Povinné brigády SVJ a jejich vymahatelnost

Vložil člen SVJ (bez ověření), 18. Srpen 2014 - 10:39 ::

Dobrý den,

mám dotaz ohledně brigád:

Je možné z pozice statutárního orgánu SVJ určovat množství a termíny brigád na opravu a údržbu domu (společné prostory, fasáda, nosné konstrukce, zahrada atp.)? Je dále možné tyto brigády vymáhat (i pod peněžní sankcí) a hodnotit ty, kteří se neúčastní?

Předem děkuji za odpovědi a rady.

člen SVJ

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil člen SVJ (bez ověření), 18. Srpen 2014 - 10:45

    Ještě se trošku rozepíšu (úvodní příspěvek to neumožňuje):

    V našem domě panuje už delší dobu velice napjatá atmosféra. Jedná se o starý dům, původně německá vila, s 5BJ (SVJ od 7/2012), jehož technický stav je dost špatný. Se současným pověřeným vlastníkem se nám ale nedaří komunikovat – je to tak špatné, že padají první žaloby a trestní oznámení především kvůli nevyjasněným záležitostem z dob, kdy jsme byt my a ani současný PV nevlastnili.

    Současný PV se rozhodl, že bude pořádat brigády SVJ a to vždy v sobotu jednou za 14 dní (!!!). Brigád se ale účastní pouze on s dalším vlastníkem, se kterým jsou „zadobře“. Nás ostatní, kteří jsme s ním ve sporu (hlavně proto s ním odmítáme spolupracovat na brigádách SVJ) pak napůl veřejně „kádruje“ na nástěnce SVJ v chodbě domu, která je plná grafů účasti na brigádách a podobných nesmyslů.

    Mám k tomu pár dotazů:

    • Má PV pro své počínání nějakou oporu v zákoně? Standardně hradíme příspěvek do fondu oprav SVJ a také veškeré zálohy vždy včas. Také platíme příspěvek na úklid společných prostor, který vykonává jeden ze sousedů. Tím by měla být splněna naše zákonná povinnost udržovat nemovitost. Samozřejmě se nebráníme ani případnému zvýšení příspěvků, bylo-li by to třeba. Brigádám se principiálně nebráníme také, ale ne 2× měsíčně a pak také nedokážeme spolupracovat s člověkem, který nás žaluje a podává na nás stížnosti, kde jen může.
    • Lze se nějak bránit proti tomu jejich „kádrování“? Každá návštěva v domě se u nástěnky zastaví a čte si, jací jsme my lemplové, že „nemakáme“ a jací jsou oni hrdinové. Kdybych byl imobilní důchodce, tak mě budou taky kádrovat, že nelezu po lešení a neházím do míchačky?

    S opravami domu je spojené také to, že pánové je dělají zcela nelogicky a já s jejich postupem nesouhlasím (jsem stavař). Místo toho, aby se odizolovaly základy a opravila střecha (což je opravu třeba), tak se otlouká a nahazuje fasáda. Na opravy se pak také používá materiál a nářadí, které pánové obstarávají mnohdy pochybným způsobem dle společenské praxe aplikované za minulého režimu. S tímto samozřejmě také nesouhlasím a odmítám se na tom podílet.

    Dále mám 2 OT dotazy ohledně statutára SVJ:

    • Je funkce „pověřený vlastník“ ještě stále platná i po 1.1.2014, když ji NOZ už nezná a nedefinuje? Stanovy SVJ do souladu s NOZ ještě změněné nemáme.
    • Má PV právo podávat žaloby na ostatní vlastníky BJ, pokud k tomu nemá podporu alespoň 50% z nich? Jedná se o žalování dluhů za zálohy a do fondu oprav a dále vyklizení společných prostor? V prvním případě bych souhlasil a podpořil – dluhy jsou prokazatelné a je povinností orgánu SVJ je vymáhat. V tom druhém ale nesouhlasím – definice společných prostor je vágní a nejednoznačná. Navíc si PV s kumpánem většinu společných prostor usurpují sami pro sebe a na skladování pochybně získaného stavebního materiálu.
    • Současného PV jsme odvolali na schůzi SVJ v 1/2014 a ustanovili výbor SVJ, kde současný PV je nově předsedou výboru, já pak člen výboru, abych měl nějakou kontrolu. Toto ale PV nenechal změnit v rejstříku a nadále vystupuje jako PV. Mě (ani ostatní vlastníky BJ) o ničem, co činí, neinformuje, a bez podpory většiny vlastníků podniká kroky jménem SVJ proti ostatním vlastníkům BJ. Lze se nějak bránit?

    Předem děkuji za odpovědi a rady. člen SVJ

    Vložil lake, 18. Srpen 2014 - 11:45
    89/2012 Sb. § 1136
    Spoluvlastník, který vynaložil na společnou věc náklad v zájmu ostatních spoluvlastníků bez jejich vyrozumění a souhlasu, může požadovat
    a) poměrnou část náhrady v rozsahu zhodnocení věci, jednalo-li se o náklad, který byl spoluvlastníkům ku prospěchu,
    b) náhradu nutných nákladů, jednalo-li se o náklad, který bylo třeba vynaložit na záchranu věci.

    Obdobně se bude postupovat, pokud spoluvlastník zhodnotil nebo opravil společnou věc vlastním pracovním úsilím (účastnil se „brigády“).

    lake

    Vložil člen SVJ (bez ověření), 18. Srpen 2014 - 11:58

    Citaci rozumím tak, že pánové si mohou v domě dělat, co chtějí, a bez souhlasu kohokoliv jiného, a následně pak požadovat po ostatních vlastnících BJ, aby jim za to platili. Nebo se pletu?

