PLATBA DO FONDU OPRAV
Dobrý den, chceme založit společenství vlastníků a nemůžeme se dohodnout na platbě do fondu oprav. Většina chce, aby všichni platili stejně, že tu střechu a nosné zdi potřebujeme všichni stejně, ať z menšího či většího bytu. Ale ta menšina nepodepíše prohlášení vlastníka.Takže jsme na mrtvém bodě. V zákoně je buď podle podílů nebo podle dohody. Jak je to jinde? Děkuji za radu.
Doporučuji platit na správu i přispívat na opravy podle podílu (v příspěvcích níže máte o tom napsáno více).
Pokud máte nějaké konkrétní záležitosti, můžete si schválit jiný režim pro tuto konkrétní věc. Ale například opravu střechy bych jinak než podle podílu neplatil. To se potom začne řešit, že střechu by mohli platit majitelé bytů pod střechou, protože ti na tom mají největší zájem, atd…
„V zákoně je buď podle podílů, nebo podle dohody. Jak je to jinde?“
Která země Vás zajímá?
Co znám SVJ já, tak se v nich hradí platba do "fondu oprav" podle velikosti vlast. podílu.
Lenka
Běžně se platí podle podílů. Dohoda na jiném poměru nebývá častá.
Fond oprav v účetnictví SVJ neexistuje. Platí se zálohy na správu domu, a to podle podílů nebo podle (písemné) dohody.
Platba všech „stejně“ (tedy paušálem na byt) je nevýhodná pro všechny vlastníky menších bytů. Protože nejsou padlí na hlavu, takovou dohodu Vám nepodepíší. Ztrácíte čas prosazováním řešení, které je neprůchodné.
Pokud v některém SVJ existuje platba paušálem, byla přijata díky neznalosti vlastníků menších bytů nebo po manipulaci a mlžení vlastníků největších bytů, kteří na tom slušně vydělávají.
lake
Máte pravdu pane Lake, že na tom vlastníci větších BJ vydělávají , dokonce bych si myslela, že by se na to mohlo nahlížet, jako na dar, který by měl být zdaněný.
Paní Jano, když se podíváte na § 4 odst. 2 písm. zg) zákona o daních z příjmů, tak uvidíte, že je takový nepeněžní příjem vlastníků větších bytů předmětem daně z příjmů.
Osvobozený je od daně z příjmů jen v případě, že se všichni vlastníci písemně dohodnou, že se bude platit jinak, než podle spoluvlastnických podílů na společných částech domu.
N. Klainová
Díky za poučení.
Aspoň teď ti, kteří se dohodnou, že budou platit jinak, než podle podílů, jsou opravdu velkorysí.
Pokud si odsouhlasí stejnou platbu, například 600,– Kč za bytovou jednotku , a pokud jsou v domě například byty dvou rozměrů , např. 40m2 a 80m2, tak ti co mají BJ o 40m2 platí 15 Kč na 1m2 BJ a ti kteří mají 80m2 platí 7,50 Kč za 1,2 BJ.
Takže nejen, že si odsouhlasí pěknou blbost, ještě , jak říkáte odsouhlasí těm, kteří tímto rozhodnutím získávají nepeněžní příjem, osvobození od daně z příjmu.
Oprava.
Pokud si odsouhlasí stejnou platbu, například 600,– Kč za bytovou jednotku , a pokud jsou v domě například byty dvou rozměrů , např. 40m2 a 80m2, tak ti co mají BJ o 40m2 platí 15 Kč na 1m2 BJ a ti kteří mají 80m2 platí 7,50 Kč za 1m2 BJ.
Znám několik SVJ, které platí, buď podle podílů (kupní smlouva) a nebo všichni stejně. Existují i menšinoví majitelé, kteří uznávají,že společné prostory (např. sušárny) využívají daleko více (většinou mladé rodiny)než někteří většinoví podílníci (většinou důchodci)i když na to nemají právo. Nikdo nechce vymezovat společné prostory pouze pro používání pouze podle podílů nebo menšinových majitelů a zavádět další koncetrační tábory podle „tzv. vyhlášky“. Jsou to slušní lidé, kterým vůbec nejde vůbec o žádný „slušný výdělek“ ale ve skutečnosti na to doplácejí! Nevím jak u Vás, ale tady v okolí většina lidí považuje vyhlášku za paskvil, kteří napsali úplní ........ Zákony někdy bývají dobré, ale nesmí se výkládat ve prospěch jenom někoho!!! Dobrou noc!
Jak se tak dívám, tak tam asi u Vás nikdo nic nepochopil a zákon č. 72/94 Sb. nikdo asi neviděl ani z rychlíku.
Společné prostory nemá nikdo právo vymezovat podle podílů, nebo menšinových vlatníků, jak píšete.
