Potvrzení o "bezdlužnosti" ČMSS

Vložil Zdenek 22, 14. Listopad 2014 - 8:43 ::

Obrátil se na mě jeden z vlastníků, který prodává jednotku, s potvrzením o bezdlužnosti pro nabyvatele, po kterém to chce ČMSS v souvislosti s poskytnutím ú­věru.

http://uloz.to/…otvrzeni-pdf

Tak mám na výběr. Buďto dokument potvrdit (navíc si toto potvrzení v ČMSS rozšířili o „dluhy vůči SVJ z jiných právních důvodů“) a tím tuto hloupost legalizovat, nebo dělat prodávajícímu problémy.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil PELE (bez ověření), 2. Prosinec 2014 - 16:02

    Ptal jsem se znamého v ČMSS a toto potvrzení v originále vyžaduje ČMSS u každé úvěrové žádosti – bez ohledu na výši úvěru (MÚ/Ú). Nicméně vzor formuláře zde na fóru zveřejěný používá asi jen pobočka v Brně, pražská ČMSS žádný formulář nemá a akceptuje volný text podepsaný statutárem SVJ. Nicméně problém bude asi jinde – finanční poradci neumí klientům vysvětlit, co po nich chtějí a pak vznikají zmatky a nedorozumění :-) Myslím, že sami poradci ČMSS nevědí, o co jde…

    Vložil lake, 17. Listopad 2014 - 11:57

    Obsah potvrzení SVJ o dluzích a právní důsledky takového potvrzení se už probíraly. A to velmi podrobně zde:
    http://www.portalsvj.cz/…hlediska-svj
    http://www.portalsvj.cz/…dle-1186-noz
    http://www.portalsvj.cz/…udouci-dluhy 

    lake

    Vložil AsiTak, 16. Listopad 2014 - 1:49

    Já jsem vymyslel vlastní, typu „Nemáme co tajit“..

    http://uloz.to/…inoz1186-pdf

    Vidíte v tom nějaký problém?

    Vložil lake, 15. Listopad 2014 - 12:04

    Vyšel bych ze znění NOZ. Ten ukládá povinnost převodci jednotky a zprostředkovaně i společenství vlastníků:

    89/2012 Sb. § 1186
    (2) Převádí-li vlastník vlastnické právo k jednotce, doloží nabyvateli potvrzením osoby odpovědné za správu domu, jaké dluhy související se správou domu a pozemku přejdou na nabyvatele jednotky, popřípadě že takové dluhy nejsou.

    Podle tohoto ustanovení je uložena povinnost pouze převodci (prodávajícímu), ale ten může potvrzení vymáhat na osobě odpovědné za správu domu. Převodce totiž potřebuje ono potvrzení ke splnění své zákonem uložené povinnosti.

    Zde se objevilo více příspěvků členů výborů, kteří jsou toho názoru,že SVJ(2012) nemá povinnost nic potvrzovat. Domnívám se toto:

    • převodce je oprávněn vymáhat na SVJ takové potvrzení, a to i soudně;
    • v případě sporu mu soud jednoznačně dá za pravdu, neboť svou zákonnou povinnost nemůže splnit bez zákonodárcem předvídané součinnosti ze strany SVJ;
    • vznikla-li převodci škoda nečinností osoby odpovědné za správu domu, bude oprávněn na ní vymáhat vzniklou škodu;
    • členové výboru budou pak odpovídat právnické osobě za tuto škodu podle § 159 NOZ – a to až do výše veškerého svého majetku.
    "89/2012 Sb. § 1975
    Věřitel je v prodlení, nepřijal-li řádně nabídnuté plnění nebo neposkytl-li dlužníku součinnost potřebnou ke splnění dluhu.

    A věřitel, který je v prodlení, nepochybně ponese škodu z toho vzniklou. Ke škodě může ovšem dojít i v případě, kdy vlastník nemá vůči SVJ žádné dluhy. Jak? Velmi lehce:

    Představte si, že vlastníkovi je nabídnuta za byt vyšší částka, než je běžná tržní cena. Bohatému kupci se zkrátka byt tak líbí a učiní nabídku prokazatelně (smlouva o smlouvě budoucí). Prodej ztroskotá na neochotě SVJ vystavit potvrzení podle § 1186 – to chtěl kupující použít pro svou banku k vyřízení úvěru. Jakmile z výhodného prodeje sejde, vlastník je nucen prodat byt jiné osobě za nižší cenu. Rozdíl bude pak bývalý vlastník vymáhat na SVJ jako způsobenou škodu. Kolik to bude? Možná 100 tisíc, 200 tisíc, či 300 tisíc korun českých?

    Členové výboru, jak se se podělíte o úhradu vzniklé škody? Máte to naplánováno? Je naivní domnívat se, že členové výboru by měli hrát mrtvého brouka a hlavně „nic nikomu nepodepisovat“. Takové chování může být přímou příčinou vzniku škody.