    Kdo pak určuje výši takové náhrady? V elaborátech pana PV se objevuje honorace „přínosu na opravách společných částí budovy“ jako 300Kč/hod – toto považuji za totální nesmysl a to obzvlášť, když pánové standardně vykonávají dělnické profese.

    Principiálně ani nemám problém s tím, abychom je za práci honorovali ze společných prostředků SVJ, ale proč by oni měli kádrovat nás? Co je tady naší povinností?

    Můžete se prosím rozepsat i k dalším mým dotazům?

    Děkuji.

    Vložil Jar (bez ověření), 18. Srpen 2014 - 15:33

    Pane, nechte je být, ať buzerují, myslím, že to, co Vám píše Lake si přečtěte znovu a nehledejte v tom žádnou složitost. Já bych to chápala tak, že buď „zachraňují“, aby dům nespadl, pak by měli prokázat havarijní stav, nebo prostě dělají něco na domě bez souhlasu ostatních a měli by zase oni prokazovat náklady, přiměřené. Když jim nikdo za jejich „brigády“ nic nedá, třeba je to přejde, co myslíte? Na nástěnky se můžete vykašlat a nemusíte je číst, nebo snad máte takovou povinnost ve Stanovách?

    Rozhodně bych jim asi nechtěla posílat peníze do tzv. FO, tedy neurčité prostředky na správu domu, na neznámý účel. To asi bohužel už děláte a Lake by Vám vysvětlil, že když jste s tím jednou začal, není Vám pomoci. Zkuste zjistit, jak s nimi nakládají. Pokud je užívají k účelu, na které nejsou vybírány, tak se braňte. i dlouhodobou zálohu jsou Vám povinni vyúčtovat, to si z ní berou 300/na hod. za svoje brigádničení? Tak jim ji neposílejte, ať se domáhají soudně. Třeba se soudce zeptá, na základě čeho „brigádničí“ a nutí k tomu zbytek lidí.

    Jar

    Vložil lake, 18. Srpen 2014 - 13:13

    Pokud citaci ze zákona rozumíte tak, jak píšete, pak Vám nemohu pomoci. Přečtěte si to znovu ještě několikrát.

    Výše finančního ocenění v Kč/hod je otázka dohody – nebo soudního sporu.

    Co je Vaší povinností se dočtete v zákonu, v prohlášení vlastníka budovy a ve stanovách SVJ.

    lake

    Vložil člen SVJ (bez ověření), 18. Srpen 2014 - 14:23

    Bohužel jsem „jen“ technik, takže právní formulace nedokážu přesně rozklíčovat. Nicméně mi nepřijde jako úplně normální, aby 2 spoluvlastníci, kteří nemají hlasovací většinu, si v domě dělali co se jim zlíbí a svévolně nakládali se společnými prostředky SVJ na opravy, které shromáždění SVJ neodhlasovalo.

    Teď zkouším pročíst ustanovení NOZ, která se spoluvlastnictví týkají, ale o brigádách tam nikde nic nevidím. Pouze o správě a příspěvku na správu domu a pozemku (laicky „fond oprav“).

    Dále jsem samozřejmě četl stanovy (zde se o brigádách nic nepíše), prohlášení vlastníka – v našem případě Smlouva o výstavbě (ani zde se nic nepíše). Tedy snaha PV o ustavení povinných brigád oporu v zákoně ani dokumentech SVJ nemá a stejně jako následné veřejné dehonestování vlastníků, kteří se brigád neúčastní.

    Předpokládám, že jsou-li stanovy popř. prohlášení vlastníka v rozporu se zákonem, tak platí výklad dle zákona a ne dle stanov.

    Vložil Jar (bez ověření), 18. Srpen 2014 - 15:36

    Tak vidíte sám, že se nemáte nervovat. Jsou to drzí blbci a tak je třeba s nimi nakládat. Když Vás bude víc a nedáte jim svoje peníze, tak je to přejde.

    Vložil člen SVJ (bez ověření), 18. Srpen 2014 - 11:46

    Na Vás jsem sázel, že mi dáte nějakou rozumnou radu.

    Nemám zdaleka pročtené všechny diskuse a proto nevím, že FO jako terminus technicus neexistuje. Pokud se to jmenuje jinak, tak prosím (klidně mě opravte), na podstatě dotazu to ale nic nemění.

    Je účast na brigádách vymahatelná?

    Vložil svjvmt, 19. Srpen 2014 - 17:23

    Víte, problém je v tom, že si nenačtete co s SVJ souvisí, od Prohlášení, Stanov atd. abyste byl v obraze.

    Vložil honzad8, 19. Srpen 2014 - 12:19

    Podle mě:

    nucené práce skončily ve středověku :-). Nařídit vám to nemůže.

    Může Vám dát k úhradě nějaké náklady (ad od pana lake), je třeba se domluvit a vyargumentovat si jejich výši, případně ať si to berou z fo. Ale chcete nahlížet do dokumentů co si tam dávají. Když se Vám nebude něco zdát, tak rozporovat.

    Pokud byla schůze a nebylo podáno do rejstříku – podejte sám. Pokud koná v nesouladu s výborem = upozorněte, že nejedná v souhlasu s výborem. Technicky bystye měl mít právo dát k soudu reklamaci vyúčtování, kde Vám tyto položky dá k úhradě a Vy s nimi nebudete souhlasit (pozor na termíny vyúčtování). Máte právo nahlížet do dokumentů a i si toto právo vynitut (NOZ).

    Oddělil bych minulé spory od současných a diskutoval o domě – kdo udělá izolaci a střechu.

    Pokusil bych se dohodnout. Případně si můžete svolat sám svolat shromáždění.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".