platba hotově mimo spravu svj
Zdravím, mám obecný dotaz. Dům s 6ti byty, SVJ je tu cca 8let, na spravu se pravidelne měsičně přispívá. Nastane problém, že do střechy na dvou místech lehce zateká. 5 majitelů bytů se sejde a 4 z nich si odhlasují NOVOU střechu, ktera je firmou naceněna na 300–350tis dle zvol.krytiny. Jeden vlastník hlasuje proti.Jeden vlastník nepřítomen. Ovšem naspořeno je cca 120tis. Čtyři se domluví že se to na jaře cca za 4mesíce zaplatí hotově!!!,každý podíl dle velikosti bytu. Dle našich stanov je mimořadná platba v hotovosti možná po odlasování nadpoloviční většiny..což tedy bylo splněno. Těch 120tis naspořených se nepoužije, nechají se na učtu, a celá střecha se zaplatí hotově za 4měsíce.. V domě je jen jedna mladá rodina, která má hypoteku, auto na splátky atd…Jinak jsou tam důchodci. Ano já vím..není to důležité. Ovšem mladá rodina na to nemá aby našetřila 50tisic za cca 4měsíce ..A teď tedy ten dotaz- je povinnost takto požadovat peníze v hotovosti i když se řádně platí na spravu domu? Co když to příště bude omítka za 800tis a mlade rodine to bude dělat 120tis??? Už chápu jak lidé spadnou do dluhové pasti… Takže ma na to SVJ pravo? Požadovat hotovost a jeste platby na spravu domu? Hledali jsme toto tema tady v diskuzi..ovšem nenalezli…neni to tu totiž vůbec přehledné a rozdělené.Takže pokud chcete poučovat že už to tu bylo řečeno tak hodte odkaz.dík. PS:nejedná se o havarijní stav střechy…jen aby bylo jasno.
ještě bych doplnil Již na tomto shromáždění měli odpůrci řešení požadovat posudek nezávislého stavebního soudního znalce na téma nutnost celkové výměny, dále orzpočet zpracovaný rozpočtářem a ne zhotovitelem a také navrhnout, že musí proběhnout výběrové řízení s jediným kritériem a to cena. Pak bych ostatním sdělili, že si na ti´o musím půjčit a nemohu se zaručit, že půjčku v požadovaném termínu obdržím. Samozřejmě částku již naspořenou bych požadoval použít. Všechno co namítám bych požadoval uvést do zápisu. Určitě bych také hlasoval proti návrhu abch měl status přehlasovaného vlastníka.
Děkuji za odpověď.
Mám dotaz kdo je rozpočtář a kde jej sehnat? Naspořenou částku jsme požadovali použít, ovšem jen my, naše rodina, ostatní jak já říkám důchodci to odhlasovali nechat na učtě dle jejich slov „raději to tam necháme kdyby náhodou něco“ . Status přehlasovaného vlastníka mám, bohužel ale muj podíl nestačil. Požadovat posudek nezavisleho soudního znalce sice můžu ale opět-nemusí to ostatní schválit?..
Váš problém není zdaleka tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohl jevit. Tedy především je vhodné si uvědomit, že v domě spravovaném SVJ může vlastnit jednotku v podstatě kdokoli, kdo si především uvědomuje, nejen práva s vlastnictvím jednotky spojená, ale rovněž povinnosti. Pravděpodobně jste si odsouhlasili stanovy SVJ, které, jak se ukazuje v tomto problému, umožňují nedostatečně vysoké hlasovací kvórum k projednání a především ke schválení poměrně větších oprav a rekonstrukcí. Kdybych chtěl být škodolibý, tak bych konstatoval, že zde se vás zima zeptala, co jste dělali v létě? Bohužel je to pouze jeden z mnoha důsledků, které číhají ze stanov, které vlastníci na shromáždění odhlasují, aniž by o nich byla vedena odpovědná diskuse v přípravné fázi, včetně schopnosti představy situací, které mohou v životě vlastníků jednotek nastat.
Vlastníci mohou na shromáždění diskutovat o čemkoli, dokonce si mohou schválit potřebnou většinou i investice, se kterými někteří vlastníci nemusí souhlasit. Ovšem právě nízké hlasovací kvórum je dostatečná páka pro ty vlastníky jednotek, kteří si umanou realizovat to, co zde uvádíte. Jestliže není stav střechy havarijní a zatím lze zabránit vzniku škod na majetku lokální opravou, nechápu, proč někdo prosazuje rekonstrukci celé střechy, na jejíž úhradu nemá dostatečné finanční prostředky? Pokud už se odhlasovalo, že se rekonstrukce uskuteční v odloženém termínu, pak je nepochopitelné, proč alespoň částečně nejsou přednostně využity k úhradě finanční prostředky naspořené pro takový účel? Nemáte naspořeno, kolik potřebujete? Proč tedy s ohledem na znalost stavu nemovitosti výbor SVJ nereagoval v předstihu k projednání a schválení vyšších záloh na správu domu a pozemku? Mohl bych vznášet ještě další dotazy, ale tím se problém nevyřeší. Pokud stojí momentálně mladí spoluvlastníci jednotky před problémem, jak uhradit jednorázově v určený termín stanovenou částku, pak nezbývá, než aby si uvědomili své povinnosti z hlediska vlastnického vztahu a tyto finanční prostředky si půjčili. Kde a jakou formou, to za ně nikdo nevyřeší. Možná je zda velmi malá šance, jak jim pomoci, pokud mi sdělíte, jakým způsobem vámi zmíněný mimořádný příspěvek na rekonstrukci střechy byl stanoven. Zajímá mne způsob rozdělení celkového plánovaného nákladu na vlastníky. Zda na každého stejným dílem nebo v nějakém poměru, třeba podle spoluvlastnických podílů?
