Povinnost nahlásit číslo bankovního konta vlastníka.
Dobrý den.Jsme SVJ s dvaceti byty.Náš správce který nám dělá účetnictví po nás chce abychom náhlásili čísla svého účtu.Udajně k vůli tomu aby v případě vrácení přeplatku nám tyto peníze zaslal přímo na účet.Má na to společnost která nám byty spravuje vůbec právo?Děkuji.
Má nějaká společnost právo chtít vaše čislo účtu? Nemá. Vy ovšem taky nemáte právo dostávat přeplatky v hotovosti. Pokud se domíváte, že takové právo máte, tak sdělte z čeho uvedené vyplývá. Pokud se domníváte, že to vyplývá z toho, že vy tak chcete, tak se mýlíte. Raději byste se měla zajímat o to, proč vůbec nějaký správce, který pro vás dělá účetnictví má právo přístupu k vašemu účtu, k vaším penízkům. To by vás mělo zajímat především.
Dobrý den, Zdeno. Číslo vašeho bankovního účtu nahlásit samozřejmě nemusíte. Netuším z jakého důvodu se ale obáváte číslo nahlásit. Pokud z účtu platíte zálohy, vaše číslo účtu se beztak zobrazuje na výpisu z účtu a správce jej má k dispozici. Jen se samotným číslem účtu toho nikdo moc nezmůže a vy můžete zůstat naprosto v klidu. Správce má jen zájem o jednodušší způsob vyplacení přeplatků a v dnešní době se přeci není čemu divit. Předpokládám, že v zaměstnání číslo účtu nahlásíte bez obav a zde pochybujete. Nevidím jediný důvod proč pochybovat.
Dotaz zněl: Má na to společnost která nám byty spravuje vůbec právo?Děkuji. Tak se vyprdněte na bezpečnost a j.
Společnost, která spravuje byty má právo na cokoliv. To však rozhodně neznamená, že je druhá strana povinna vyhovět. Každý však musí zvážit, co získá nebo ztratí odmítnutím takové žádosti. Podle mne nezíská nic a co ztratí si musí každý zvážit sám podle podmínek, jak jsou ve kterém SVJ nastaveny.
Jirka
Zdena napsala: „Náš správce který nám dělá účetnictví po nás chce abychom náhlásili čísla svého účtu. Má na to společnost která nám byty spravuje vůbec právo?“
Paní Zdeno, smluvní správce nemá právo na sdělení čísla Vašeho účtu. Ostatně žádný celostátně platný předpis nenařizuje občanovi, aby měl zřízen bankovní účet.
Podle ustanovení § 567 odst. 1 ObčZ platí:
„Dluh se plní na místě určeném dohodou
účastníků. Není-li místo plnění takto určeno, je jím
bydliště nebo sídlo dlužníka.“
Dlužníkem v případě přeplatků samozřejmě je SVJ, nikoliv smluvní správce. Sídlem dlužníka tedy je váš dům. Tvrzení některých neználků, že Vás čeká kvůli přeplatkům cesta do vzdáleného města do kanceláře správce, nemá žádný reálný základ.
Zjistěte si, zda je vracení přeplatků upraveno ve vašich stanovách. Pokud je v nich určeno, že přeplatky se vyplácejí pouze převodem na bankovní účet, nemáte sice povinnost nahlásit číslo Vašeho účtu, ale připravte se na to, že své peníze hooooodně dlouho neuvidíte.
lake
Vážená paní Zdeno, domnívám se, že zde není na místě otázka zda má Váš správce na to právo či ne. Číslo BÚ mu umožní bezproblémově vrátit přeplatky z vyúčtování služeb – nic více nic méně. Je to pohodlné pro obě strany a samozřejmě i průkazné a bezpečné. Jestliže nemáte BÚ můžete přeci zvolit i jinou formu vrácení přeplatku např. požádat o převedení přeplatku na úhradu zálohových plateb v následujícím období. Tím odpadne nepříjemný výběr hotovosti a jeho výplata Vám jako příjemci. Správce většinou nemůže z BÚ SVJ vybírat peníze, to musí někdo z výboru (záleží jak jsou nastavena pravidla) a určitě členové výboru u Vás pracují i v jiném zaměstnání, a abych pravdu řekla vidím je jak s nadšením „chodí večer po domě a roznáší peníze z vyúčtování“. Jak jsou nadšeni z toho, že mají u sebe peníze, které nejsou jejich a mají do doby než je předají nést za ně odpovědnost.
Když jste se rozhodl číslo nedat, tak jim ho nedávejte a pokud byste měl přeplatek, můžete rovnou sdělit, že o něj nestojíte.
