parkování
Jsme SVJ, bytový dům o pěti bytových jednotkách, vlastníme k domu i dvůr, (ostatní plocha,) máme každý svůj podíl jak na bytě, tak i na dvoře, kde parkují majitelé svá vozidla. Jeden z majitelů svůj byt pronajal s tím, že v dobré víře přenesl svá práva užívání svého podílu na dvoře svému nájemci , aby tam mohl parkovat, ale některým vlastníkům, což je většina ,se to nelíbí, i když s nájemcem nejsou žádné problémy. Já si myslím, že je to zasahování do vlastnictví majitele, který má podíl na společné věci, a že nikdo z nás nemá právo se vměšovat do vlastnického práva jiného vlastníka, pokud tento vlastník přenesl část svého práva na na nájemce. Co si myslíte Vy. děkuji za diskuzi
Pokud ma vlastnik pravo uzivat parkoviste, a neni to treba tak, ze jeho nejmensi podil ani neumoznuje misto pro automobil vyuzit, tak ja pro lepsi transparentnost doporucuji napsat plnou moc najemnikovi ve smyslu:
“Zplnomocnuji timto pana XY, aby mym jmenem vyuzival mnou spoluvlastneny pozemek u domu na c.parc 1234 a parkoval vozidlo RZ XX ZZ na tomto pozemku. Plna moc plati od … do …”
Sice je to de jure nadbytecne, ale pro lepsi transparentnost bych to tak udelal, pripadne vyvesil kopii na nastence, protoze ostatni vlastnici prece nemohou vedet (anebo to mohou tvrdit), co mam nebo nemam jako opravneny vlastnik ve smlouve s najemnikem.
Uvitam nazory – komentare.
Nevidím problém postoupit i své parkovací místo. Pronajímatal nemá na
něm podíl a nehradí jej? Jak se dostane po společném vlastnictví k bytu?
A co na to vaše stanovy?
Podstatné je, co si myslí zákon a ne lidé.
Myslím ze se bude jednat o pozemek se se samostatným číslem pozemku. Pak neřeší svj. Navíc bude pozemek ve spoluvlastnickem podílu a je na nej předkupní právo. Takže byt muže někdo prodat ale pozemek muže někdo koupit z ostatních spoluvlastníků.
V tom případě, se zřejmě nejedná o pozemek v podílovém spoluvlastnictví ani pozemek ve vlastnictví právnické osoby SVJ, ale o pozemek,který je ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek v domě,dle velikosti podílu na společných částech domu a pozemku.
Tzn. že,jestliže vlastník jednotky má v nájemní smlouvě uvedeno,že nájemník jeho bytové jednotky má současně i právo užívat všechny společné části domu a pozemku,je v tom i užívání parkovací = společné plochy na nádvoří domu.
Žádný „orgán“ ani soused, mu v tom nesmí bránit.V případě potíží s parkováním, jim(orgánům) stačí předložit kopii nájemní smlouvy a také se ihned obrátit na pronajímatele jednotky.Jeho povinností je, tuto záležitost vyřešit,popř. po vzájemné dohodě s nájemníkem,slevit z ceny pronájmu pro jednostranné nedodržení podmínek v nájemní smlouvě.
Přeji hezký zbytek dne. JaVa
Poslední komentáře