Povinnost vlastníka vyklidit sklepní kóji
Prosím o radu! Jsem krátce předsedkyní Společenství vlastníků domu o 12i bytech a řešíme jako výbor, zda můžeme nějak „přinutit“ vlastníka uklidit si jeho sklepní kóji, pokud to potřebujeme v rámci stavebních úprav, které nás čekají v lednu. Problém je konkrétně se dvěma vlastníky – oni samotní v bytech nežijí, mají tam nájemníky – oba vlastníci tvrdí, že ve sklepě nikdy nebyli (taktéž jejich nájemníci), že ani neví, která kóje k jejich bytu náleží – jeden vlastník má sklep uveden v kupní smlouvě jako příslušenství k bytu, druhý vlastník o sklepu nemá v kupní smlouvě ani zmínku. Předpokládám, že vlastník, který má kóji zapsanou v kupní smlouvě, má povinnost si sklep vyklidit, byť věci, které v té kóji jsou, mu samozřejmě nepatří a zůstaly zde nejspíš po předešlém vlastníkovi? A co udělat s plnou kójí toho vlastníka, kterému bylo při koupi bytu řečeno, že k bytu žádná sklepní část nepatří ( = není uvedena v kupní smlouvě)? Najmout úklidovou firmu a nechat kóji vyklidit na náklady fondu?
Děkuji předem jakýkoli nápad!
Fotit někomu, koho neznám, soukromé dokumenty nebudu (taky jsem to nikde neslíbila, psala jsem pouze "vyfotila bych vám je" ne "vyfotím je" ...). Ale mohu vám vypsat to hlavní:
Výpis z katastru nemovitostí:
D: Jiné zápisy
Listina: Prohlášení vlastníka budovy o vymezení jednotek (zák.č.72/1994 Sb.)
Chybí zde ale poznámky k části D.
Nikde jsem netvrdila, že mám ten správný papír doma. Kdybych ho měla, nedohaduji se zde.
Asi bych tuto diskuzi již ukončila.
Potřebné informace jsem získala, nadávky od většiny diskutujících taktéž.
Píšu zde pod svým pravým jménem, neschovávám se jako všichni stateční zde.
To o tom poučení jsem myslela v dobrém, ne ironicky - opravdu některým zde děkuji za tipy!
Ať se vám všem daří v dalších diskuzích. Rada pro vás ode mě - zkuste být příště k lidem shovívavější a nezasypávejte je hned urážkami. Nikdy nevíte, kdo je na druhé straně :)
Myslím, že velké většině nebude líto, když přestanete „obohacovat“ tento web svým pláčem a raději se zamyslíte nad tím, jak sama zde uvádíte:
„co se týče správy našeho bankovního účtu, účetnictví a ročního vyúčtování, tak to zase spravují skvěle, za to minimum, co nám účtují…“
Poněvadž SVJ o 12 členech, jehož bankovní účet, vlastní správu a vše kolem spravuje cizí právnická osoba, si lepší statutáry ani nezaslouží:-)
Paní předsedkyně,
hodláte násilím vniknout do příslušenství bytu jiného a zmocnit věcí ve vlastnictví jiného? Rozumím tomu správně?
Kde budete tyto věci skladovat? Na čí náklady? Kdo bude hradit náklady Vaší činnosti?
Někdo má ve sklepní kóji třeba sportovní vybavení za statisíce Kč (samozřejmě po té, co si ji zabezpečil).
Násilím bych tam nevnikala, jelikož jsou kóje, o nichž bylo řečeno v původním příspěvku, otevřené, nezamčené – jedny z nich ani nemají dveře. …
Z důvodu stavebních úprav sklepních prostor bude žel vniknutí do neuklizených sklepních kójí nejspíš nutností. Ale o tom až „potom“. Samozřejmě nejdřív budeme vyklizení žádat po vlastnících.
