem“.
A pokud by se v domě nenašel vlastník ochotný vykonávat předsedu společenství ani pak, nezbývalo by, než si najít nějakého profesionální předsedu společenství mimo dům, který by nebyl členem Vašeho společenství. Je třeba ovšem počítat s tím, že někdo z venku nemusí mít tak dobrý přehled jako kdyby předsedu vykonával někdo z domu, a také s tím, že toto řešení bude asi pro vlastníky nákladnější.
- orgánem zvolíte profesionála,
- soud rozhodne, kdo bude orgánem,
- máte vlastníka s nadpolovičním podílem.
V zásadě máte 2 možnosti:
- Zvýšit odměnu za práci ve výboru.
- Najmout jako předsedu nevlastníka – komerční osobu. NOZ to již umožňuje.
Poslední komentáře