Porušení vyhlášky MMR č.372/2991
Výbor SVJ předložil shromáždění vlastníků informaci o stávajícím rozúčtování nákladů za dodané teplo a a jeho dopady na spotřebu tepla v domě a nechal si „uložit“, aby výbor SVJ požádal Správní bytové družstvo, aby korekci (rozpočítávání vyšších nákladů než 40 % nad průměr) tepla u spotřební složky ÚT v rozdělení nákladů ÚT v roce 2010 a dále již neuplatňovalo. Správní bytové družstvo postupovalo podle tohoto pokynu a v jeho důsledku asi sedm vlastníků mělo vysoký nedoplatek za topení, u mne tento nedoplatek činil 11 tisíc Kč. Teď jsem zjistila, že výbor nepostupoval správně, protože k takovému pokynu musí mít souhlas všech vlastníků a ten bych samozřejmě nedala. Shromáždění se konalo v dubnu 2001 a nedoplatek jsem zaplatila, mám ještě nějakou možnost se odvolat nebo se musím s výborem SVJ soudit? A jakým způsobem mám postupovat, aby se tento nezákonný postup neopakoval i v příštích letech? Prosím o radu a děkuji za pomoc Daniela Jungmannová P.S. Stanovisko MMR a Usnesení shromáždění vlastníků mám k dispozici
- cit.„…rozpočítávání vyšších nákladů než 40 % nad
průměr…“
- ano to je chyba. Hlasováním změnit mez nad +40% nelze
- v tom případě jde o vyúčtování chybné a tedy neplatné
- cit.„…protože k takovému pokynu musí mít souhlas všech
vlastníků…“
- nikoliv – mám za to, že hlasování silou §11/4 ZoVB postačuje
- nikoliv – mám za to, že hlasování silou §11/4 ZoVB postačuje
- cit.„… jeho důsledku asi sedm vlastníků mělo vysoký nedoplatek
za topení, u mne tento nedoplatek činil 11 tisíc Kč…“
- na druhou stranu zcela jasně vidíte jako částku za „Vaše topení či topicí návyky“ zaplatí ostatní spoluvlastníci (zmiňujete dalších 6 – mají li nedoplatek „stejně vysoký“ jako Vy – pak ~ >70.000 zaplatí ostatní za to, že Vy a 6 dalších BJ má za to, že je správné aby jejich náklady zaplatili sousedé). Pokud takovýto náklad není způsoben chováním spotřebitele (tedy Vaším), pak je třeba hledat příčinu v chybně stanovených korekčních koeficientech
lolek
mé zcela subjektivní názory:
- nemůžete se usnést, že budete porušovat vyhlášku (100% se může usnést na rozúčtování jiných nákladů, ale ne na těch, které určuje závazně vyhláška.
- tím že jste do 21 dnů nereklamovala vyúčtování, stalo se platným a už se s ním nedá nic dělat.
- až přijde nové vyúčtování (za rok 2011) reklamujte ho pro rozpor s vyhláškou (snadno dokážete, protože vyhláška přesně specifikuje údaje, které na vyúčtování musí být).
A osobně bych volil ještě cestu předběžného varování výboru (nejlépe dopisem), protože pokud vyreklamujete vyúčtování o kterém už předem víte že bude špatně, a správce bude muset předělat vyúčtování podle vyhlášky, možná bude chtít peníze za další zpracování (i když možná ne = jeho chyba, že souhlasil s vyúčtováním v rozporu s vyhláškou)
Není pravda, že se zaplaceným vyúčtováním se nedá nic dělat.
Podle §106 odst. 2 ObčZ platí:
„Nejpozději se právo na náhradu škody promlčí za tři roky, a
jde-li o škodu způsobenou úmyslně, za deset let ode dne,
kdy došlo k události, z níž škoda vznikla“
Domnívám se, že úmyslné předání příkazu správci, aby porušil celostátně platný právní předpis, znamená desetiletou promlčecí dobu.
lake
Poslední komentáře