Paní píše, že vlastníci tvrdí, že o kójích nic nevědí a o věcech v nich už vůbec. Tak ať si, až bude vědět, že kóje skutečně náležejí k uvedeným bytům, vyžádá souhlas s jejich vyklizením, nechá je vyklidit a je po problému. Jirka
- Dagmar Plesná napsala: Ale vyklizení na náklady Společenství mi přijde zbytečné, pokud mají tuto povinnost vlastníci (…).
To je zase zbytečné mudrování. Nemáte prohlášení, neznáte jeho obsah, ale činíte závěry. I když nevíte kdo má jakou povinnost. Může to být právě naopak: jsou-li ty sklepní kóje společnou částí, pak SVJ je povinno předat je vlastníkovi jednotky v použitelném stavu. Ne s nějakým harampádím, které tam nechal bývalý vlastník jednotky.
Ovšem dokud nebudeme vědět co máte v tom dobře utajeném prohlášení, nemá smysl to nějak rozebírat.
Justitianus
Zase zbytečné mudrování o ničem …
- Napřed si obstarejte to prohlášení.
- Pak si v něm zjistíte kdo je vlastníkem těch „sklepů“ nebo „sklepních kójí“.
- Jsou-li společnými částmi, pak v prohlášení hledejte zda ty sklepy či sklepní kóje jsou ve výlučném užívání některých vlastníků jednotek.
- Teprve pak, až toto budete mít bezpečně zjištěno, bude možné začít uvažovat o tom jakým způsobem si SVJ zjedná přístup do těch dvou místností/kójí.
Justitianus
Zbytečného mudrování je tu dost. Můj původní dotaz zanikl, řeší se hlavně moje nekompetence a nezpůsobilost. V budoucnu budu hodně rozmýšlet, zda sem nějaký příspěvek ještě vůbec vložím.
Ale něco jsem si od vás všech vzala…
K překonání zámku kóje a jejímu vyklizení najměte, samozřejmě diskrétně, nějakého idiota z domu. Slibte mu nějaké lízátko
Paní Plesná,
Je naprosto bezvýznamné co mají vlastníci jednotek uvedeno v kupních smlouvách. Váš názor o tom kdo má povinnost kóji vyklidit tedy není ničím podložen.
Obsah kupních smluv měl význam pouze v právním vztahu mezi převodcem (prodávajícím) a nabyvatelem jednotky (kupujícím). Nevím proč se o tom zmiňujete. Vy jste jim ty jednotky nejspíše neprodala, že.
Dále je Váš dotaz nejasný. Použila jste označení „jeho sklepní kóje“ a „kóje toho vlastníka, kterému bylo při koupi bytu [cosi] řečeno“. Můžete laskavě upřesnit co míníte těmito označeními? Potřebujeme vědět co o obou kójích je uvedeno v prohlášení.
Justitianus
P.S. Pokud nevíte co je prohlášení, pak nejste schopna vykonávat funkci ve statutárním orgánu SVJ (§ 159 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb.).
Získali jsme od jednoho vlastníka schéma, na základě kterého je vidět, jak jsou kóje přiděleny podle čísel bytů. Odtud to „jeho sklepní kóje“ atp. Už jsme spolu mluvili o tom prohlášení – snad mi ho přinese a budu chytřejší.
Paní Plesná, pokud jde o prohlášení: nenechte si nic od nikoho nosit. Neměla byste jistotu zda jde o aktuální a platnou verzi prohlášení.
Prohlášení je základní zdroj informací o domě, o společných částech a o jednotkách. Je povinně vloženo ve sbírce listin katastru. Dále musí být povinně vloženo ve sbírce listin rejstříkového soudu mezi listinami vašeho SVJ. Tam je prohlášení přístupné ZDARMA přes webový prohlížeč (hledejte v rejstříku SVJ podle IČ nebo podle názvu vašeho SVJ).