    Škodu můžete totiž způsobit jak činností, tak nečinností.

    lake

    P.S. Jiná věc je, že konkrétní formulář ČMSS je neurčitý v tom co vlastně se žádá potvrdit a které osoby (kterých osob) se potvrzení o jejím dluhu (jejich dluzích) má týkat.

    Vložil PELE (bez ověření), 2. Prosinec 2014 - 10:06

    Lake, je-li tato povinnost vystavit potvrzení zákonná, je SVJ oprávněno vybírat poplatek za vystavení? Je 1000 Kč bez DPH přiměřený poplatek?

    Vložil PELE (bez ověření), 20. Listopad 2014 - 21:36

    převodce je oprávněn vymáhat na SVJ takové potvrzení, a to i soudně 

    Může v takovém případě, kdy povinnost je de facto ze zákona, požadovat SVJ za vydání potvrzení o výši dluhu poplatek? Je poplatek 1000 Kč přiměřený?

    Vložil předseda vymahač (bez ověření), 16. Listopad 2014 - 13:04

    prima, a teď se rozepište o tom, co se stane, když statutár podepíše nepravdivé potvrzení, respektive ukáže se, že tam nějaké závazky jsou, třeba za opravu domu. a statutár nepochopil, že toto potvrzení se vztahuje i na ně, ne jen na fond oprav a zálohy. ale vy opravy domu stejně neuznáváte, že by měl někdo platit.

    Vložil G.X, 15. Listopad 2014 - 8:55

    Dobrý den,

    na první pohled má dokument jeden „problém“, kvůli kterému bych ho rozhodně nepodepisoval: má potvrzovat neexistenci dluhů, ale není tam uvedenoˇ, o ČÍ dluhy se jedná.

    "…že neexistují žádné dluhy související se správou pozemku a domu, kde se jednotka nachází, ani dluhy vůči SVJ z jiných právních důvodů. " …

    G.X.

    Vložil předseda vymahač (bez ověření), 14. Listopad 2014 - 12:49

    pokud váháte, tak tento formuláře nepotvrzujte. nemáte takovou povinnost.

    vezměte si k ruce evidenční list, a potvrďte, že na platbách na ně uvedených k uvedeném datu (nemusí být stejné jako dnešní), neevidujete nedoplatek. naopak tam dopište, že potvrzení se nevztahuje na budoucí vyúčtování služeb za rok 2014, které bude pravděpodobně hotove v 4/2015.

    tyto instituce prudí, ale pokud se nedáte (nedá ten prodávající) tak akceptují i jiná potvrzení.

    pokud budou prudit nadále, tak prostě odpovězte, že nejste právník a uvedenému potvrzení nerozumíte, a budete muset nechat udělat právní anýzy a hloubkovou kontrolu, k tíži žadatele, a chtějte po něm na tuto službu složit zálohu.

    s těmito věcmi velmi, velmi opatrně

    Vložil p. (bez ověření), 14. Listopad 2014 - 14:14

    Obávám se, že problém nebude mít prodávající, ale kupující, který prostě nedostane úvěr – když nesplní podmínky banky (stavební spořitelny), ke kterým asi holt patří i toto potvrzení. I když osobně nechápu, k čemu to ČMSS chce, spíš si nějaký aktivní podnikový právník něco špatně vyložil a nechal vytvořit tento papír…

    Vložil předseda vymahač (bez ověření), 14. Listopad 2014 - 14:33

    každopádně nemusíte nic. pokud už jednou v tom výboru jste, jenutné jako statutár se chovat a uvažovat.

    není to tak, že prudiči a neplatiči jsou na prvním místě, potom členové, a pak jako rohožka statutár, jak se tento web snaží prezentovat.

    pokud byste potvrdil lejstro, o kterém nejste přesvědčený, že mu rozumíte, jednal byste stejně proti zákonu. takže zbývá právní analýza, pokud má člen problém, odkázat na schůzi svj, a pokud ta odsohlasí 10.000 za právní analýzu nesmzslu, tak jednejte.

    primární úkol statutára v svj je nedělat kraviny. potvrzování podobných formulářů zadělává jen na problémy, sám jsem si tím prošel.

    Vložil Krupp, 14. Listopad 2014 - 12:43

    Jak píšete, máte na výběr. Co chcete se chcete dozvědět? Někdo bude mít podle svého naturlu názor takový, nkdo onaký. Jirka

    Vložil Pub (bez ověření), 14. Listopad 2014 - 21:51

    Jiříku, řeknetě zde jasně zda Vy „jiří krupp, člen výboru SVJ“ byste se pod to podepsal nemaje strachu z toho že „přelijete“.

    Jen vážné odpovědi a bez návrhů.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".