používání prádelny - příjem
Dobrý den, SVJ má prádelnu, kterou využívají pouze někteří členové SVJ. Jedná se mi o příjem za používání prádelny, kteří tito členové platí. Zdali se jedná o příjem SVJ, nebo mají povinost zdanit všichni členové SVJ.Děkuji Petra
Dobrý den, máme obdobný problém - pronájem střechy pro retlanslační stanici mobilní sítě.
Na http://jemnicka887.sweb.cz/images/F_zprav.htm (odstavec 6. Příjmy z nájemného) je problém resp. jeho řešení popsán naprosto jasně, nicméně v našem SVJ je velké množství vlastníků, kteří nepodávají vlastní DPFO, ale činí tak za ně zaměstnavatelé, kteří se vyjádřili ve smyslu, že "pokud je třeba tuto položku zahrnout do příjmu osoby, musí tak každý učinit sám v rámci vlastního DPFO" - jinými slovy dali od toho ruce pryč.
Chtěl bych se zeptat, jestli existuje nějaká možnost jak tuto daňovou povinost přenést z jednotlivých vlastníků (FO) na SVJ (PO) a příjem tak zdanit souhrnně za všechny?
Díky za jakoukoliv smysluplnou odpověď.
L.M.
Obávám se, že smysluplnou odpověď nedostanete. Zdańování příjmů SVJ je příliš tenký led a zatím nevím o nikom, kdo v tom má jasno. Na MF tedy v žádném případě jasno nemají viz. http://klaiex.webnode.cz/…rijmu-v-svj/ a následující příspěvky.
Nemají v tom jasno ani právníci, protože se nemohou dohodnout, co je příjmem SVJ. Stačí si prohlédnout návrhy nového ZoVB od roku 2004. Někteří autoři návrhů ZoVB byli schopni prohlásit za příjem SVJ i zálohově poskytnuté příspěvky na správu a světe div se, v jednom návrhu byly příjmem SVJ i zálohy na služby.
Přenášení daňové povinnosti z fyzických osob na právnické není obecně možné. Ve skutečnosti se tak děje právě proto, že nikdo pořádně neví, co je příjmem SVJ.
Pro rychlou orientaci zkuste hledat odpověď ve Sdělení MF čj. 281/55 462/2002. Pro účely účetnictví je toto Sdělení neplatné, ale pro daňové účely je až na malé výjimky použitelné.
Příjmy z pronájmu společných částí domu jsou vždy příjmem vlastníků jednotek.
Příjmy z použití prádelny se dají řešit ne jako příjmy, ale jako snížení nákladů na vodu a elektřinu, které by normálně hradili všichni vlastníci jednotek. To je jen názor účetní poradkyně. Pro jistotu si počkejte na názory daňových poradců.
N. Klainová
K příjmům SVJ bych chtěla dodat, že autoři návrhu ZoVB jaksi nerozlišují mezi příjmy a výnosy. To je pro účely zdaňování a pro potřeby účetnictví nepřijatelné, ale jim je to úplně jedno. Asi proto ten nový zákon hned tak neuvidíme.
Zato 10. března se můžeme těšit na to, co zbude ze sněmovního tisku 843 po třetím čtení. O zdaňování tam sice není zmínka, ale některé posuny k lepšímu se tam dají vysledovat.
N. Klainová
Čtu si na tomto portálu a zírám. Jenom proto že bydlím ve vlastním bytě jsem sám sobě zaměstancem i zaměstavatelem. Když budu členom výboru a budu nezaměstnán (nemám povinnost pracovat!) moji spolučlenové mají povinnost za mě odvádět zdravot. pojištění z minimální mzdy, musím znát všechny zákony, vyhlášky a nařízení, musím zvládnout daňové zákony, občanský zákoník, o zákoně o vlastnictví bytů nemluvě, sám sobě i svým spoluvlastníkům musím být také právníkem.Dále musím být proškolený ohledně bezpečnosti práce a jiné bezpečnosti,pokud jsem členem výboru mám trestní odpovědnost, spoluvlastníci mě obviňují, že je obírám o peníze (jak k tomuto názoru dospěli netuším).K tomu všemu mám jenom základní vzdělání. Chybějící vchodové dveře a rozbitá okna neomezují moje vlastnické právo,nemám povinnost uklízet, a když ano, tak mě stejně k tomu nikdo nemůže donutit, protože jsme to neschválili na schůzi.Zbývající vlastníci bytů nemají šanci mě k čemukoliv „dokopat“ a to ani soudní cestou.