Pokud prohlášení není založeno ve sbírce listin rejstříkového soudu, pak vaše SVJ porušuje zákon. Vy jako předsedkyně za to nesete odpovědnost. Jde o trestný čin. Trestní zákoník stanoví, že sazba je dva roky odnětí svobody, nebo zákaz výkonu funkce.
Doporučuji: obstarejte si ihned prohlášení na katastrálním úřadě, buď v papírových kopiích, nebo (pokud budou ochotní) raději si to nechejte nahrát jako PDF soubor. Ten pak odešlete rejstříkovému soudu s žádostí o založení do sbírky listin vašeho SVJ.
V prohlášení si pak přečtete jak je to s těmi kójemi.
Justitianus
Pane Justitianus,
neuložení prohlášení do sbírky listin SVJ u rejstříkového soudu není trestným činem. Přestaňte prosím opakovaně strašit.
Brázdo, přestaňte žvanit. Raději si přečtěte § 254 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník.
Justitianus
§ 254 odst. 2 – neuložení listiny do sbírky listin některého z těchto rejstříků, ačkoliv je zákonem nebo smlouvou stanovena povinnost ji do ní založit. Takovéto jednání je trestně postižitelné za předpokladu, že jím dojde k ohrožení nebo omezení někoho na jeho právech, a co se týče opomenutí podat návrh na zápis určitého údaje do některého z uvedených rejstříků, tak též za předpokladu, že takový návrh není podán bez zbytečného odkladu. Pro posuzování je třeba důkladně zvažovat konkrétní okolnosti každého jednotlivého případu a zvláště pak to, zda byl odpovědný subjekt vyzýván k splnění dané povinnosti a co případně zapříčinilo zjištěný průtah.
takže suma sumárum, těžko kdy bude neuložení prohlášení trestným činem :-)
Můžete nám prosím objasnit, pane Brázdo a paní radka2222, komu, k čemu a proč, slouží Veřejný rejstřík a Sbírka listin?
proč se ptáte mě? zeptejte se zákonodárců. obecně – Dokumenty založené ve Sbírce listin zajišťují osobám uvnitř společnosti i třetím osobám řadu informací, které se týkají vedení a hospodaření společnosti. Dokumenty ve Sbírce listin také přinášejí informace o ekonomických, strategických a dalších změnách, které ve společnosti probíhají nebo v nedávné minulosti probíhaly… ale právě u svj je dle mého názoru sousedům z cizích baráků prd po tom, co má naše svj v prohlášení, kolik se dluží na zálohách, kolik máme ve „fondu“ peněz apod. vlastníci si to mají možnost zjistit prostřednictvím výboru, kupující od prodávajícího, a ostatním je po tom prd. Opravdu nevím, proč zveřejňovat kolik má svj peněz. pak není divu, že dochází k falešným „převodům“ svj, jak nedávno proběhlo i tiskem.
Děkuji za poučení.
„Kdo přijme funkci člena voleného orgánu, zavazuje se, že ji bude vykonávat s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí. Má se za to, že jedná nedbale, kdo není této péče řádného hospodáře schopen, ač to musel zjistit při přijetí funkce nebo při jejím výkonu, a nevyvodí z toho pro sebe důsledky.“ Dovoluji si tvrdit, že vykonávám tuto funkci s nezbytnou loajalitou a pečlivostí. Nejednám nedbale a jsem „této péče“ schopna. Člověk se neustále učí.
Jak jste došla ke zjištění, že máte potřebné znalosti ? Byla jste před přijetím funkce předsedkyně výboru alespoň nějaký rok členem statutárního orgánu, či jeho aktivní informovanou opozicí ? Odpověď si lze domyslet. Sklep, resp. sklepní kóje máte v úmyslu zřejmě v rámci stavebních úprav přerozdělit, resp. rozkrást, že je to tak ? A to vše na náklady i těch, které o užívací právo těchto prostor připravíte. O jaké revoluční stavební úpravy se jedná, paní Polesná ?
