Podíl na společných částech domu

Vložil Andrejka, 8. Prosinec 2014 - 21:37 ::

Dobrý den, Je možné, že vlastníci největších bytů v domě, kde jsem zdědila malý byt, mají nejmenší podíly na společných částech domu? Nejedná se o podvod ? Zarazila mi značná částka, kterou platím na správu domu.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pub (bez ověření), 9. Prosinec 2014 - 0:10

    možný je všechno. Teď v TV poudali že hladina oceánů do konce století vzroste o 2 metry… sbohem Miami :)

    Tak jako jste zjistila, že vlastníci velkých bytů platí málo, zjistěte stejně zda existuje „dohoda“ měnící příspěvky na správu dohodou jinak než podle podílů. K takové dohodě – existuje li – nemusíte přistupovat. nechte si předložit přesný výpočet částky dle §15/1 ZoVB. Do doby než tak bude učiněno – nic neplaťte, protože předpis záloh (§15/2) musí být srozumitelný.

    Vložil lake, 9. Prosinec 2014 - 8:34

    Pokud některý vlastník jednotky již začal „naslepo“ platit částky, uvedené v nezkontrolovaném předpisu, pak tím již dal konkludentně najevo svůj plný souhlas s případnou dohodou vlastníků o jiném způsobu přispívání. Přistoupil tedy k dohodě, pokud taková dohoda existuje.

    Začne-li nabyvatelka jednotky nyní tvrdit, že na žádnou dohodu nepřistoupila, usvědčují ji její platby, které bez protestů posílá na účet SVJ. Musela by se obrátit na soud a tvrdit a prokazovat, že není účastníkem žádné dohody a že byla uvedena v omyl. Otázkou je jak taková tvrzení prokáže. Druhou možností je, že nabyvatelka připustí existenci dohody, ale napadne její obsah pro rozpor s dobrými mravy.

    Stále zde upozorňuji, aby nabyvatelé jednotek se nechovali jako ovce a aby neplatili bez kontroly vše, co jim výbor strčí na kusu papíru …

    Stále však od tazatelky nevíme to nejdůležitější: co je obsahem jejího předpisu plateb, co je obsahem prohlášení, a zda nejde o dům s jednotkami(2012). Jde tedy o nejasný dotaz.

    lake

    Vložil Andrejka, 9. Prosinec 2014 - 9:20

    celkovou částku, tu jsem bohužel už jednou poslala. Platba obsahuje zálohu na služby(rozepsáno) + fixní částku na správu, to jsem nyní zjistila ze starých vyúčtování. Dle starých dokladů si vlastníci platí opravy domu, asi také podle podílů. Když jsem na správě chtěla zaslat stanovy, zeptali se mi, na co, že je chci,do dnešního dne je nemám, silně pochybuji, že z nich dostanu prohlášení vlastníka, předsedu společenství prý nemám „obtěžovat“ neboť mu je 94 let. Jedná se o dům s jednotkami/1994/. O tom, že může existovat nějaká „dohoda“, kdo má kolik podílů na společných částech jsem vůbec nevěděla,pak se tím samozřejmě nedá nic dělat. Zkusím alespoň trvat na rozpisu poplatku na správu. Nicméně děkuji.

    Vložil lake, 9. Prosinec 2014 - 10:39

    Stanovy SVJ jsou vloženy do sbírky listin rejstříkového soudu a tam jsou veřejně přístupné. Prohlášení vlastníka je uloženo ve sbírce listin katastrálního úřadu a kdokoliv může požádat o kopii. Smluvní správce nemá s těmito dokumenty nic do činění a samozřejmě není jeho povinností zařizovat pro Vás kopie.

    Věk předsedy SVJ je bezvýznamný, obracíte se na SVJ – právnickou osobu. Ostatně ani SVJ není povinno zařizovat pro Vás doklady, které si můžete od státních orgánů opatřit sama standardním postupem.