Tak tomto vlastnickému vztahu říkám český kocourkov.
Ještě doplním, jedná se o příjem za použití prádel.zařízení /mandl, pračka/, ne za pronájem prádelny. Petra
Petro,
Píšete sice, že "SVJ má prádelnu", ale nevěřím Vám, že by prádelna byla samostatnou jednotkou zapsanou v katastru jako majetek SVJ-právnické osoby. Pokud jde o vybavení prádelny, je možné, že vybavení je v majetku SVJ (jako důvod lze uvést možnost tvorby rezerv vztahujících se k tomuto majetku). Nejpravděpodobnější situace je ale ta, že vše je ve spoluvlastnictví vlastníků jednotek.
Pak vám nic nebrání stanovit si službu "použití prádelny" v souladu s § 9a odst. 2 ZoVB a odhlasovat na shromáždění způsob rozúčtování této služby (§ 11 odst. 4 ZoVB). Půjde o paušální náhradu spotřeby vody a náhradu spotřeby el. energie. Tento směr již naznačila paní Klainová ve svém příspěvku.
Služby se rozúčtují jednou ročně. Podkladem rozúčtování služby budou:
- dodavatelské faktury za vodu a el. energii,
- odborné posouzení jaká část společné spotřeby připadá na prádelnu,
- evidence využití prádelny během roku.
Toto řešení se obejde bez vzniku zdanitelných příjmů u kohokoliv.
lake
- dle právního předpisu 46/2002 FZ, bodu 6:
- "Nájemné za společné prostory … je vždy příjmem vlastníků jednotek.
- Tyto příjmy SVJ rozúčtuje podle objektivního kritéria (velikost spoluvlastnických podílů).
- Pro vlastníka jednotky je tento příjem příjmem z pronájmu ve smyslu § 9 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.
- Pokud shromáždění vlastníků přijme řešení, že tento příjem bude ponechán ve společenství např. jako finanční zdroj na opravy, pak na základě oznámení o výši příslušné částky příjmu vlastník jednotky zahrne tuto částku do svého daňového přiznání a ve společenství se celková částka přeúčtuje např. na účet dlouhodobé zálohy na opravy (podle schváleného statutu tohoto zdroje)."
- Ve výše uvedeném zákoně jsem se asi půl hodiny snažil vyznat, ale
nakonec jsem jako zdroje informací využil Pokyny k vyplnění přiznání
k DPFO, a časopis EKONOM č. 7, resp. jeho přílohu s výstižným názvem
„Jak na daně“. Pokud bude někdo lépe orientovaný v zákoně, může
níže doplnit odkazy na příslušné paragrafy:
- Daňové přiznání nemusí podat poplatník, který má
příjmy ze závisle činnosti a funkčních požitků podle §6 zákona pouze
od jednoho, nebo postupně více plátců daně. Podmínkou je, že poplatník
podepsal u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období
prohlášení k dani. Poplatník dále nemá jiné zdanitelné příjmy
vyšší než 6 tisíc korun za příslušný kalendářní rok.
→ Tím jsou v podstatě vyřešení všichni zaměstnanci, kteří nemají žádný další vlastní příjem, který by v součtu s podílem na zisku z pronájmu převyšoval oněch 6000,– Kč. - Daňové přiznání nemusí podat poplatník, jehož
roční příjmy zdanitelné daní z příjmu fyzických osob
nepřesáhly ve zdaňovacím období roku 2009 částku
15000 Kč.
→ Tím jsou v podstatě vyřešení všichni nezaměstnaní, důchodci, studenti, rodiče na rodičovské dovolené (a další sociální skupiny kterým živobytí obstarává stát), kteří nemají žádný další vlastní příjem, který by v součtu s podílem na zisku z pronájmu převyšoval 15000,– Kč. - Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), má povinnost podat přiznání k DPFO, a tento příjem uvést jako příjem z pronájmu dle §9 zákona (Příloha 2 přiznání k DPFO).