Paní Plesná, v okamžiku založení SVJ by mělo být zpracováno tzv. Prohlášení vlastníka. To by mělo být uloženo na Katastru nemovitostí. Jestli Vám nebylo původním výborem předáno s ostatními listinami tak si zajděte na Katastr, sdělte jim, že jste ve výboru SVJ (já bych si pro jistotu vyjela z veřejného rejstříku výpis a vzala ho s sebou) a oni Vám ho najdou a ukáží. Když ho budete chtít ofotit, tak pořídí kopii, ovšem ta se platí od stránky.
Paní Plesná, ik (bez ověření) zde píše nesmysly.
Prohlášení nemá nic společného se vznikem SVJ. V okamžiku vzniku SVJ bylo prohlášení už dávno vloženo ve sbírce listin katastru.
Značka ik (bez ověření) se mýlí i v popisu činnosti katastrálního úřadu: je zbytečné abyste se snažila mávat lejstrem o tom že jste ve výboru. To je ouředníkovi na katastrálním úřadu úplně jedno. Nahlížet do listin může každá oasoba bez rozdílu.
Dále se ik (bez ověření) plete při popisu jak je možno do prohlášení nahlížet: nahlížení se děje výhradně pořizováním kopie listiny – ověřené či neověřené (ta je za 20 Kč za stránku). Jedině neoficiálně a z dobré vůle by úředník umožnil nakouknout do originálu, ale to by Vám bylo k ničemu. Někdy jsou ochotni pořídit kopii pouze části prohlášení (např. pokud vlastníka zajímá jen popis jeho jednotky).
SVJ musí mít k dispozici prohlášení kompletní, a je povinno je uložit do sbírky listin rejstříkového soudu.
Justitianus
Vysvětlete mě, i ostatním, proč by úředník nepořídil kopii, vyžádá-li si je oprávněná osoba. A jinak nevím kde jste vzal dvacku za stránku (ta byla naposled někdy před lety). Teď je nejmenší částka 50,0 Kč. Můžete se podívat (poslední aktualizace je 5/2020). https://www.cuzk.cz/…oplatku.aspx.
Milý ik (bez ověření), víte o věci velké prd. Nesnažte se zbytečně diskutovat.
Kopie stojí 20 Kč za stránku, jak jsem už napsal. Viz https://www.cuzk.cz/…tinne-p.aspx
Zmatek v hlavě máte i ohledně „oprávněné osoby“. Když nerozumíte českému textu, nechte si to od někoho vysvětlit. Nikdy jsem nikde nenapsal, že úředník by snad mohl odmítnout žádost o pořízení kopie. Oprávněnou osobou je totiž každá osoba, protože sbírka listin katastru je veřejná.
Vy jste nesmyslně a nepravdivě tvrdil, že prý by tazatelka měla napřed shánět potvrzení o členství ve výboru. Byla to absurdní a nesmyslná „rada“. Na to bude úředník zvysoka kašlat. Na členy výborů se nevztahuje žádná sleva. Zaplatí 20 Kč za stránku, jako kdokoliv jiný kdo nemá výjimku.
Justitianus
to jsem čekala. že to neví vlastníci je s podivem, ale že to neví předsedkyně :-( jste si jistá, že máte schopnosti vykonávat funkci předsedkyně? já teda ne :-( prohlášení je první dokument, který si má přečíst budoucí i současný vlastník, výbor by ho měl znát skoro zpaměti.
sklepní kóji asi nemůže nikdo koupit, pokud to není samostatná místnost zapsaná tak na katastru nebo přímo součástí bytu. to je první věc. a dál je na vás nastudovat si alespoň to minimum o svj.
O mých schopnostech se tu nebavíme. Jak jsem psala na začátku, jsem předsedou teprve krátce a za tu dobu se v domě změnilo hodně. Než jsem to „břímě“ vzala na sebe, nedělo se tu vůbec nic. A chybějící revize byly to nejmenší!
