platby za služby - vlastník byt dlouhodobě neobývá a nechce tyto platby (výtah, odpady, osvětlení domu) platit
Jsme malé SVJ v Praze, Jeden vlastník se odstěhoval a bude byt prodávat. Šel si k našemu správci upravit evidenční list, co se týče dlouhodobých příspěvků na opravy + nájmu, to bude dál platit, dokud byt nebude mít nového vlatníka. Ale chce, aby na evidenčním listu byla 0 osob pro platbu za služby- tedy odpady, elektřina ve společní části a výtah. Jde to vůbec udělat? Našla jsem si v NOZ, par. 1180, že: (1) Nebylo-li jinak určeno, přispívá vlastník jednotky na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech. Slouží-li některá ze společných částí jen některému vlastníku jednotky k výlučnému užívání, stanoví se výše příspěvku i se zřetelem k povaze, rozměrům a umístění této části a rozsahu povinnosti vlastníka jednotky spravovat tuto část na vlastní náklad.
Rozumím tomu tak, že vlastník přispívá, dokud je byt v jeho vlastnictví, a nesejde na tom, zda tam bydlí či ne. Mám obavy, že by mi za čas podobně mohly argumentovat matky, které jedou s dítětem na letní byt déle než dva měsíce apod. a ke všemu kolotoči s SVJ mi přibyde ještě rozhodovat, kdo tam skutečně byl a kdo ne, a že budeme upravovat evidenční listy jako na běžícím pásu.
Má 0 osob nějakou oporu v zákoně? Co s tím?
Nějak Vám uniká rozdíl mezi příspěvkem na správu domu a službou, klasika mnoha SVJ, až budou tato SVJ vyčíslovat dluh pro zastavení BJ v KN, tak to bude veselo, to se máme na co těšit!!!
U nás se nic neúčtuje podle počtu osob a svoz odpadu je v kompentenci jednotlivých vlastníků…
U nás také nemáme nic podle osob, u těchto položek je to pouze podle rozlohy bytu. Nemůžeme se spoléhat, že lidé budou pravdivě počet osob hlásit.
U nás to taky vždycky jednou za čas někdo zkouší a výbor musí pořád dokola vysvětlovat, že minimální počet pro vyúčtování je vždy 1.
Je dobrý to dát do stanov. Pokud to ve stanovách nemáte, můžete se odvolat na zákon o službách, § 2 písm. g)
Pro účely tohoto zákona se rozumí (…) osobami rozhodnými pro rozúčtování služeb
- nájemce bytu a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v bytě po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období, nebo
- vlastník jednotky, pokud jednotku nepřenechal do užívání a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v jednotce po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období.
Nepřenechá-li byt, tak: 2.vlastník jednotky, pokud jednotku nepřenechal do užívání a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v jednotce po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období. Z čeho dedukujete, že jedna osoba? Jak to bude u BJ, kde jsou 4 spoluvlastníci nebo je ve SJM, lze mít za to, že s manželem bude žít manželka, i když s ním 5 let nežije?
Nebo jak?
Nebo je z BJ "hotelový apartmán pro 6 osob, které se zdržují v bytě pár dnů?
Z zákoně je zase díra jako prase!!!
rovná se domnívat se. V tomto se přece nemůžeme domnívat,zde musí být naprosto jasno. Váš dotaz je správný, lze mít za to, že s manželem bude žít manželka, i když s ním 5 let nežije? No nelze. Nelze se domnívat, že s manželem manželka žije, když s ním nežije. V zákoně nejenom že je díra, zákon je přímo ujetý.
Ptáte se asi jako statutární zástupce. Měl/a byste vědět, že se k tomuto také váže Nařízení vlády (zde ve vláknech již mnohokrát zmíněný) a sice § 5
Myslis
- provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, odvoz komunálního odpadu, popřípadě další služby sjednané mezi poskytovatelem služeb a příjemcem služeb, podle počtu osob rozhodných pro rozúčtování.
???
Ale tady je spor o to, kolik je osob rozhodnych :-)
Poslední komentáře