Užívat je mohou naprosto všichni, bez ohledu na to, jak velký je jeho podíl na společných částech domu.
Zák.č.72/94 Sb. Práva a povinnosti vlatníků jednotek § 13 odst. 1) Vlastník jednotky se podílí na správě domu v rozsahu, který odpovídá jeho spoluvlastnickému podílu na společných částech domu, není-li mezi vlastníky jednotek dohodnuto jinak.
Příspěvek na správu domu podle velikosti podílu, považuji, za spravedlivý, protože velikosti podílu je také použit při hlasování.
Dohodnuto jinak – tak pokud se dohodli na tom, že všichni budou platit stejnou částku, tak pak bych chtěla vědět, jak se v takovém SVJ dohodli na hlasování.
Na portál jsem se dostal náhodou a zase ho rychle opustím.Zaujala mě jenom zpráva nebo příspěvek jak to má být podle „lakeho“. Nevím, kde bere „lake“ tu jistotu,že ti většinoví jsou špatní. Život je takový jaký je a opravdu existuje SVJ, kde se platí do fondu oprav stejně (nehrajme si se slovíčky)a jsou spokojeni. Nemají žádné vymyté mozky a tyto argumenty může používat pouze člověk, který to prožil. Chtěl jsem poukázat jak to ve skutečnosti chodí a není to zdaleka poslední případ, který znám (z doslechu), ale vidím, že to nemá smysl. Naschle!!! PS. Opět tvrdím, že nejsou větší a menší vlastníci, ale slušní a neslušní majitelé!
Proč to vzdáváte, dostanete tady pěkně s prominutím " po hubě", jako já, ale hodně se dozvíte, naučíte, dobře Vás to nasměruje a pak i uvidíte své chyby.
Např. já osobně vidím, jako chybu Vaše tvrzení : PS. Opět tvrdím, že nejsou větší a menší vlastníci, ale slušní a neslušní majitelé!
Tak nevím, jak to zní Vám a ostatním, ale pro mě je to blbost.
Jo blbost by to nebyla, pokud by byly domy, kde by byl jedena bytová jednotka absolutně stejná, jako druhá, pak by byly i stejné podíly na společných částech domu.
Ale pokud je nás deset v domě a z toho součet podlahové plochy tří bytových jednotek je větší, než součet zbývajících, tak samozřejmě, že je správné, aby vlastníci, kteří v mají např. 3/4 celého domu, aby také na správu společných částí domu platili více, než ti, kteří mají 1/4 domu.
A pan Lake, nebo možná paní Lake, tak pěkně mě někdy leze na nervy, ale z 99% má ten člověk pravdu a mohu Vám říct, že se těším na to, když něco napíšu, jak mi zase vypucuje žaludek. Prostě mě ten člověk baví , takže určitě , když tady zůstanete, bude Vám to jen a jen k dobru.
V těch SVJ, kde to takto spokojeně funguje, se rozhoduje podle velikosti podílu nebo každý vlastník jednotky má stejnou sílu hlasu ?
Příspěvek od "karmat" dobře ukazuje, jakého stupně může dosáhnout "vymyvání mozků" uvnitř SVJ, pokud se tomu vlastníci nedovedou bránit a nemají potřebné informace. Karmat odmítá zavádět další koncetrační tábory podle „tzv. vyhlášky“. Zřejmě netuší, že vlastnictví bytů upravuje zákon, avšak neexistuje k tomu žádná vyhláška.
Karmat píše, že kvůli jedné mladé rodině, která pere pleny častěji, mají platit VŠICHNI vlastníci menších bytů nepřiměřeně vyšší příspěvky na správu. Shledává to zcela v pořádku. O vlastnících větších bytů, kteří z toho mají prospěch, karmat tvrdí: "... jsou to slušní lidé, (...) ale ve skutečnosti na to doplácejí!" Nevím, jak mohou doplácet, jestliže přispívají po celé roky každý měsíc MÉNĚ, než odpovídá jejich spoluvlastnickému podílu.
Vymývání mozků v SVJ se dosahuje pomocí překrucování faktů, demagogií a polopravdami. Anonymous v úvodním příspěvku píše: "... tu střechu a nosné zdi potřebujeme všichni stejně, ať z menšího či většího bytu". Jaksi se zapomněl zmínit, že tato střecha chrání vlastníkovi třípokojového bytu dvakrát větší majetek, než vlastníkovi bytu 1+1.
lake
Nemínil jsem vůbec odpovídat, ale jenom ze slušnosti! Až Tě přejde ten NAPOLEONSKÝ SYNDROM, podívej se kolem sebe a zjistíš jak se ve skutečnosti žije! Sbohem!!!
