poplatky za odvoz odpadu v nebytovém prostoru, kde se neprodukuje odpad

Vložil DAGMAR22, 30. Březen 2015 - 19:15 ::

Dobrý den,

obracím se na Vás s velikou prosbou, jak je to s placením za odvoz komunálního odpadu v nebytovém prostoru domu s deseti bytovými jednotkami v Praze, který není uživatelný, nikdo ho nevyužívá a není tam žádná provozovna, takže se tam žádný odpad neprodukuje.Jsem vlastníkem daného prostoru a bývalý správce mi za službu odvoz odpadu, který se v daném prostoru vůbec neprodukuje, danou službu neúčtoval.
Naopak nový správce nám danou službu účtuje dle m2, takže nám účtuje za službu 4× vyšší částku než bytovým jednotkám i přes naše urgence a reklamace už několik let. Hlavně musím upozornit na skutečnost, že nebytový prostor je nevyužvatelný z důvodu neprovedených oprav na spol částech domu, které SVJ nerealizuje.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Mrzout, 1. Duben 2015 - 21:48

    Zdravím,

    být Vámi, tak si zajdu na místně příslušný obecní (městský) úřad na příslušný odbor čili přímo ke kovářovi a tam bych si tuto záležitost nechal osvětlit. Před návštěvou bych ale trochu zapátral abych tam šel aspoň s minimem znalosti o dané problematice.

    Mrzout

    Vložil Vlastník nemovité věci (bez ověření), 1. Duben 2015 - 20:51

    Proveďte započtení nákladů na odpad proti škodě, která Vám vzniká nemožností nemovitou věc užívat, pokud škodu způsobil ten, kdo úhradu nákladů na odpad požaduje.

    Rozúčtování podle m2 je v pořádku.

    Vložil nevtor, 1. Duben 2015 - 17:16

    Pokud si vybavuji, tak vyhláška v Praze určuje, že původcem komunálního odpadu jsou pouze fyzické nepodnikající osoby (domácnosti). Tudíž jakýkoliv podnikatelský subjekt nesmí!!! ukládat odpad do kontejnerů na komunální odpad. Každý podnikatelský subjekt musí odpad vznikající při jeho činnosti (a to i běžný odpad např. z kanceláře) likvidovat na základě vlastní smlouvy s oprávněnou osobou. Proto by Vám nikdo neměl účtovat poplatek za komunální odpad. Na druhou stranu vy musíte prokázat, např. při kontrole, jakým způsobem evidujete a likvidujete odpad. Pokuty jsou opravdu vysoké.

    Vložil lake, 1. Duben 2015 - 19:19

    Je to poněkud jinak. Vyhláška hl.m. Prahy vychází z § 17a zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech. Podle definice uvedené v zákoně platí o úhradě za komunální odpad toto:

    " Poplatníkem je každá fyzická osoba, při jejíž činnosti vzniká komunální odpad. Plátcem poplatku je vlastník nemovitosti, kde vzniká komunální odpad. Jde-li o budovu, ve které vzniklo společenství vlastníků jednotek podle zvláštního zákona, je plátcem toto společenství. Plátce poplatek rozúčtuje na jednotlivé poplatníky."

    Tazatel si musí v první řadě přečíst pravidla rozúčtování poplatku za komunální odpad, podle kterých se postupuje v jeho SVJ. Nejsou-li schválena žádná pravidla, postupuje se podle dosavadních zvyklostí (platba podle m2 plochy).

    lake

    Vložil nevtor, 8. Duben 2015 - 15:37

    Zákon č. 185/2001 Sb. stanovuje v §4 Ods. b) komunálním odpadem je – veškerý odpad vznikající na území obce při činnosti fyzických osob a který je uveden jako komunální odpad v Katalogu odpadů, s výjimkou odpadů vznikajících u právnických osob nebo fyzických osob oprávněných k podnikání.

