Poplatek za neuklízení společných prostor
Máme ve stanovách uvedeno:
„čl. 4 bod 2q)
členové společenství a s nimi bydlící osoby jsou povinni udržovat
v domě pořádek a čistotu. V případě, že společenství rozhodne, že
úklid společných prostor v domě (tzv. malý a velký úklid) budou
provádět sami členové společenství, jsou tito povinni podílet se na
úklidu společných prostor v domě, a to podle zásad a v rozsahu
stanovených shromážděním společenství vlastníků.“
Pak máme dále ve stanovách uvedeno:
„Pokud člen společenství bez závažných důvodů nesplní svou povinnost vyplývající z článku 4, bodu 2 i), bodu 2 n), bodu 2 p) a bodu 2q) uhradí společenství jednorázový poplatek ve výši 500,– Kč za každá jednotlivé porušení povinnosti.“
Shromáždění o úklidu vlastníků rozhodlo usnesením.
Jsou taková ustanovení ve stanovách možná, a bude v pořádku, pokud SVJ naúčtuje vlastníkovi uvedený poplatek, pokud ten bez závažných důvodů úklid odmítne?
Buďte rádi, že to máte ve stanovách. To je jako s předsedou: pokud je z domu, vše funguje, protože nebude poškozovat vlastní domov. S úklidem to samé: pokud si vlastníci uklízí sami, nebudou si sami na chodbách „drobit“. Chtělo by to jen rozšířit na okolí domu.
„To je jako s předsedou: pokud je z domu, vše funguje, protože nebude poškozovat vlastní domov.“ (Vložil Skřivánek (bez ověření), 28. Prosinec 2022 – 19:13)
To nemohu podepsat. Náš předseda poškozuje. Obrana není, neboť předsedovi se z podstaty jeho funkce věří víc.
Žádné obavy. Ale kecy že „robota skončila“ neberte vážně. To jsou jen planý cinty jednoho slinty. Jakmile půjde do tuhého, tyto jeho „rady“ Vás rozhodně nespasí.
Stačí si přečíst několik rozsudků okresních soudů, a uvidíte, že MÁM PRAVDU JÁ! Rozhodnutí shromážděných tupců, je sui generis zákonem. V9te byla-li by „robota zru3ena“, pak by ani rozhodnutím shromáždění nebylo lze přikázat nikomu zajistit úklid v domě. Ani SVJ! Ale tak tomu není, že. Lze-li povinnost uložit orgánu společenství (statutárnímu), pak jistě lze uložit povinnost i jednotlivému členu společenství (a maiori ad minus).
Může-li po Vás chtít poskytovatel zálohu na náklady za služby úklidu (§4/1 zák.67/2013), pak jistě po Vás může chtít 500 Kč za Vámi neprovedený (či alespoň nezajištěný) úklid. Takže nahlédněte na to z jiné strany: pokud úklid provedete, náklad ve výši 500 Kč hradit evidentně nemusíte.
Uvědomte si základ: vlastní provedení práce není nijak spojeno s úhradou platby za ni. Ač se to zdá nelogické, uklízecí firmě neplatíte z důvodu „skutečného provedení práce“ a ale z důvodu „uzavřené smlouvy“. I když práci tedy neudělá, Vy jste povinen ji uhradit! I když tu nějaký Grinch fejkuje o „bezdůvodném obohacení“ pak to tak není, protože Vaší „smlouvou“ se SVJ je čl. ve stanovách a nikoli vlastní provedení úklidu, že. I „žádné protiplnění“ je legálně sjednaným „protiplněním“ resp. vyjádřením svobodné vůle mezi stranami ujednání.
Vaše ustanovení je tedy nejen správné, ale buďte ujištěn, že je i právně vymahatelné. U soudu, byste při jeho neuhrazení zcela jistě shořel jako papír.
Pane s hloupým nickem „ten, kdo ví, jak (bez ověření)“, Vy ovšem nevíte nic.
SVJ by mohlo vymáhat jedině pokuty, nikoli však jakýsi
„poplatek“.
Se vzpamatujte, právní analfabete.
A dokud SVJ není poskytovatelem služby „úklid společných prostor“, do té doby není oprávněno strkat nos do věcí které jsou zcela mimo rozsah působnosti SVJ. SVJ tuto službu neposkytuje, a proto na ni nesmí vybírat žádný „poplatek“ (správně „náklad za poskytovanou službu“ podle § 2 pism. e) zákona č. 67/2013 Sb.). Nesmí a basta.
Vlastník jednotky tu službu také nikomu neposkytuje, proto nemůže být přinucen aby ji poskytoval.
Až SVJ začne poskytovat službu „úklid společných prostor“, pak to bude na vlastní náklad a na vlastní odpovědnost. K tomu by SVJ muselo vlastníka jednotky zaměstnat na dohodu (DPP nebo DPČ).
Zcela jiný režim má případná dohoda spoluvlastníků, obsažená např. v prohlášení (vlastníka budovy). Dodržování takové dohody je samozřejmě právně vymahatelné. Při porušení dohody některým spoluvlastníkem je možno vymáhat náhradu vzniklé škody.
To je taková právní abeceda, Vy právní analfabete.
Justitianus
Co máte uvedeno ve stanovách o úklidu je protiprávní a nevymahatelné. Robota byla v českých zemích zrušena výnosem císaře Ferdinanda I. dne 7. září 1848.
