Platnost stanov : Sankce

Vložil Anonymous, 5. Říjen 2007 - 8:03 ::

Dobrý den, 1 rok jsem pronajímal byt kuřákovi – kouřil pouze na balkoně. Soused bydlící nade mnou se s tím nesmířil (shodou okolností předseda Výboru) → V listopadu 2006 se přidal do dom. řádu bod a nepřiměřeném obtěžování kouřem, hlukem, prachem, atd.. → v dubnu 2007 si na schůzi cca 70% většina odsouhlasila možnost smluvní pokuty v případě, že některý z vlastníků neodstraní závadový stav. Následně měly být podle toho upraveny stanovy → následovaly 2 dopisy od výboru, abych problém odtsranil. V červnu 2007 jsem dostal pokutu 3000,– za neodstranění záv. stavu, přestože jsem informoval Výbor již na jaře, že s nájemníkem neprodloužím smouvu a do léta se vystěhuje. TEPRVE včera 4.10.2007 jsem dostal písemně aktualizované stanovy s tím, že prý platí již od dubna 2007!!

  1. Jakým způsobem mohou být aktualizovány stanovy, aby byly platné?
  2. Nezdá se mi, že v našem domě mohou platit od dubna 2007, kdy se pouze odhlasovalo, že budou teprve pozměněny a nikdo konkrétní návrh neviděl…
  3. Pokud je přesto vše v souladu se zákonem (myšlena aktualizace stanov), mám právo na předložení soudního vyjádření či zmocnění Výboru či konkrétního zákona o něhož se tato pravomoc Výboru opírá?
  4. Může člen výboru objektivně prohlásit, že je nepřiměřeně obtěžován kouřem, když k tomu nemá odpovídající vzdělání nebo odbornou expertízu od Hygieny…?
  5. Smluvní pokuta – pokud není nezákonná, jakým způsobem musí být odsouhlasena mezi vlastníky? Zduraznuji, že jsem z návrhem stanov nesouhlasil a nic nepodepsal
  6. Můj nájemník se v září 2007 vystěhoval

Předem moc děkuji za všechny názory

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 5. Říjen 2007 - 9:07

    Vážení, změna stanov SVJ se je možná v souladu se ZoVB a platnými stanovami SVJ – uloženými ve sbírce listin příslušného soudu.

    • k bodu č.1 – V § 11 odst.2 ZoVB je uvedeno: „Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů; k přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny přítomných hlasů.“ V odst.4 téhož § je uvedeno: „K přijetí usnesení o věcech, které jsou obsahem prohlášení podle § 4, o schválení nebo o změně stanov, o uzavření smlouvy o zástavním právu k jednotkám a o rozúčtování cen služeb na jednotlivé vlastníky jednotek podle § 9a odst. 2 je zapotřebí tříčtvrtinové většiny přítomných hlasů.“
    • k bodu č.2 – Na jednání vaší schůze shromáždění jsem nebyl, nemohu se vyjádřit k průběhu tohoto jednání. Důležitý je zápis z jednání schůze shromáždění včetně vkládaných skutečností změn do sbírky listin u příslušného soudu. Jedná-li se o změnu stanov, je vhodné s pozvánkou postoupit i navrhované změny. Na jednání by mělo být přečteno samostatně původní znění daného odstavce stanov, návrh změny daného odstavce stanov či nově vkládaný odstavec, komentář a diskuse k navrhované změně či doplnění, samostatné hlasování o každé změně-úpravě stanov samostatně. Jen tak se předejde neshodám.
    • Obecně se svého práva můžete dovolávat soudní cestou.

    Matějka

    Vložil Anonymous, 5. Říjen 2007 - 9:36

    Vážený pane Matějka,

    je možné Vám zaslat na mail nascanovaný zápis z ono shromáždění?

    Děkuji

    Vložil Matějka Jaroslav, 5. Říjen 2007 - 20:34

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".