plynová bomba v bytovém domě

Vložil Anonymous, 6. Únor 2009 - 10:20 ::

Náhodně jsem zjistil, že soused bydlící pod námi má v bývalé spíži umístěnu 10 kg plynovou bombu k plynovému sporáku.Mám jako správce bytového domu nějakou možnost reagovat, např.donutit jej k odborné revizi, nebo zakázat používání? Vždyď ani nemám možnost zjistit, jestli takových sousedů není víc! Při požáru před několika lety vytáhli hasiči z jiného bytu rozpálenou bombu – hrůza pomyslet, co by se stalo s bytovým domem. Poradí někdo jak na to ? Káša-Meziměstí

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 8. Únor 2009 - 10:07

    Vážený p.Káša z Meziměstí a ostatní

    www.stavebnitechnologie.cz/include.php…

    Láhve na zkapalněné topné plyny

    Jako zdroje propanbutanu používáme ocelových, tlakových láhví obyčejně s obsahem 2 kg nebo 10 kg. Výjimečně se používají láhve s obsahem 33 kg. Je možné používat jen ty láhve, které mají předepsané označení, nemají poškozené nebo netěsné ventily a poškozenou výstroj.

    Umístění tlakových stanic Při umísťování kovové tlakové nádoby do 15 kg je třeba dodržovat tyto zásady:

    • nádoby umísťovat uvnitř budovy jen tehdy, slouží-li pouze jedné bytové jednotce,
    • zásobují-li více bytových jednotek, umísťovat je mimo obytný prostor, a to na volném prostranství.

    Na chodbách a na schodištích může být umístěna jedna láhev PB, ale jen tehdy, je-li přístupná jen jejímu uživateli, přičemž chodba nesmí být únikovou cestou.

    Láhve chráníme uzavíratelným krytem. Jednu láhev do 15 kg je dovoleno umístit v kuchyni, přičemž láhev musí být vzdálena od všech zdrojů tepla minimálně 1 m. Jestliže tuto vzdálenost nelze dodržet, musí se zabezpečit, aby povrchová teplota láhve nepřekročila 40 oC. Láhve s náplní 33 kg nesmějí být umístěny v budovách. Umísťují se vně budov v domcích nebo skříních k tomuto účelu zhotovených.

    Zákazy umísťování:

    • v místnostech a prostorách pod úrovní okolního terénu (sklepy, šachty, apod.),
    • v cizích objektech mimo obvod domácnosti odběratele, uživatele,
    • v inhalačních šachtách bytových jader a místech určených ke spaní,
    • skladištích se snadno výbušnými a hořlavými látkami a v místnostech se zvýšeným nebezpečím požáru,
    • garážích a úschovnách pro auta,
    • koupelnách a prádelnách,
    • v chodbách přístupných i jiným osobám než uživateli, pokud nejsou v uzavíratelném kry­tu,
    • chráněných únikových cestách,
    • spížích a skladištích potravin,
    • v místnostech, kde by byly vystaveny účinkům slunečního záření a jiným tepelným vlivům.

    Manipulace a zacházení s nádobami na plyny Láhve musí být chráněny před nárazem a pádem. Před použitím se musí zkontrolovat stav nádoby v rozsahu pokynů k obsluze.

    Při odběru plynu láhev nezahříváme a nesnažíme se tak dosáhnout vyššího odběru plynu. Zásadně odebíráme plyny z láhve jen přes redukční nebo regulační ventil. Láhev musí být při odběru v kolmé poloze, láhvovým ventilem směrem nahoru.

    Pokyny pro provoz tlakové stanice propanbutanu Při úniku PB je nutno ihned uzavřít láhvový ventil, zhasnout všechna otevřená světla a oheň a účinně větrat průvanem. Vypnout všechny zdroje jiskření. Těsnost spojů, kohoutů apod. se kontroluje pouze detektorem, čichem nebo potřením těchto míst pěnotvorným roztokem (např. mýdlovou vodou). Je zakázáno zkoušet těsnost otevřeným ohněm (zápalkou, svíčkou, apod.). Veškeré opravy a přezkoušení má provádět pouze oprávněná firma. Uživatel může pouze vyměnit těsnění v připojovací matici regulátoru tlaku. Při výměně prázdné láhve za plnou je nutno z prostoru odstranit veškeré možné iniciace výbuchu nebo požáru.

    Doprava Nádoby na plyny se nesmějí dopravovat společně se žíravinami, uloženými v rozbitelných obalech. Kyslík se nesmí dopravovat společně s mastnými látkami. Přenášet láhve o celkové hmotnosti větší než 50 kg (včetně) musí nejméně dvě osoby pro tuto práci způsobilé. Zakazuje se dopravovat láhve v zavazadlovém prostoru osobních vozidel a ve vozidlech, v nichž prostor pro řidiče není oddělen od prostoru pro přepravu láhví. Z tohoto zákazu se vyjímají láhve sloužící k provozním účelům a jednotlivé láhve s vnitřním objemem do 12 l a láhve na PB do součtu hmotností náplně 40 kg.