Jirka
Pro Zdena – a proč byste ho nemohl poskytnout? např. výplata mzdy je dle ZP možná hotovostně na pracovišti a v pracovní době a za posledních 15 let jsem se nesetkal s tínm, že to někdo chce – jde to vše bezhotovostně na účet. Další rady rádoby „odborníků“ – z účtu Vám nemůže nidko svévolně (kromě zákonných výjemek – e.g. exekutor..) něco brát – pokud nemáte souhlas s inkasem a i to se dá zalimitovat! A další „odborník“ radí – hotovostně přes pokladnu? a přes jakou – u správce? a v jiném městě? nebo u dobrovolného pokladníka z výboru? (který má u nás v pokladně asi tři čtyři tisíce na výdaje)? To je přece k smíchu a nemohl to myslet vážně! – když si představím kolik tisíc (desítek možná stovek tisíc Kč) by muselo porjít pokladnou hotovostně. v našem BD je přes padesát BJ, u některých činil nedoplatek i přes šest sedm tisíc. A kdo dělal něco s hotovostním výběrem a zabezpečením peněz, ví, že to je velice problematické. je to zcela mimo realitu – hotovostně. nehledě na „poplatky“ za hotovsotní služby. Zdeno, já v požadavku Vašeho správce nevidím žádný problém. Tm
Domnívám se že společnosti jde o jednu jedinou věc.V případě když nebudete chtít něco zaplatit,tak vám jednoduše peníze strhnou sami.Doporučuji v žádném případě číslo účtu společnosti neposkytovat.
Chtít může, ale vy nemusíte přistoupit. Nám pošlou dopis a
vyplácí/přijímá pokladna. A při nedoplatku strhnou? A odůvodnili vám
to aspoň nějakou normou? Ptejte se jich podle čeho.
Vážení mínusovači, u vás si to dělejte jak chcete, u nás to pro obec
dělá správce. Ten pro nás dělá účetnictví. Jak si zajistí přísun
peněz do kanclu je jeho problém!
Odpovězte si:Je povinnost sdělit účet?? To zajímá tazatelku.
Pane „svjmt“, dávám vám za pravdu.Ty předešlé poznámky jsou zde zcela zbytečné. V zásadě jde tazateli o to, zda-li musí předložit č.účtu. Já rovněž říkám že nemusí.Vyúčtování přeplatků se dá vyzvednout osobně u správce či lze předat prostřednictvím člověka z výboru, kterému správce peníze svěří.To je celý problém. Je zde patrné, že dost lidí asi nezná problémy s neoprávněným výběrem financí na základě předložených čísel účtů.Nechci a ani nemám zájem zde předkládat případy, kdy a kde se co stalo.Nechci tvrdit, že by toto mělo potkat lidi ze strany jejich správce. Jinak řečeno, čert nikdy nespí. Tedy opakuji,účet nemusí nikdo předkládat. Benda M.
Pane Bendo, Píšete,…Je zde patrné, že dost lidí asi nezná problémy s neoprávněným výběrem financí na základě předložených čísel účtů.Nechci a ani nemám zájem zde předkládat případy, kdy a kde se co stalo…Přeci jen by bylo lepší abyste popsal alespoň jeden případ, jak někdo neoprávněně vybral peníze na základě pouhé znalosti čísla účtu. Jinak Vám nikdo neuvěří. Jistě platíte elektřinu, plyn, vodu a řadu dalších plateb. Pokládáte si otázku, proč Vám tyto firmy bez obav sdělí číslo účtu? Proto, že to, co tvrdíte je holý nesmysl.
Pan svjmt by si měl uvědomit, že řada SVJ si provádí správu sama. Těko nutit někoho z výboru, aby měl hmotnou zodpovědnost za hotové peníze a přijímal nebo vyplácel hotové platby. Nakládání s hotovostí je drahé a rizikové. Bezhotovostní platební styk je nesrovnatelně bezpečnější.
Jirka
Když někdo chce a někdo nechce, tak bude či nebude mít starosti.Tolik stručně. A jinak k možnosti zneužití čísla úvěru.Jestli nesleduješ TV zprávy, tak to je tvoje chyba.Proč si mslíš, že dnes se již lidé zdráhají uvádět svá čísla účtů jenom proto, aby jim nikdo nemohl hospodařit ke svému zisku.Jinak každému co jeho jest.Komu není dáno z hůry, v apatice nekoupí. Takže nevím, proč bych zde měl někoho přesvědčovat, navíc o banalitě.
Vy jsge velice chytří – máte pravdu NEMUSÍ SDĚLIT! A tím bychom mohli skončit. Ovšem jste zcela mimo realitu, ale to vy asi víte. U sprácvce si vyzvedne jaké peníze (správce je z jiného města asi 30 km :-) – dnešní správa se dá dělat elektronicky odkudkoliv) – a kde vezme správce peníze, když nemůže manipulovat s penězi SVJ. a členové výboru jsou normálně pracující..... Paní Zdena – jak Vám to napsal někdo nahoře – nedávejte žádné číslo účtu a… máte problém vy. P.S.: Nepleťte sem obec :-) Tm
Poslední komentáře