Platnost Stanov SVJ
Dobrý den, prosím o radu. Jsem členkou SVJ pro které členové výboru svolali Shromáždění podle dosud platných Stanov. V těchto platných Stanovách není uvedena zastupitelnost člena SVJ na základě plné moci při jednání Shromáždění, proto pozvánka obsahuje upozornění, že se každý vlastník musí zúčastnit osobně bez možnosti zastoupení. Jako 2. bod jednání je uvedena změna Stanov podle NOZ a tato změna již obsahuje možnou zastupitelnost na jednání Shromáždění na základě plné moci vlastníka. Zajímá mě, zda v případě odsouhlasení nových Stanov, tyto vstupují v platnost okamžitě anebo bude celé Shromáždění vedeno podle původní verze Stanov a nové vstoupí v platnost až po skončení Shromáždění. Ptám se z toho důvodu, protože v dalších bodech jednání po změně Stanov je uvedeno projednání zateplení domu dále řešení vytápění domu. V případě vlastníků, kteří své byty pronajímají, bydlí v jiném městě a nemohou se v daném termínu zůčastnit jednání a dle pozvánky jim není umožněno zastoupení, dojde v případě přijetí nových stanov k jejich znevýhodnění a nebudou se moci vyjádřit k důležitým tématům. Je přípustné aby část jednání Shromáždění v jeden den bylo vedeno podle původních Stanov a část podle nově přijatých Stanov? Děkuji.
ještě neznamená, že si výbor může usurpovat právo o tom rozhodovat. Možnost nechat se zastupovat plnou mocí je základní lidské právo a rozumní vlastníci tuto možnost nebojkotují. Já jsem nechal na krajském soudu v roce 2013 zapsat stanovy a statutární orgán a více než polovina vlastníků byla zastoupena plnou mocí bez ověřených podpisů (jedna firma dodala ověřený). Notář nic nenamítal a soud to bez problémů přijal.
Tvrdilo se zde, že „nové stanovy jsou platné od jejich schválení“.
To je samozřejmě pravda, ale rozhodující přece vůbec není platnost: rozhodující je účinnost stanov.
Nové stanovy mohou být uplatněny vůči každému teprve od okamžiku jejich zveřejnění ve sbírce listin rejstříkového soudu.
Bezvýhradná účinnost stanov vůči všem vlastníkům jednotek ihned od okamžiku jejich schválení by byla možná pouze jsou-li na shromáždění přítomni všichni vlastníci jednotek a všichni vyjádří souhlas s okamžitou účinností nových stanov.
lake
Zdravím,
Lake napsal: „Bezvýhradná účinnost stanov vůči všem vlastníkům jednotek ihned od okamžiku jejich schválení by byla možná pouze jsou-li na shromáždění přítomni všichni vlastníci jednotek a všichni vyjádří souhlas s okamžitou účinností nových stanov.“
Vzorové stanovy SVJ 2000: "Tříčtvrtinové většiny hlasů přítomných členů společenství je zapotřebí k přijetí usnesení o
- schválení nebo změně stanov.................."
O účinnosti platí to co jsem psal níže v příspěvku.
Mrzout
Zdravím,
Stanovy SVJ jsou platné a účinné jejich schválením pokud není stanoveno, že účinnosti nabývají později.
Změnu stanov a úplné znění stanov se zapracovanými změnami zakládá SVJ do sbírky listin u rejstříkového soudu, soud ale žádné „potvrzení“ účinnosti stanov neprovádí.
Účinnost stanov v novém znění tedy závisí na orgánu, který o změně stanov rozhoduje.
U SVJ 2000 při schvalování změn stanov není potřeba aby byl přítomen notář/ka.
Mrzout
Pane Mrzoute, vycházím ze znění celostátně platného právního předpisu.
304/2013 Sb. § 8 (2) Údaje a obsah listin, jejichž zveřejnění zákon ukládá, může zapsaná osoba namítat vůči třetím osobám až od okamžiku jejich zveřejnění, ledaže by prokázala, že třetí osobě byly známy dříve. |
Už jsem to přece napsal jasně: Nové stanovy mohou být uplatněny vůči každému teprve od okamžiku jejich zveřejnění ve sbírce listin rejstříkového soudu.
lake
Dobrý den, děkuji a prosím ještě o upřesnění:
- Účinnost nových stanov až od zveřejnění ve sbírce listin vyplývá ze zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob (tedy toto před 1.1.2014 neplatilo)? Tedy mnou nížeuvedený příklad (schválit změnu stanov a hned na témže shromáždění podle nich volit/hlasovat) už (od loňska) nelze použít?
- Další příklad: Ve stanovách SVJ je funkční období členů výboru 2 roky. Shromáždění (schválením změny stanov) změní funkční období na 5 let a vzápětí zvolí nový výbor. Soud nový výbor zapíše a zveřejní nové stanovy. Jaké je funkční období zapsaných členů výboru?
Pane franosi, co plánujete může být podle okolností:
- bez problémů proveditelné, pokud se nikdo proti tomuto postupu neohradí a neobrátí se na soud, nebo
- absolutně neplatné, jestliže se vlastník jednotky proti tomuto postupu ohradí a obrátí se na soud.
Pochopte, že balancujete na samé hraně. Záleží pouze na vlastnících jednotek, zda budou ochotni akceptovat takový postup.
Dám příklad:
Řekněme, že hodláte změnit stanovy SVJ(2000) tak, že vlastníkovi jednotky mají být odňata některá jeho práva garantovaná v ZoVB, nebo mají být vlastníkovi jednotky přikázány nové povinnosti, které podle ZoVB neměl. V takovém případě musí stanovy být přijaty se souhlasem všech vlastníků jednotek. Plyne to z § 1200 NOZ: Chcete-li stanovy „podle NOZ“, pak tedy se vším všudy – včetně způsobu jejich schvalování při vzniku SVJ(2012).
