Parkování na pozemku SVJ
Dobrý den, poradíte mi jak vyřešit problém s parkováním na pozemku našeho SVJ. Máme poměrně velký pozemek kolem bytového domu, ale také dost aut a neustále nám tam parkují cizí lidé. Bohužel nesmíme pozemek oplotit, z důvodu zapsání v katastrální mapě jako kolektivní bydlení. Jak tuto situaci řešit? Děkuji za info :)
Ivo, neposkytujete potřebné informace. Proto nemůžete dostat použitelnou odpověď.
Nejde nejspíše o pozemek SVJ, nýbrž o pozemek ve spoluvlastnictví vlastníků jednotek. To je však v tomto případě bezvýznamné. Je bezvýznamné zda vlastník smí či nesmí pozemek oplotit. Je také naprosto bezvýznamné, zda jde podle územního plánu o oblast „kolektivního bydlení“.
Rozhodující je zda jde o veřejně přístupnou pozemní komunikaci. Případně zda pozemek (nebo jeho část) je ve vyhlášce obce veden jako veřejné prostranství. V obou těchto případech rozhodují o režimu parkování úředníci, nikoliv vlastník pozemku. Totéž platí o dopravním režimu (tedy o osazení svislych značek a vodorovného dopravního značení).
Justitianus
Dobrý den, máte pravdu, že pozemek patří máme jako spoluvlastníci jednotek. V katastru je celý pozemek zapsán jako ostatní komunikace, ostatní plocha. Chceme prostě vyřešit co nejdříve a nejlevněji parkovací místa pro naše nájemníky, s vyloučením cizích parkujících aut :)
Pozemkový úřad nám sdělil toto: Bydlení kolektivní (BK) Hlavní využití: Bydlení v bytových domech. Stavby vedlejší viz kap. 6.1., bod 1A) písm. b). 1A) Umísťování staveb vedlejších, veřejných prostranství, dopravní a technické infrastruktury a zeleně:
- Stavby vedlejší a využití pozemků v plochách bydlení kolektivního (BK):
• související dopravní a technická infrastruktura (např. garáže, odstavná a parkovací stání, účelové komunikace, studny, domovní ČOV apod.), • zpevněné plochy, plochy veřejné zeleně, zahrady.
Přípustné využití území, činnosti a stavby: • využití školské, zdravotnické, sociální a církevní v rámci objektu pro bydlení (např. byty s pečovatelskou službou apod.) • sportovní stavby a zařízení pro obsluhu plochy (např. hřiště na volejbal, dětská hřiště) • stavby a využití dle kap. 6.1., bod 1A) písm. a)
- V celém zastavěném území a v zastavitelných plochách je možné jako hlavní nebo
přípustné využití v souladu s charakterem území a při respektování hlavního využití umísťovat: • dopravní infrastrukturu místního charakteru (komunikace místní, účelové, cyklistické a pěší, odstavná a parkovací stání pro funkci plochy), • technickou infrastrukturu místního charakteru (sítě a koncová zařízení technické infrastruktury), • veřejná prostranství, plochy veřejné a ochranné zeleně.
- Iva: „Pozemkový úřad nám sdělil toto…“
Je bezvýznamné co Vám sdělil pozemkový úřad. Už jsem Vám napsal dvě záležitosti které si máte napřed zjistit o režimu pozemku. Druh pozemní komunikace je uveden v obecní evidenci (pasportu) komunikací (zákon 1997/13/§9/6, o pozemních komunikacích). Režim veřejného prostranství podle zákona 2000/128/§34, o obcích, by měl být vymezen v územním plánu obce nebo v obecní vyhlášce.
- Iva: „Chceme prostě vyřešit co nejdříve a nejlevněji parkovací místa pro naše nájemníky …“
Právnické osobě SVJ není vůbec nic do nájemníků, ani do toho
zda a kde parkují. Nemáte žádné právo ani povinnost se tím
zabývat, tedy to nedělejte. Viz judikáty a diskuse:
☀ Rozsudek Nejvyššího soudu 26 Cdo 3553/2017 ze dne 3. 4. 2018
☀ Usnesení Ústavního soudu I.ÚS 2325/18 ze dne 7. 8. 2018
☀ SVJ
si nemůže hrát na policajta
Justitianus
Začal bych s cedulemi: soukromý pozemek, vstup zakázán
Na (takto označené) pozemky v majetku fyzických osob obecně neplatí právo průchodu.
Píše to o pozemku SVJ, ale pravděpodobně se jedná o podílové spoluvlastnictví členů?
Poslední komentáře