- Daňové přiznání nemusí podat poplatník, který má
příjmy ze závisle činnosti a funkčních požitků podle §6 zákona pouze
od jednoho, nebo postupně více plátců daně. Podmínkou je, že poplatník
podepsal u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období
prohlášení k dani. Poplatník dále nemá jiné zdanitelné příjmy
vyšší než 6 tisíc korun za příslušný kalendářní rok.
L.M.
Pane Machači, strávil jste hodně času zjišťováním, jak je to s příjmy z pronájmu. Docela zbytečně. Petra napsala, že nejde o příjem z pronájmu. Kdyby šlo, šlo by jednoznačně o příjmy vlastníků. To tu bylo napsáno už mnohokrát.
V dotazu jde o příjmy z používání mandlu a prádelny. To nechápu. Mandl a prádelna je ve společném vlastnictví všech a za používání by se snad platit nemělo. Normální je zaplatit za elektřinu a vodu a to je možné řešit jinak, než účtováním do výnosů a potom přemýšlením, jak to zdanit. Ale třeba má někdo jiný názor. Od toho se tu diskutuje.
N. Klainová
Paní Klainová, řešil jsem primárně vlastní problém – z tohoto
pohledu to rozhodně nebyl zbytečně strávený čas, protože odpovědi,
které jsem hledal, jsem (alespoň doufám) nalezl.
Nicméně co se týká dotazu zakladatele tohoto diskuzního vlákna, máte
pravdu, že není blíže specifikováno, jaké příjmy má tazatel na mysli.
Nicméně pokud je pronájem zařízení/místnosti zpoplatněn, jedná se
o příjem SVJ a tudíž dle výše zmíněného právního předpisu
o příjem každého vlastníka (konkrétně o příjem dle §10 zákona
o dani z příjmu), a tam pak zřejmě platí stejná pravidla. Druhá
možnost je, že dochází pouze k rozúčtování nákladů na provoz těchto
místností/zařízení na osoby, které toto zařízení použily, a pak se
rozhodně nejedná o příjem SVJ, a není tedy co danit.
Pane Machači, nebudete ze mne mít radost, ale Vaše vysvětlení musím trochu opravit.
Napsal jste:
…jedná se o příjem SVJ a tudíž dle výše zmíněného právního předpisu o příjem každého vlastníka (konkrétně o příjem dle §10.
V té větě děláte rovnítko (použitím slov „a tudíž“) mezi příjmem SVJ a příjmem každého vlastníka. To není dobře. Příjmy SVJ se zdaňují daní z příjmů právnických osob. Příjmy vlastníků zase daní z příjmů fyzických osob.
Další chybička se v té větě vloudila z přehlédnutí. Místo § 9 jste uvedl § 10.
N. Klainová
- (46/2002FZ, bod 6) U členů společenství – fyzických osob se uvedené příjmy zdaňují v závislosti na jejich charakteru jako příjmy z pronájmu nebo ostatní příjmy (§ 9 a § 10 zákona o daních z příjmů).
- (586/1992 Sb. §10 odst. 1) Ostatními příjmy, při kterých
dochází ke zvýšení majetku, pokud nejde o příjmy podle § 6 až 9, jsou
zejména
(a) příjmy z příležitostných činností nebo z příležitostného pronájmu movitých věcí, včetně příjmů ze zemědělské výroby, která není provozována podnikatelem (samostatně hospodařícím rolníkem),…
Podle mně je totiž úplně jedno, zda se jedná o pronájem místnosti, nebo věci, nebo příležitostnou činnost SVJ – vždy to bude příjem. Třeba by se pro tento příjem našla lepší „škatulka“ než jsou příjmy z pronájmu, a pak by do hry mohla vstoupit DPPO, a třeba by takovéhle příjmy šly zakamuflovat úplně, aby nevypadaly jako příjmy SVJ – tvorba fondu oprav (notabene když na to neexistuje smlouva a neexistuje druhá strana, která by to někde uvedla jako výdaj). Ale to by měl asi nejlépe vědět Správce, jak si s tím poradit. Takhle mi to kvůli pár korunám ročně připadne příliš komplikované.
<a href =„http://www.pravnipredpisy.cz/predpisy/FZ/046002/FZ_046002_------_.php“>http://www.pravnipredpisy.cz/predpisy/FZ/046002/FZ_046002_------_.php
Poslední komentáře