Překrucování faktů, vytváření demagogií, hlásání polopravd a vlastních pravd je bohužel běžnou součástí některých společenství. Je součásti taky toho našeho společenství. Proti takovým vykladačům se těžce bojuje. Ona totiž taková polopravda a mystifikace jako uvádí „karmat“ zní důvěrně, je nakažlivá a lidem v podstatě vyhovuje.
A jak budete postupovat a hlasovat o financování oprav, pokud SVJ nevznikne ? Otázka je, že SVJ vzniká ze zákona když dům vyhovuje ZoVB. Nevzniká na základě vůle vlastníků.
Petře, SVJ vzniká ze zákona, o tom je tady popsáno myslím že i několik stran. Pokud nevznikne SVJ ze zákona tak je buď družsvo a postupuje se podle stanov družstva. Nebo je podílové spoluvlastnictví. Tam je určující výše podílů. To, že SVJ vzniká ze zákona je fakt a ne otázka a také vzniká na základě vůle vlastníků a to těch, kteří měli vůli převodu bytu do osobního vlastnictví a tím se za daných podmínek naplnil zákon. Mlžíte tady a taky tady vykládáte svoje pravdy.
Reagoval jsem na to, že „chceme založit společenství vlastníků“ a „jsme na mrtvém bodě“. Ani není jasné, zda dům tazatele „vyhovuje“ vzniku SVJ. Takže jaké mlžení. Tazateli vysvětlete, že na mrtvém bodě nejsou.
Společenství se nezakládá, společenství vzniká ze zákona za určitých podmínek. Jsou tady o tom popsané dlouhé statě včetně těch podmínek. Kvalifikovaný výklad vzniku společenství si můžete najít na tomto portálu.
Je pravda, že společenství se nezakládá, společenství vzniká.
Já si pod pojmem založení společenství představuji navození takových podmínek, že dojde ke vzniku společenství. Tedy především vymezení jednotek v domě, sepsání prohlášení vlastníka a převod jednotek různým majitelům.
Petr napsal: "Rozhodování (...) bez SVJ dle Občanského zákoníku"
Anonymousss napsal: "Pokud nevznikne SVJ ze zákona tak je buď družsvo a postupuje se podle stanov družstva. Nebo je podílové spoluvlastnictví."
Nikoliv. Nejde ani o spoluvlastnictví podle Občanského zákoníku, ani o vlastnictví družstva či jiné právnické osoby. Je třeba číst ZoVB. Dům je v režimu vlastnictví podle zákona o vlastnictví bytů, a to od okamžiku převodu první jednotky v domě. Zda vzniklo SVJ či nikoliv nemá na věc žádný vliv.
Viz § 2 písm. (d) a § 7 ZoVB.
Podle § 7 ZoVB "převodem vlastnictví k první jednotce za podmínek stanovených tímto zákonem se mění vlastnictví dosavadního vlastníka budovy na vlastnictví zbývajících nepřevedených jednotek v domě a na spoluvlastnictví společných částí domu."
To znamená, že právní vztahy mezi vlastníky se od tohoto okamžiku řídí podle ZoVB, jejich práva a povinnosti stanoví ZoVB a o společném majetku rozhodují hlasováním podle ZoVB. Viz § 11 odst. 8 ZoVB. Podle Občanského zákoníku se nadále řídí pouze vztahy mezi spoluvlastníky jednotky.
lake
Nikoliv. Nikde nebylo napsáno, že bytové jednotky byly převedeny do osobního vlastnictví. Pokud se tak nestalo, memůže dům být v režimu podle ZoVB.
Můj příspěvek je ten původní dotaz o platbě do fondu oprav. Máme podílové vlastnictví domu z 12 byty a chceme vymezit bytové jednotky. Jak přesvědčit pána z většího bytu, že je fér platit podle podílů. Zákon říká podle podílu nebo podle dohody a to je ten mrtvý bod. Zatím platíme všichni stejně. Paní z menšího bytu blokuje prohlášení vlastníků z důvodu, že když platí stejně, má šanci předkupním právem získat při případném prodeji větší byt v tomto domě. A nevlastníme byt, ale podíl na domě.
Kristýno,
Jestliže platíte stejnou částku bez písemné dohody všech, porušujete Občanský zákoník a zákon o daních z příjmů. Těm, kteří platí částku nižší než by odpovídala spoluvlastnickému podílu, vzniká bezdůvodné obohacení nebo spíše jde o dar od vás ostatních. Jsou povinni uvádět tento příjem ve svých daňových přiznáních.
Zeptejte se nesouhlasícího pána, zda jej můžete nahlásit Finančnímu úřadu ke kontrole a zda to ustojí.
lake
Poslední komentáře