Porušení stanov - přístavba k budově bez souhlasu členů

Vložil Anonymous, 24. Srpen 2007 - 16:25 ::

Člen společenství si ke svému přízemnímu bytu přistavěl tzv. zimní zahradu, kterou přikotvil k fasádě.Tuto stavbu provedl na základě ohlášení drobné stavby. Dle našeho názoru provedl výstavbu v rozporu se stanovami a zákonem o vlastnictví bytů, jelikož se nikoho nezeptal,nemá tedy souhlas ostatních vlastníků společenství.Přís­tavbou přímo k bytu došlo podle nás i k rozšíření bytové jednotky, tím i porušení stavebního zákona (muselo by být stavební povolení).Obrátili jsme se na Stavební úřad, ale ten nám sdělil, že stavba byla ohlášena a že „Proti provedení drobné stavby v rozsahu uvedeném v ohlášení není námitek.“ Kdo tedy řeší porušení zákona o vlastnictví bytů? Až soud v občansko-právním řízení? Co máme udělat, aby co nejdříve došlo k odstranění přístavby? Máme na shromážddění oznámit členovi, že porušil stanovy a že shromáždění (nadpoloviční většina) se stavbou nesouhlasí, tak ať ji odstraní? Prosím všechny, kteří s tímto mají nějakou zkušenost, aby nám poradili. Děkuji moc.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Fanda, 29. Srpen 2007 - 18:52

    Se změnou vzhledu domu musí souhlasit dle Z 72/1994 všichni VBJ. V případě, že jeden VBJ provedl stavební úpravy bez souhlasu ostatních a nereaguje na Vaši výzvu, musíte se jedině domáhat cestou soudu nápravy.

    S pozdravem Fanda

    Vložil Anonymous, 26. Srpen 2007 - 18:47

    Dobrý den, myslím, že bych se soustředil na to, na jakém pozemku přístavba byla realizována a především, kdo je majitelem tohoto pozemku. s pozdravem Petr Vávra

    Vložil Anonymous, 28. Srpen 2007 - 5:43

    Pozemek, na kterém byla provedena přístavba je ve vlastnictví toho, kdo přístavbu provedl. Ale tím, že ji přece „přilepil“ k domu (k fasádě ap) došlo ke změně vzhledu budovy, čímž byl podle nás porušen zákon o vlastnictví bytů, který říká, že bez souhlasu všech spoluvlastníku nelze provádět takové úpravy, které by změnily vzhled domu. Nebo se mýlíme?

    Vložil Anonymous, 28. Srpen 2007 - 10:45

    Ano, máte nejspíš pravdu, jsem jen překvapen, že dům máte ve spoluvlastnictví a pozemek je ve výlučném vlastnictví jednoho z Vás. Pro provoz domu vidím riziko ve vytápění, zvláště v případě, kdy nemáte instalovány poměrové měřiče topení – nově vybudovaná zimní zahrada bude nejspíš přitápěna ze stávajících radiátorů (pokud dokonce nebyl osazen radiátor nový) – větší vytápěná plocha. s pozdravem, P.V.

    Vložil Anonymous, 28. Srpen 2007 - 13:09

    Pozemky jsou přesně rozparcelovány a spodní byty mají každý svůj pozemek, který se nachází před jednotlivými byty. O topení strach nemáme, jelikož se vytápí el. energií a každý byt má svůj elektroměr. Jde nám jednak o princip, že se porušují stanovy (navíc je to místopředseda) a navíc je to opravdu nevzhledné, když tam má každý udělaný trávník, nebo posezení a on k domu přilepí zimní zahradu, ve které má všechno. Otázka zní, co máme s tímto členem dělat? Na ústní výtky nereaguje, prý má vše v pořádku. Odhlasovat na shromáždění, že má dát přístavbu do souladu (sehnat souhlas všech spoluvlastníků nebo stavbu zbourat)? A když to neudělá, tak pomůže jedině se s ním soudit?

    Vložil Anonymous, 29. Srpen 2007 - 8:25

    Spis mi z toho cisi Vase zavist.

    Vložil Anonymous, 29. Srpen 2007 - 9:40

    Nezávidíme mu vůbec nic,ale jako místopředseda, který se cítí být nejchytřejší a na všechno říká, že zákon jasně stanoví…, tak nám porušuje zákon přímo před očima. A to se nám opravdu nelíbí, stejně jako samotná stavba. Provedl přístavbu bez souhlasu členů, který musí mít. Nejde nám o nic jiného, než ať je stavba v souladu se všemi zákony. A to teď podle nás není.

    Vložil Anonymous, 29. Srpen 2007 - 16:19

    Dobrý den, pokud stavební úřad rozhodl, že zmíněná instalace je, dle jeho mínění, v souladu se stavebním zákonem, potom je možné a) napadnout rozhodnutí stavebního úřadu, pokud jste přesvědčeni, že stavební úřad pochybil, když SVJ jako vlastníka budovy nepovažoval za účastníka řízení (nahlédl bych předem do spisu Vašeho domu na stavebním odboru), b) obrátit se na soud, kde se budete dožadovat uvedení do původního stavu argumentací, že byly poškozeny Vaše práva vyplývající ze Stanov Vašeho SVJ a ze zákona o vlastnictví bytů.(změna vzhledu budovy, zásah do vnějšího pláště, změna pro výpočet stočného aj.) (kometář: myslím však, že kvalitně odborně provedená zimní zahrada současnou stavbu spíše zhodnocuje) s pozdravem P.V.

    Vložil Anonymous, 30. Srpen 2007 - 6:57

    Děkujeme moc za odpověď, moc jste nám pomohl.

    Vložil HonzaT, 30. Srpen 2007 - 8:58

    Ještě mě napadá, abyste to všechno neřešili hned po úřadech, možná by stálo za to, zkusit vyzvat toho vlastníka, aby si sehnal potřebný počet podpisů nutných pro tento případ, tedy podle toho co jste uvedla – 100%.

    Vložil Anonymous, 30. Srpen 2007 - 11:31

    Tak jsme zkusili samozřejmě jako první možnost. Vyslechli jsme si na celý dům, že se máme starat o svoje byty a pozemky a nestarat se o to, co mají oni, protože to mají „přilepené“ ke svému bytu. Takže oni to mají v pořádku a ať se klidně obrátíme na ministerstvo, oni se nás na nic ptát nebudou a už vůbec ne shánět nějaké podpisy, že s tím souhlasíme, protože je to jen jejich věc. Takže tudy cesta nevede. Proto jsme se obrátili na stavební úřad, ale ten nám zatím nepomohl. Ale myslíme si, že teď už víme, jak na to. Díky za odpovědi.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".