Platnost stanov - pověřený vlastník
Ve stanovách našeho SVJ máme uvedeno, že: „1. Orgány společenství
jsou: a)shromáždění vlastníků b)vlastník jednotky, kterého
shromáždění pověří výkonem funkce „pověřený vlastník“ .
2. Pověřeným vlastníkem může být pouze vlastník jednotky v domě,
kterého shromáždění pověří výkonem této funkce.“
Před 5 lety bylo podle těchto stanov zvoleno pov. vlastníkem SBD (vlastník 2 byt. jednotek). V obch. rejstříku je zapsáno jako stat. orgán „SBD x.y.,zastoupené atd.“ a je tam jmenovaný předseda, místopřed. a 8 členů představenstva. – Ti všichni tedy (zřejmě) mohli jednat jménem našeho SVJ.
V případě, že bychom dnes zvolili stejného pov. vlastníka, bude to platné? Anebo je nutné držet se vzorových stanov – tzn. že „členem volených orgánů může být pouze fyzická osoba ....., která je zmocněným zástupcem právnické osoby…“ – a je tedy třeba zvolit konkrétního člověka – např. předsedu SBD?
Pavlína
Máte vlastní stanovy, řídíte se tedy jimi. Vzorové vás v tomto případě nezajímají.
Domnívám se ale, že pokud jsou některá ustanovení našich stanov v rozporu se vzorovými stanovami – stávají se neplatná. Anebo pokud některé věci vůbec neřeší – pak se také postupuje podle vzorových stanov (např. je ve vzor. stanovách také uvedeno, že „závazek k výkonu volené funkce …je závazkem osobní povahy…“). Tak jak je to?
Má někdo zkušenosti s tím, jestli je třeba při zápisu pov. vlastníka do rejstříku uvádět i jednu konkrétní „zmocněnou osobu“ – v případě, že je pov. vlastníkem právnická osoba? Pavlína
Jsou-li vaše stanovy v rozporu se stanovami vzorovými, platí vaše stanovy. Jsou-li vaše stanovy v rozporu se zákonem, jsou v tomto bodě neplatné.
Neřeší-li vaše stanovy něco, pak se postupuje podle zákona. Zpravidla ZoVB, Obč.zákoník.
Vzorové stanovy platí jako celek a jen pokud nemáte své. Jinak mohou sloužit jako vzor, návod, názor,…
Poslední komentáře