Já sice nejsem vlastníkem (tím je můj manžel), ale ani on nemá žádné Prohlášení vlastníka. Předpokládám, že v našem domě takové prohlášení nemá nikdo.
Takže zpět k tématu – pokud ho vlastník má a píše se tam o vymezení konkrétního sklepního prostoru vázaného k bytu, má Výbor právo chtít po něm vyklizení? Co když takové prohlášení nemá?
že nejste vlastník vím, koukla jsem do katastru. ve stanovách máte, že ve výboru mohou být i „cizí“, takže to je jedno. budova nemá vymezeny žádné sklepy. prohlášení je uloženo na katastru a má je mít výbor, stejně jako projektovou dokumentaci domu a další důležité „papíry“. o vaší neschopnosti je třeba se bavit, protože nemáte ty nejzákladnější vědomosti o fungování svj a přitom jste na sebe vzala „břímě“ spravovat majetek ostatních v mnohamilionových hodnotách. a nesete za to osobní zodpovědnost. prostě rozhodujete o majetku všech vlastníků, a ve vašem případě vůbec ne o svém. proč, když tomu vůbec, ale vůbec nerozumíte???
Dobrý den,
Prohlášení vlastníka je právě tím dokumentem ve kterém je uvedeno , která která kóje náleží ke které bytové jednotce. Je potřeba si ho obstarat, tam uvedené informace jsou autoritativní. Z nich je třeba z nich vycházet a jakmile to bude postaveno najisto, vaši situaci řeší zákon – NOZ § 1183:
(1) Vlastník jednotky se zdrží všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto; jsou-li prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, umožní do nich přístup, pokud k tomu byl předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu. To platí i pro umístění, údržbu a kontrolu zařízení pro měření spotřeby vody, plynu, tepla a jiných energií.
Tenhle zákon jsem už studovala. Určitě se podle něj potom zařídíme, až budu mít to prohlášení v ruce.
Zjistím na úřadě! Teď jsem volala se Správou našeho domu a řekli mi, že nás jako dům převzali už jako „odkoupený“ od města, tudíž to prohlášení u sebe nemají, ale měli by ho vydat na městském úřadě.
My jsme byt kupovali od vlastníka, tudíž jsme v životě žádné takové prohlášení neviděli. Ale jsem poučena a budu ho chtít vidět a mít ho u sebe. :)
Zákonná povinnost
Vložil Dagmar Plesná, 2. Prosinec 2020 – 14:24
Tenhle zákon jsem už studovala. Určitě se podle něj potom zařídíme, až budu mít to prohlášení v ruce.
- – – – – – – – – – – – – – –
Prohlášení vlastníka nemám.
Vložil Dagmar Plesná, 2. Prosinec 2020 – 14:08
Já sice nejsem vlastníkem (tím je můj manžel), ale ani on nemá žádné Prohlášení vlastníka. Předpokládám, že v našem domě takové prohlášení nemá nikdo.
- – – – – – – – – – – – – – – –
Paní Plesná, upřímně řečeno, zákon jste asi studovala povrchně. Jinak by vás měl paragraf o Prohlášení, a že obsahuje popis popisy bytů a společných částí, zarazit. O prohlášení by se měl zajímat každý vlastník, nejenom statutár. Pokud jde o jeho dostupnost, tak i nám se stalo, že Prohlášení zpracovala Městské část (pochopitelně jako původní vlastník domu dle zákona) a nechtěla ho vydat s odůvodněním že je jejím majetkem.
Prohlášení si vyžádejte na katastru a nechte si zkopírovat jen stránky, které potřebujete (20,– Kč za stránku cash).
Pokud jde o váš byt, tak popis společných částí a částí bytu byste měla mít v kupní smlouvě, když píšete, že jste ho koupila od původního vlastníka.
- – – – – – – – – – – – – – –
Pokud jde o zpřístupnění kójí které jsou údajně součástí bytu
„§ 1183 (1) … jsou-li (změny, úpravy…) prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, umožní do nich přístup, pokud k tomu byl předem vyzván OSOBOU ODPOVĚDNOU ZA SPRÁVU DOMU“.
