Pověřený vlastník
Pověřený vlastník se volí na dva roky.Poslední záznam ve sbírce listin je v roce 2004. Kdo je tedy v současné době pověřený vlastník a může původní pověřený vlastník za Společenství vlastníků vystupovat? Děkuji.
Na Vaši otázku neumím jednoznačně odpovědět.
Zápis do rejstříku je pouze evidenční, zápisem do rejstříku nevzniká funkce. Funkce vzniká volbou na shromáždění.
Pokud není nový záznam ve sbírce listin, může to znamenat:
- pověřenému vlastníkovi skončilo funkční období
- byl zvolený stejný pověřený vlastník nebo jiný pověřený vlastník či byl zvolen výbor a nebylo to sděleno rejstříku. Což sice není v pořádku, ale neznamená to, že volba statutárního orgánu je neplatná a že statutární orgán neexistuje.
P.S. Prosím podepisujte příspěvky libovolným nickem. Děkuji.
Hezký den!
Pavel
A kolikrát po sobě může být volen pověřený vlastník-jedna a tatáž osoba? Je potřeba nadpoloviční většina,nebo jak?
Pane Honzo R.,
nemáte pravdu s tvrzením: „První příspěvek nelze poslat jinak než anonymně.“
Pokud jste řádně registrován, je i první příspěvek adresný.
Matějka
Funkční období pověřeného vlastníka nepochybně skončilo. Pověřeným vlastníkem není v současné době nikdo, vaše společenství nemá statutární orgán.
Bývalý PV samozřejmě nemůže za společenství vystupovat navenek ani uzavírat smlouvy. Takové kroky lze z jeho strany označit za podvod, neboť ví, že statutárním orgánem již více let není. Obchodní zákoník však chrání další osoby, které konaly v dobré víře na základě záznamů v rejstříku.
Podle §9 odst. 9 nejsou-li orgány společenství zvoleny, plní funkci orgánů společenství vlastník, jehož spoluvlastnický podíl na společných částech domu činí nejméně jednu polovinu, jinak vlastníci jednotek, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzniku.
Hlavním úkolem těchto osob by nyní mělo být svolat shromáždění k volbě statutárního orgánu. Ostatně svolat shromáždění mohou právoplatně i vlastníci, jejichž podíl na společných částech domu tvoří alespoň jednu čtvrtinu.
lake
„Ostatně svolat shromáždění mohou právoplatně i vlastníci, jejichž podíl na společných částech domu tvoří alespoň jednu čtvrtinu.“
To nemohou. Viz. ZoVB.
Honza R.
ZoVB se velmi špatně vykládá. Nicméně na § 11/1 je jednotný názor. Ten kdo má alespoň 25 % hlasů může svolat shromáždění. Viz např. Dvořák, str. 312.
Diskutabilní je, jaká má být hranice pro svolávání. Žádoucí je, aby toto % bylo v novém ZoVB sníženo, ale ne na tak nízkou míru, aby jednotlivý kverulant měl pravomoc neustále svolávat shromáždění. Např. v Ontariu je tato hranice 15% (§ 19/1 ConAct).
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře