Pojištění domu Společenství vlastníků
Dobrý den, jsme Společenství vlastníků řadového domu o 4 bytových jednotkách. Všechny bytové jednotky mají sjednanou hypotéku a tudíž sjednané pojištění bytu ( např. v případě požáru-pro banku ). Řešíme otázku, zda jako založené Společenství musíme ze zákona pojistit nemovitost ještě jednou. Nebo, zda stačí již založené pojištění. Pokud ne, jak se prosím dále řeší případná pojistná událost např. pokud by nastal vážný problém se střechou, která je všech dle podílu..děkuj moc za informaci..
Zákon nepředepisuje, že byste museli dům pojistit. Současné pojištění kryje bytové jednotky, nikoliv společné části domu.
Pokud dojde k "pojistné události", například odletí střecha, nepůjde vůbec o "pojistnou událost", jestliže dům není pojištěn. Řešilo by se to tak, že se všichni složíte na opravu.
Pokud při tom dojde k úrazu následkem zanedbané údržby střechy, je to ještě zajímavější:
"Náhrada za ztížení společenského uplatnění v částce téměř 17 000 000 Kč u čtyřiadvacetileté ženy, která vedla před úrazem běžný společenský, kulturní, rodinný, pracovní a sportovní život, z nějž byla zcela vyřazena pro ztrátu hybnosti, gnostických a komunikačních schopností, a trvalé odkázání na péči druhé osoby i v základních osobních potřebách s nutností trvalé usilovné rehabilitace, není nesprávná či nepodložená."
Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 27. 4. 2006, sp. zn. 25 Cdo 759/2005
lake
Při pojištění bytu je pojištěn podíl na společných částech domu. (Ono by jinak nebylo co pojišťovat, byt je ohraničen společnými částmi domu.) Je třeba číst pojistnou smlouvu, je to pojištění bytového domu „rozdělené“ na spoluvlastnické podíly.
K diskusi zbývá, zda společenství může rozhodnout, že si vlastníci své byty pojistí.
Neplést s pojištěním domácnosti.
Děkuji moc za odpověď.Ještě bych potřebovala radu , jak máme ošetřit, kdyby např. odlétl kus střechy a poničil majetek např. stojících aut na parkovišti pod barákem nebo přesně jak píšete, kdyby v horším případě došlo díky silnýmu větru k odletu tašek a následnému úrazu cizí osoby ?Lze i tato situace ošetřit pojistkou ? Moc děkuji za pomoc ..Sranda je v tom, že jedna bytová jednotka tvrdí, že má pojistku domu a né pojistku bytové jednotky. Což nechápu, když není vlastníkem celého domu a tudíž odmítá založit pojištění baráku jako celku ( prý má tudíž střechu pojištěnou ). Nevím jak v tomto případě postupovat. Máme rozhodující právo dle podílu a ikdyž se s ostatníma bytovýma jednotkama domluvíme a pojistku uděláme, jak mám donutit byt zaplatit. Jedině soudně.. děkuji moc Klímová
Paní Klímová,
Už se řešilo, stačí hledat. Přečtěte si vlákno [1]. Chcete-li vědět, co vlastně kryje pojistka onoho vlastníka, musíte požádat o kopii jeho pojistné smlouvy a důkladně ji prostudovat, nebo dát k prostudování zástupci té pojišťovny, která vám nabízí komplexní pojištění domu.
Pokud jde o rozhodování v této věci, domnívám se, že k pojištění společných částí a příslušenství domu postačí usnesení shromáždění přijaté nadpoloviční většinou přítomných hlasů.
Zda jednotlivý vlastník má sjednáno nějaké jiné individuální pojištění je pro věc nevýznamné. Může se ovšem obrátit na soud, a to do šesti měsíců od přijetí rozhodnutí.
lake
Raula Dobrý večer,chtěla bych se zeptat jestli musíme znova svolávat Valnou hromadu,když chceme jenom změnit pojistku u stejné pojišťovny.Potřebujeme navýšit pojištění.Zhodnotili jsme panelák o novou střechu,zateplení a balkony.Mělo by se to tedy promítnout i do pojištění. Stačí,aby rozhodl výbor společenství??
SVJ vzniká při splněné podmínky nejméně 5 bytů, tak nevím jestli jste to zakládali jinak, ale v každém případě pokud se jedná o podílové spoluvlastnictví společných částí domu, tak bez pojištění bych nedoporučoval. Obratte se na pojištovacího makléře , ale je to velké riziko, nechat to jen na pojištění vlastníků.
Poslední komentáře