    Vycházím z toho, že právnická nebo fyzická osoba s oprávněním podnikat nemůže tedy produkovat „komunální“ odpad a tudíž ani hradit za něj poplatek dle § 17a. V §17 Ods.4 je stanoveno že – Původci, kteří produkují odpad podobný komunálnímu odpadu, mohou na základě smlouvy s obcí využít systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů zavedeného obcí. Smlouva musí být písemná a musí obsahovat vždy výši sjednané ceny za tuto službu. V Praze to funguje tak, že např. fyzická podnikající osoba dojde na středisko Pražských služeb, kde uzavře smlouvu na odvoz komunálního odpadu v určitém objemu a bude mít souhlas SVJ s umístěním odpadu do nádob, které hradí SVJ. O tento nasmlouvaný objem se poníží platby za nádoby SVJ a podnikatelskému subjektu bude zaslána samostatná faktura.

    Vložil Mrzout, 1. Duben 2015 - 21:09

    Zdravím,

    jen pro doplnění :

    §10b zákona o místních poplatcích:

    (1) Poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů platí

    1. fyzická osoba,
    1. která má v obci trvalý pobyt,
    2. které byl podle zákona upravujícího pobyt cizinců na území České republiky povolen trvalý pobyt nebo přechodný pobyt na dobu delší než 90 dnů,
    3. která podle zákona upravujícího pobyt cizinců na území České republiky pobývá na území České republiky přechodně po dobu delší 3 měsíců,
    4. které byla udělena mezinárodní ochrana podle zákona upravujícího azyl nebo dočasná ochrana podle zákona upravujícího dočasnou ochranu cizinců,
    1. fyzická osoba, která má ve vlastnictví stavbu určenou k individuální rekreaci, byt nebo rodinný dům, ve kterých není hlášena k pobytu žádná fyzická osoba, a to ve výši odpovídající poplatku za jednu fyzickou osobu; má-li ke stavbě určené k individuální rekreaci, bytu nebo rodinnému domu vlastnické právo více osob, jsou povinny platit poplatek společně a nerozdílně.

    (2) Za fyzické osoby tvořící domácnost může poplatek platit jedna osoba. Za fyzické osoby žijící v rodinném nebo bytovém domě může poplatek platit vlastník nebo správce. Osoby, které platí poplatek za více fyzických osob, jsou povinny obecnímu úřadu oznámit jméno, popřípadě jména, příjmení a data narození osob, za které poplatek platí. (3) Poplatek se platí obci, na jejímž území je fyzická osoba hlášena k pobytu, nebo obci, na jejímž území se nachází stavba určená k individuální rekreaci, byt nebo rodinný dům. (4) Sazbu poplatku tvoří

    1. částka až 250 Kč za osobu uvedenou v odstavci 1 a kalendářní rok a
    2. částka stanovená na základě skutečných nákladů obce předchozího kalendářního roku na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu až 750 Kč za osobu uvedenou v odstavci 1 a kalendářní rok; obec v obecně závazné vyhlášce stanoví rozúčtování nákladů na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu na osobu.

    Mrzout

    Vložil lake, 1. Duben 2015 - 22:21

    Mrzoute, zbytečně matete čtenáře. Zákon o obecních poplatcích se v tomto případě nepoužije. Tazatel je z Prahy, takže se postupuje podle zákona o odpadech. Už jsem mu to přece napsal.

    Také Vaše rada v jiném příspěvku – aby se tazatel obrátil na obecní úřad – je úplně nesmyslná. Obec ví pouze to, že SVJ si objednalo určitý objem nádob na komunální odpad a že za tento objem hradí městu poplatek. Oni netuší vůbec nic o tom jak se uvnitř SVJ tento poplatek rozúčtuje na vlastníky.

    lake

    Vložil Mrzout, 1. Duben 2015 - 23:21

    Zdravím,

    Lake, není mým úmyslem mást čtenáře a ještě k tomu zbytečně.

    Jinak musím souhlasit s Vámi – tazatel je z Prahy, zákon po místních poplatcích se nepoužije a má rada je v jiném příspěvku postrádá smyslu.

    Chybička se vloudila.....­.............sa­kra :-)))

    Mrzout

    Vložil Jan Petráš (bez ověření), 18. Duben 2016 - 16:11

    Jak jsi situaci vyřešil? Mám podobný problém, namátkově využívám služby http://www.bocek-odpady.cz/.

    JP

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".