    Poznámka na závěr: Jak máte řešeno v „Prohlášení vlastníka“ či ve stanovách SVJ, příloha „Domovní řád“ nebo „Požárně bezpečnostní směrnice.“

    Matějka

    Vložil Jana Aneová (bez ověření), 14. Prosinec 2014 - 21:33

    Z jaké vyhlášky vychází tento text? Děkuji

    Vložil Sousedka (bez ověření), 9. Únor 2009 - 11:35

    Kdybychom dali do domovního řádu, že je zakázáno mít v bytových jednotkách a garážích nebezpečné a hořlavé látky (nemyslím tím věci typu sprey na vlasy, zápalky atd.), ale benzín ve větším množstvím (např. kanystr na 1 a více litrů)není to v principu omezování vlastnictví a může se to tam dát? Já bych to chápala jako ochranu, ale ostatní mohou být jiného názoru. Ptám se čistě teoreticky .......... Děkuji V.

    Vložil E56 (bez ověření), 9. Únor 2009 - 12:46

    Proč byste dávali do domovního řádu (který je vymahatelný obtížně, pokud vůbec) něco, co plyne z obecně závazné (a vymahatelné) právní úpravy?

    Vložil Sousedka (bez ověření), 9. Únor 2009 - 13:07

    Ale vadí to tam nebo je to proti něčemu? V principu by to bylo jenom zdůraznění..... Díky Věra

    Vložil E56 (bez ověření), 15. Únor 2009 - 23:26

    Platných právních předpisů je asi 30 000 stran (plus předpisy EU), můžete je klidně opsat do Vašich stanov, to jistě není chyba, jenom zdůraznění.

    A nezapomeňte na pravidelné aktualizace!

    Vložil Anonymous Káša (bez ověření), 9. Únor 2009 - 10:07

    Děkuji za obšírnou odpověď,problém je však v tom, že do bytu nemá nikdo bez pozvání přístup a tak nelze posoudit detaily instalace. Myslel jsem, jestli taková instalace nepodléhá nějaké periodické revizi, s tím by se dalo něco dělat.

    Vložil Václav (bez ověření), 6. Únor 2009 - 21:05

    Z vlastní zkušenosti bohužel mohu říci, že hasiče z odboru prevence vnitřek bytu vůbec nezajímá, a to ani na výslovnou žádost společenství. Zajímají se pouze o společné prostory domu.

    Vložil Ano (bez ověření), 8. Únor 2009 - 9:07

    Bohužel je to důsledek nekvalitních předpisů a zbožtění tzv. soukromého vlastnictví. Dříve bylo vlastnictví prakticky tabu, nyní se každý primitiv dovolává svého vlastnictví, aniž by chápal, že vlastnictví také zavazuje. Vůbec si přitom neuvědomuje, že ke společným částem domu existuje stejné vlastnictví jako ke konkrétní jednotce. Ve společných částech domu hasiči kontrolují kdejakou blbost, v bytech ale můžete mít v podstatě zbraň (neudržovaná plynová bomba) ale to zastánce modly vlastnictví nezajímá. Možná kdyby bomba vybuchla u sousedů, že by pochopili. Ale co chcete za zákony, když je „tvoří“ existence typu Marka Bendy, který bez vzdělání předsedá ústavněprávnímu výboru a navrhuje samé záležitosti na (spíš za) hranicí ústavnosti. Nedávno ho v tisku nazval bývalý ústavní soudce V. Cepl primitivem, uvidíme, zda tento doživotní poslanec (už je poslancem 19 let aniž by někdy dělal něco jiného) zvedne rukavici.

    Vložil Anonymousses (bez ověření), 7. Únor 2009 - 14:00

    Naprosto hasiče chápu, společenství by mělo zasahovat co nejméně do osobního vlastnictví to že má někdo doma plynovou bombu to je jiný problém – problém zodpovědnosti daného vlastníka. JarekSVJ.

    Vložil Sousedka (bez ověření), 9. Únor 2009 - 11:46

    Ano, souhlas, ale jak to řešit nebo jak co nejvíce snížit rizika toho, že bude ohrožen i můj majetek? Je sice hezké, že je to v jeho bytě a je to jeho, ale pokud se něco stane, nedoplatí na to jen on ale i ostatní. Co byste v tom případě navrhnul? Jaký máte názor na to, dát to do domovního řádu.

    Vložil Pavel, 16. Únor 2009 - 0:15

    Klidně to do Domovního řádu dejte.

    Pokud Domovní řád budete považovat pouze za takové „desatero“, jak by se měli lidé k sobě chovat ve svém domě, může plnit svůj účel.

    Pokud by jste chtěli Domovní řád považovat za předpis, podle kterého budete ukládat sankce, budete asi mít problém s vymáháním sankcí.

    Ale nevylučuji „osvětový“ význam Domovního řádu, když tam napíšete, že se něco nesmí a uvedete předpis ze kterého to vyplývá. Obecná povědomost o právu je v tuzemsku velmi nízká.

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".