Ještě si dovolím poznámku, že SNAD VÍTE KDO JE „osoba odpovědná za správu domu“.
Jsme pod Správou bytového a nebytového fondu, jak jsem zde již několikrát zmínila – ti jsou zplnomocnění ke správě našeho domu. Žel mi zatím moc nepomohli … Já za to předsednictví nedostávám ani Kč, ale obstarávám a zařizuji, co je třeba, protože bez toho by dům brzy lehl popelem a to doslova.
Paní Plesná, pokud jde o mne, poslední snaha vám poradit dle mých znalostí, času a možností. Radí vám zde několik uživatelů webu a dohromady na tom strávili už spoustu času. Já jsem tušil, že po „studiu“ NOZ nevíte nic nebo skoro nic. A ani není důležité, zda jste statutár nebo „jen“ vlastník.
§ 1190 OSOBOU ODPOVĚDNOU ZA SPRÁVU DOMU JE SPOLEČENSTVÍ. NEVZNIKLO-LI, JE OSOBOU ZODPOVĚDNOU ZA SPRÁVU DOMU SPRÁVCE.
A pokud to nejste schopna pochopit po „studiu“, přečtěte si toto:
www.panelplus.cz/…-spravu-domu
cituji
„specifickou právnickou osobou je společenství vlastníků, které je osobou odpovědnou za správu domu a pozemku tam, kde je dům rozdělen na jednotky – … zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník ve znění pozdějších předpisů“.
„společenství vlastníků je specifickou právnickou osobou, založenou za účelem zajišťování správy domu a pozemku (§ 1194 OZ). … a nevzniklo-li, je za správu domu odpovědný správce. Pozor, neplést s osobou pověřenou zajištěním některých činností správy domu a pozemku (tzv. operativním správcem) ve smyslu § 1208 OZ“
„… třeba od obou popsaných osob správců odlišit ještě osobu, která byla pověřena zajištěním některých činností správy domu a pozemku. Taková osoba bývá označována jako „operativní správce“. Velmi často však bude označována jako „správce domu“ nebo „správní firma“. A opět jí může být fyzická či právnická osoba“
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Zbytečné mudrování
Vložil Dagmar Plesná, 3. Prosinec 2020 – 18:20
řeší se hlavně moje nekompetence a nezpůsobilost. V budoucnu budu hodně rozmýšlet, zda sem nějaký příspěvek ještě vůbec vložím.
Zbytečné mudrování 1
Vložil funkcionářka (bez ověření), 3. Prosinec 2020 – 18:29
… vezme funkci, na kterou nemá potřebné znalosti a ještě se cítí uražená, když ji tady někdo pomáhá orientovat se v problematice SVJ
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Bůh opatruj společenství, kde vy jste statutár, t.j. osoba pověřená zvolením členy SVJ (to je osobou zodpovědnou za správu domu) k tomu abyste je všechny, t.j SVJ (osobu zodpovědnou za správu domu) zastupovala navenek.
„V zásadě se dá konstatovat, že řádný hospodář jedná ve věcech právnické osoby odpovědně a svědomitě a pečuje tak o svěřený majetek, jako kdyby šlo o jeho vlastní majetek. Současně se samozřejmě nepřepokládá, že by řádným hospodářem mohl být jen ten, kdo disponuje všemi potřebnými znalostmi. Důležité je, aby byl schopen rozpoznat případně hrozící škodu a této škodě předcházet.“
To jsem si oddechla. Díky! :)
"Důležité je, aby byl schopen rozpoznat případně hrozící škodu a této škodě předcházet.“
Pokud předsedkyně výboru SVJ, neví ještě před přijetím funkce ve výboru SVJ, co je to Prohlášení vlastníka, tak to je už fakt síla.
Poslední komentáře