Zdeněk II
Děkuji za reakci, zde pár odpovědí na Vaše otázky: 1)proč někdo prosazuje rekonstrukci celé střechy, na jejíž úhradu nemá dostatečné finanční prostředky? Odpověď je jednoduchá – protože při poslední lokální výsprávce střechy firma která opravu zajišťovala řekla že by to max do 5let chtělo novou střechu… TAk proto teď čtyři z šesti chtějí TEĎ HNED novou střechu…Co víc k tomu říct? Naše komentáře, že tedy zvyšíme fond a za 2–3roky uvidíme co našetříme a uděláme střechu vyšli vniveč..Jak řikám důchodci se prostě dohodli, že na to mají a že si to na jaře dají…a já se tam můžu třebat stavět na hlavu.
2)…pak je nepochopitelné, proč alespoň částečně nejsou přednostně využity k úhradě finanční prostředky naspořené pro takový účel? Ano je to nepochopitelné, že? Taky jsme jim to říkali, ale důchodci odpověděli, že se na ty peníze nešáhne budou tam pro „co kdyby náhodou něco“ Oni je přece nepotřebují, protože mají hotovost kterou svůj podíl střechy zaplatí…
3)…proč tedy s ohledem na znalost stavu nemovitosti výbor SVJ nereagoval v předstihu k projednání a schválení vyšších záloh na správu domu a pozemku? My zde bydlíme cca 7–8let, tento fond zde byl zřízen před 8lety i přes to že tu majitele bytu bydlí přes 33–34let!!! Neptejte se mě proč si nespořili už dříve, taky nevím, a taky mě to se*e, ale toto naše rodina ovlivnit nemohla když tu nebydlela. Fond se postupně navyšoval.Minulý rok to bylo cca 8tis měsíčně, od teď to bude přes 10tis měsíčne. tj120tis ročně. Za tři roky můžeme mít našetřeno na střechu.
- Zajímá mne způsob rozdělení celkového plánovaného nákladu na vlastníky. Zda na každého stejným dílem nebo v nějakém poměru, třeba podle spoluvlastnických podílů?… Náklady se rozdělí dle velikosti bytu jednotlivých vlastníku, čili dle podílů.Každý má byt v osobním vlastnictví.
„Dům s 6ti byty… SVJ je tu cca 8let, na spravu se pravidelne měsičně přispívá… do střechy na dvou místech lehce zateká. 5 majitelů bytů se sejde a 4 z nich si odhlasují NOVOU střechu … 300–350 tis. Jeden vlastník hlasuje proti. Jeden vlastník nepřítomen. … naspořeno cca 120tis. Čtyři se domluví že se to na jaře cca za 4 mesíce zaplatí hotově. Dle našich stanov je mimořadná platba v hotovosti možná po odlasování nadpoloviční většiny. Těch 120tis naspořených se nepoužije, nechají se na učtu. V domě je jen jedna mladá rodina, která má hypoteku, auto na splátky atd… Jinak jsou tam důchodci“
Jednak si myslím, že by se to nemělo platit hotově, ale vložit na účet aby to prošlo účetnictvím.
Dále nechápu, jak důchodci („jinak tam jsou důchodci“) našetří za 4 měsíce svůj podíl cca 50.000 Kč.
Předpokládám, že nenaspoření a neuhrazení 50.000 Kč během nelze posuzovat jako nesplnění povinností vlastníka bytu.
Nevím, jaké jste měli za 8 let investice, ale zřejmě platíte málo na příspěvky správy domu (tzv. fond oprav), když za 8 let máte na účtu (nepočítaje zálohy služeb) jen 120.000 Kč, t.j. průměrně 15.000 Kč na byt.
Výše příspěvků správy domu a pozemku by měla odpovídat předpokládaným výdajům v budoucnu. Příspěvky jste zřejmě chybně odhadli a všichni jsou 8 let rádi, že platí málo. To je to samé, jako když si doma šetříte po haléřích do prasátka a můžete tušit, že budete potřebovat za 8 let novou pračku a ledničku.
A proč chcete nechat naspořené peníze na účtu a hradit celou částku extra ?
Děkuji za komentář:
- peníze se v hotvosti vloží samozřejmě na účet tak aby to prošlo učetnictvím.
- ti důchodci už mašetřeno mají, dle jejich slov jsou ochotni na jaře svůj podíl zaplatit.
- před 8lety jsme tu nebydleli, tudíž neznám důvody proč si nezaložili právě ti důchodci fond dříve když už v domě bydlí 34let! To mi taky hlava nebere.. A co se týče spoření na správu svj měsíčně jsme teď v posledním roce spořili 8tis, čili 96tis rok, teď jsme si odlasovali zvyšení..nevím přesně asi to bude přes 10tis měsičně. Ale samozřejmě že za 8let není naspořeno jen 120tis, postupně co tu bydlíme bylo investováno do vstupních dveří, odkop a odizolování části domu, odbourání cele omitky z celeho domu a odvoz suti, deratizase,lokální opravy střechy…atd atd… takže ivestice probíhali postupně, ovšem nikdy ne v takové výši jako je 300ti na střech a v hotovosti.
4)a částku která je ted na učte SVJ naspořena bychom chteli použít, ale pouze my bychom chtěli. Ti ostatni dle jejich slov „to tam raději necháme kdyby něco“ Takže to asi tak na vysvětlení proč nepoužijeme naspořenou částku…
Poslední komentáře