    Stále nepíšete nic konkrétního k Vašemu dotazu. Víme pouze to, že existuje „… značná částka, kterou platím na správu domu“. To je neurčitá informace; nemůžete tedy dostat žádnou použitelnou radu.

    lake

    Vložil 2123 (bez ověření), 8. Prosinec 2014 - 21:59

    Zjistěte si, jakou částku platí ostatní, větší byty. Je možné, že platíte všichni stejnou částku i když by to tak být nemělo. Takové společenství znám.

    Vložil Petr, 9. Prosinec 2014 - 11:06

    „zjistila ze starých vyúčtování“.

    Rozpis úhrad neboli evidenční list (kolik za co platíte) dostat musíte. Nejspíše od účetní správní firmy, když „je předsedovi 94 let“.

    Pokud jde o stanovy, tak v nich jsou práva a povinnosti vlastníka bytu. Ale ty neshánějte na správě, ale u výboru a potom na rejstříkovém soudu (tam ale bude dražší kopie, než když stanovy poskytne výbor a zkopírujete si je či nascanujte sama). Možná jsou někde v šuplíku ve zděděném bytě, stejně jako evidenční list rozpisu úhrad záloh.

    Pan Lake správně píše, kde je k dispozici prohlášení vlastníka.

    Zajímejte se také u výboru o archiv zápisů, abyste se dozvěděla všechna důležitá usnesení a rozhodnutí. Zápisy musí výbor mít. Ve stanovách také bývá uvedeno, kde jsou zápisy k dispozici.

    A obstarejte si NOZ, příp. ZoVB, protože pan lake obhajuje, že SVJ(2000) se řídí ZoVB. Třeba bude výbor tvrdit, že se řídíte ZoVB nikoli NOZ.

    Vložil Petr, 9. Prosinec 2014 - 7:00

    Tazatelko, stačí si přečíst NOZ, není třeba pokládat otázku, na kterou NOZ odpoví. Abyste nemusela dlouho hledat, tak

    Společné části § 1160 a dále

    Prohlášení § 1166

    Pododdíl 4 § 1180

    Pokud píšete o podvodu, tak ten řeší trestní zákoník.

    Vložil MartinII, 9. Prosinec 2014 - 12:13

    Je možné, aby např. vlastníci bytů v přízemí platili menší příspěvek, protože oni výtahem nejezdí ?

    Nejvyšší soud podobné případy v minulosti řešil, došel ale k protichůdným závěrům. Nyní posuzoval případ tzv. velký senát. A ten rozhodl v rozsudku 31-Cdo-4294/2011, ze dne 2. 4. 2014 takto:

    „Shromáždění vlastníků jednotek se při stanovení výše příspěvku na náklady spojené se správou domu a pozemku nesmí odchýlit od pravidla § 15 odst. 1 zákona o vlastnictví bytů, aniž by byla nejprve uzavřena dohoda jakožto souhlasný projev vůle všech vlastníků jednotek, předvídaná citovaným ustanovením.

    Jelikož zákon neupravuje formu takové dohody, lze si představit, že bude uzavřena (i jinak než písemně) všemi vlastníky na shromáždění vlastníků; nepůjde však o rozhodnutí tohoto orgánu společenství (pozn.: t.j. shromáždění !!! a pro posuzování její platnosti se neuplatní ust. § 11 odst. 3 ZoVB“.

    Rozsudek posuzoval stav dle ZoVB.

    • – – – – – – – – – – – – – – – – –

    NOZ § 1214: ‚Mění-li se … poměr výše příspěvků na správu domu a pozemku jinak než v důsledku změny podílů na společných částech, vyžaduje se souhlas všech vlastníků jednotek‘.

    Pokud se vlastníci chtějí dohodnout na jiném poměru příspěvků, mají na takovou dohodu právo.

    Dohoda musí být ale uzavřena mezi všemi vlastníky, tj. 100 % vlastníků.

    Hlasování na shromáždění vlastníků takovou dohodou není. O ‚Dohodě‘ se zde psalo již v minulosti, lze nalézt. Shromáždění vlastníků je orgán právnické osoby – SVJ. Dohoda o změně poměrů, v jakém budou vlastníci jednotek přispívat na náklady správy domu, musí být uzavřena mezi vlastníky samostatně.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".