Podíl vlastníků na správě domu

Vložil hobo, 22. Březen 2012 - 15:07 ::

Dobrý den všem,

prosím o Váš názor na postup při změně rozsahu, v němž se vlastníci podílí na správě domu :

Dle § 15 odst.1 ZOVB se vlastník jednotky podílí na správě domu v rozsahu, který odpovídá jeho spoluvlastnickému podílu na společných částech domu, není-li mezi vlastníky jednotek dohodnuto jinak. Zároveň jsou pravidla pro přispívání spoluvlastníků domu na výdaje spojené se správou, údržbou a opravami společných částí domu, popřípadě domu jako celku,součástí prohlášení vlastníka.

V případě, že má dojít ke změně poměru, v němž se podílejí na správě domu ( např. podíl vlastníků na nákladech na správce domu určit stejnou pevnou částkou za jeden byt) je tedy třeba dohody všech vlastníků ( tu lze uzavřít mimo shromáždění) – je ale zároveň k účinnosti této změny třeba schválit i změnu prohlášení vlastníka nebo postačí tuto změnu schválit dodatečně ?

A s tím související záležitost. Slovutný advokát nám tvrdí, že pokud je příspěvek vlastníků na údržbu a opravy stanoven takto : 200 Kč/byt + x Kč za m2 podlahové plochy bytu, že se vlastníci podílejí na opravách a údržbě v rozsahu, který odpovídá jeho spoluvlastnickému podílu na společných částech domu. Myslím si, že je to blbost, že právě oněch pevných 200 Kč na byt ten poměr modifikuje. Podle spoluvlastnických podílů by to dle mého názoru bylo, kdyby byla stanovena pouze částka za m2 podlahové plochy bytu. Jaký názor na to máte Vy ? Než se s ním začnu hádat, chci se ujistit, abych byl za vola případně pouze tady na portálu.

Díky za Vaše názory


Omlouvím se za vlastní nepřesnost, měl jsem skutečně na mysli ust. § 15 odst. 1 , tzn. poměr, v němž vlastníci jednotek nesou náklady na správu domu. Z odpovědi pana Lake chápu (snad správně), že pokud se všichni vlastnící dohodnou na jíném než ze zákona plynoucím poměru, v němzž budou přispívat na správu domu ( např u některých položek – např. na náklady správce domu stejnou částkou na byt) není třeba měnit v tomto směru prohlášení vlastníka jednotek.

(vrácen původní dotaz – admin)

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 22. Březen 2012 - 18:57

    Pane hobo, na názor právníka nehleďte, je to nesmysl. Je známo, že právníci neumějí počítat (kromě svých odměn, to jim jde dobře).

    Že vlastník se podílí na správě domu je obsaženo v § 13, nikoliv § 15.

    Prohlášení vlastníka nemůže platně obsahovat nic co by bylo v rozporu se zákonem. Nemůže tedy ani stanovit jiný způsob přispívání nežli podle spoluvlastnických podílů. Jinými slovy: cokoliv je o tom uvedeno v Prohlášení, je buď nadbytečné, nebo absolutně neplatné.

    lake

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 22. Březen 2012 - 18:13

    Pane hobo, podle mého názoru není třeba v případě uzavření dohody měnit prohlášení vlastníka. Je ale třeba hlídat její aktuálnost, tzn. při každé změně vlastníka zajistit podpis nového.

    A teď k tomu advokátovi. Pokud má na mysli příspěvky vlastníků na správu domu, potom je to jeho výše popsané tvrzení samozřejmě nesmysl.

    Jenže on podle Vašich slov nezmiňuje podíl na nákladech na správu, ale pouze na opravy a údržbu. Třeba si myslí, že pokud by existovala dohoda o odměňování správce paušální částkou 200 Kč na byt a opravy a údržba by se hradila podle spoluvlastnických podílů, bylo by všechno vyřešeno.

    Ale nebylo. Náklady na správu zahrnují i řadu dalších nákladů, např. na pojištění domu, na bankovní poplatky, případně poplatky SIPO, na revize a prohlídky, na kancelářské potřeby, úklidové prostředky apod. Tyto náklady by se podle jeho názoru hradily podle čeho? To by Vám měl ještě vysvětlit.

    N. Klainová

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".