Člen společenství má povinost podílet se na úklidu pouze jediným způsobem: hrazením nákladů na službu „úklid společných částí“. Viz zákon č. 67/2013 Sb.. Je vyloučeno nutit jej stanovami aby sám takovou službu poskytoval jiným. Povinnost vlastníka jednotky zajistit úklid by musela být uvedena v prohlášení. Při nesplnění by mohli ostatní vlastníci vymáhat na něm náhradu vzniklé škody, nikoli však jakýsi „poplatek“ za nic.
To co ve stanovách nazýváte „poplatek“ ve skutečnosti žádným poplatkem není, protože plátce za tuto částku nezískává žádné protiplnění. Ani ostatní nic nezískají – úklid v tom týdnu proveden nebude. Pouze SVJ by se „napakovalo“, neboli bezdůvodně by se obohatilo. Tato část stanov je v rozporu s dobrými mravy, proto neplatná.
Justitianus
„Povinnost vlastníka jednotky zajistit úklid by musela být uvedena v prohlášení.“ (Vložil Justitianus, 25. Prosinec 2022 – 14:50)
Vlastník jednotky povinnost zajistit úklid nemá. Ani kdyby to bylo uvedeno v prohlášení vlastníka.
Pane Vlastníku jednotky, snažíte se psát o věci kterou jste nepochopil a vůbec nic o ní nevíte. A další místní blbečci Vám za Váš nesmysl dávají plusy …
Podle § 4 zákona č 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů, platí, že prohlášení vlastníka budovy musí obsahovat práva a závazky týkající se budovy, jejích společných částí a práva k pozemku, která přejdou z vlastníka budovy na vlastníky jednotek.
Takovým závazkem uvedeným v prohlášení vlastníka budovy může být například povinost udržovat pořádek ve společných prostorách domu. Povinnost vlastníkům jednotek je samozřejmě možno uložit i v prohlášení podle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník; nezakazuje to žádný celostátně účinný právní předpis, takže to možné samozřejmě je.
Takže mám pravdu:
Vlastník jednotky povinnost zajistit úklid má, je-li to uvedeno v prohlášení vlastníka (a pokud tato povinnost nepřešla na jiného poskytovatele služeb podle zákona č.67/2013 Sb.).
Justitianus
Společenství vlastníků nemá právo komukoli ze svých členů ukládat povinnost uklízet společné prostory, natož pak ukládat pokuty. Příslušná ustanovení obsažená ve stanovách jsou neplatná.
A co kdyby se toto ustanovení upravilo tak, že by se místo povinnosti uvedla možnost podílet se na úklidu s tím, že kdo by se nechtěl podílet na úklidu, hradil by SVJ poplatek za službu úklid, který by pokryl odměnu brigádníkům.
Se všemi brigádníky byste museli uzavřít smlouvu o provedení prací, ten kdo ji neuzavře nemůže být sankciován, nic neporušil.
V těch smlovách by myselo být uvedeno datum kdy a kým tyto práce budou prováděny a přesné místo kde a jak budou prováděny a sankce pokud by ujednané někdo porušil. Cca 50 smluv a barák :-) A běda pokud by to za Paní uděkal mažel, je to porušení smlouvy.
Tím, že je možnost se podílet na úklidu znamená, že je svobodnou volbou každého se rozhodnout jak uzná za vhodné. Pokud se nechce podílet, a měl by za to být sankcionován, tak se nerozhodl svobodně, když je do toho tlačen. Tohle je styl, „půjdou se mnou dobrovolníci, které jsem vybral“. Navíc SVJ má zákonem kogentně uloženu povinnost zajistit úklid prostor a stanovami to nelze ochcat a nutit k úklidu vlastníky, nota bene zdarma.
Bylo by tam uvedeno, že bude zajištěna služba úklid společných prostor za určitý poplatek. Poplatek nebude účtován vlastníkům, kteří sami projeví zájem podílet se na úklidu.
„SVJ má zákonem kogentně uloženu povinnost zajistit úklid prostor“ (Vložil Neplatič (bez ověření), 25. Prosinec 2022 – 18:31)
Kde?
Zákon 67/2013 Sb.
§ 3
Vymezení a rozsah služeb
(1) Službami jsou zejména dodávka tepla a centralizované poskytování teplé vody, dodávka vody a odvádění odpadních vod, provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, **úklid společných prostor v domě**, odvoz odpadních vod a čištění jímek, umožnění příjmu rozhlasového a televizního signálu, provoz a čištění komínů a odvoz komunálního odpadu.
Pamatuji na to, že bývaly domy „ve společné péči nájemníků“.
O povinném úklidu se zde diskutovalo, takže si přečtěte zdejší diskusi, např.
www.portalsvj.cz/…ve-stanovach
www.portalsvj.cz/…u-v-dome-svj
a možná také příspěvek v rámci trochu jiné diskuse
www.portalsvj.cz/…obcz-1–206–2
Vložil lake, 1. Červenec 2012 – 10:20
… Je to naprosto tentýž případ, jako časté dotazy zda lze vlastníkovi jednotky uložit povinnost roboty (úklid společných prostor). Odpověď zní NE, a to ze stejného důvodu jako u záloh: Podle Listiny základních práv a svobod lze povinnosti ukládat pouze na základě zákona a zákonným způsobem. Nový ObčZ ani jiný celostátně platný předpis takovou povinnost neukládá, takže ani přes stanovy to nepůjde, stejně jako nejde nařídit robotní povinnost či uvržení vlastníka jednotky do nevolnictví.
Společeství zajišťuje úklid stejně jako jiné služby např. dodávku vody, také si vodu nenosíte domů ze společné studny. Musí zajistit úklidovou firmu a podobně.
Poslední komentáře