Stanovy podle ZoVB mohou být měněny tříčtvrtinovou většinou přítomných (§ 11 odst. 4 ZoVB), avšak pouze v rámci právní úpravy ZoVB. Ke změně přesahující právní rámec ZoVB je nutný souhlas každého jednotlivého vlastníka, kterému se má rozsah jeho práv a povinností změnit.
Je naivní myslet si, že se změní stanovy a ihned si rychle odhlasujete něco, co podle ZoVB a původních stanov nebylo možné. Chcete-li takto švindlovat při hlasování, záleží pouze na tom, zda vlastník jednotky se proti tomu ohradí, či zda se neohradí.
lake
§11/4 ZoVB „K přijetí usnesení o věcech, které jsou obsahem
prohlášení podle § 4, o schválení nebo o změně stanov, o uzavření
smlouvy o zástavním právu k jednotkám a o rozúčtování cen služeb na
jednotlivé vlastníky jednotek podle § 9a odst. 2 je zapotřebí
tříčtvrtinové většiny přítomných hlasů.“
Je zřejmé že jen hlupácká SVJ(2000) budou mít zájem o formalitu:
když „„podle NOZ“, pak tedy se vším všudy“. Jasně na
SVJ(2012) je v §1200 NOZ bič, ale více než 50.000 SVJ(2000) se tomuto, a
všem přehlasovaným, může jen vysmát.
Lake, co znamená „odňata“ – znamená to, že co bylo už není, nebo co bylo je nově výslovně zapovězeno ??? (příklad: mám li právo na kopie všech dokladů produkovaných SVJ a většina si odhlasuje, že se příslušný odstavec stanov zrušuje, tak to je ta situace kdy by se měl použít §1128/2 NOZ… nebo jaký § ?)
Pane lake, nehledejte prosím v mých dotazech, co tam není. Určitě se nesnažím se členy SVJ(2000) zbavit jejich práv daných ZoVB. A už vůbec jsem nechtěl rozjíždět flame na téma SVJ(2000)xSVJ(2014) nebo ZoVBxNOZ. Jen jsem se pozastavil na Vaším tvrzením, že změna stanov není účinná ihned, ale až zveřejněním ve sbírce listin. Můžete prosím odpovědět na mé dva dotazy z 6:52? Zpochybnění ze strany vlastníků se neobávám, spíš jestli by takové jednání neodmítl rejstříkový soud. Pokud jsem Vás pochopil správně, měli bychom nejprve schválit změnu stanov (resp. asi to bude fungl nový text – a ano, nebude ve sporu se ZoVB), pak počkat na zveřejnění ve sbírce listin a až pak (např. za měsíc) svolat druhé shromáždění dle nových stanov. Raději to udělám takhle, než aby mi soud zápis/vklad odmítl a já stejně musel vlastníky „hnát“ na shromáždění znovu. Znovu opakuji, že nejde o flame ZoVBxNOZ. Prostě chci ve stanovách pár praktických změn (plné moci, per rollam, nevlastník ve výboru…).
Pane franos,
chcete-li změnit stanovy, změňte je. Upozornil jsem pouze na to, že
SVJ(2000) má konkrétní zákonem definovanou právní způsobilost. Není
oprávněno oklikou přes změnu svých stanov měnit svévolně práva a
povinnosti vlastníků jednotek. A pokud snad chce vlastníkům upřesnit
některou jejich povinnost, nemůže její plnění vymáhat dříve, než
změnu řádně zveřejní ve sbírce listin rejstříkového soudu.
Ptáte se konkrétně na délku funkčního období člena statutárního orgánu právnické osoby. Toto se ovšem nijak netýká práv ani povinností vlastníka jednotky. To je technický detail, který se týká pouze vnitřních poměrů právnické osoby samotné. Takže je možno odhlasovat jinou délku funkčního období a vzápětí zvolit nové členy výboru na toto upravené funkční období. Samozřejmě za předpokladu, že jak změna stanov, tak volba statutárů byla uvedena v programu shromáždění.
lake
Ybbor napsal: „… pozvánka obsahuje upozornění, že se každý vlastník musí zúčastnit osobně bez možnosti zastoupení.“
Soudím, že tato část pozvánky je od počátku neplatná. Vaše stanovy přece nezakazují zastupování výslovně. Ani zákon nic takového nestanoví. Jde tedy o protiústavní omezení. Navíc je zcela bezdůvodné. Viz http://www.portalsvj.cz/…iku-jednotek#…. Analogicky pro SVJ(2012): zákon č.89/2012 Sb. řeší zastoupení jednoznačně tak, že umožňuje (dokonce ve vyjmenovaných případech kogentně vyžaduje) výkon práv vlastníka jednotky prostřednictvím jiné osoby.
Vykašlete se na zjevný nesmysl uvedený v pozvánce a vůbec to neberte do úvahy.
lake
Dobrý den, podle mne nové stanovy platí hned od schválení. Tohle se standartně využívalo u SVJ(2000) – např. aby mohl být nečlen SVJ členem výboru, bylo třeba schválit nejprve na prvním shromáždění tuto změnu (vzorových) stanov a hned šlo podle toho volit. Osobně bych ale raději dokončil jedno shromáždění a hned pokračoval dalším, než v průběhu shromáždění doplňoval na prezenci „nově“ přítomné zástupce. Navíc z toho prvního bude asi notářský zápis (tak ať je co nejkratší) a bude se posílat na soud (tak ať nemůže být zpochybněna platnost). Prostě svolat současně dvě shromáždění.
Poslední komentáře